Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 864
2013-04-04

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 4.04 – 11.04.2013
(Duża Sala Sesyjna)

9 kwietnia
godz. 14.30 Komisja Zdrowia


DYŻUR RADNEGO
11.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Stefan Sierotnik.


AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy do 14 kwietnia decydują, na co wydać 1,6 mln zł
Od poniedziałku mieszkańcy Chorzowa decydują, na co wydać 1,6 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego. Głosy można wrzucać do 20 urn zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Ich lokalizacja znajduje sie na odwrocie ankiety oraz na stronie internetowej www.chorzow.eu. Głosować można też wypełniając elektroniczną ankietę na stronie miasta. Mieszkańcy mogą poprzeć max. 3 zadania na liście przygotowanej dla ich dzielnicy stawiając znak x. Głosowanie potrwa do 14 kwietnia. Budżet obywatelski w Chorzowie jest realizowany po raz pierwszy. W lutym mieszkańcy czterech dzielnic mogli zgłaszać urzędowi miasta, na co chcieliby wydać te 1,6 mln zł. Wpłynęło 1,2 tys. propozycji. Propozycje mieszkańców zostały przeanalizowane przez miejski zespół ds. budżetu obywatelskiego. Dla każdej z dzielnic wybrano po sześć najczęściej wymienianych zadań do realizacji. Każde z zadań musiało spełniać wymogi formalne tzn. znajdować się na terenie należącym do miasta lub użytkowanym przez miasto. Wśród najczęściej pojawiających się wniosków znalazły się m.in. budowa miejsc parkingowych, siłownie plenerowe czy remonty chodników. Wyniki głosowania znane będą na początku maja.

Miasto wykupi akcje Ruchu Chorzów - za 1 mln zł
Na wniosek Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali, Radni Chorzowa na 32. Sesji Rady Miasta postanowili o wykupieniu za 1 milion złotych akcji Ruchu Chorzów. Mimo ożywionej dyskusji i kilku sprzeciwów, uchwała została podtrzymana. W głosowaniu nad uchwałą pozwalającą na wykupienie akcji 20 radnych było za, przeciw trzech, jeden radny wstrzymał się od głosu. Pod koniec kwietnia decyzja będzie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym. Po jej uprawomocnieniu kolejnym krokiem będzie sfinalizowanie umowy między Ruchem a miastem. Nastąpi to najprawdopodobniej na początku maja.

Otwarto Centrum Rekreacji i Wdzięku
3 kwietnia otwarto po remoncie Centrum Rekreacji i Wdzięku przy ul. Dąbrowskiego 113 w Chorzowie. Remont Hali Sportowej MORiS trwał 7 miesięcy. W tym czasie budynek został ocieplony, zyskał nową wentylację, a wzrok przyciąga odnowiona elewacja. Zmiany nie ominęły również Centrum Rekreacji i Wdzięku. Pomieszczenia zostały odświeżone, a siłownia jest zaopatrzona w nowy sprzęt. W grafiku zajęć fitness pojawiły się ciekawe pozycje. Zumba, czyli połączenie elementów tańca i fitness, oraz Cardio – skuteczna metoda odchudzania.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Dom parafialny przy Św. Barbarze (CIS) będzie miał patrona
6 kwietnia o godz. 10.00 odbędzie się uroczystość nadania Domowi Parafialnemu Parafii Św. Barbary w Chorzowie imienia ks. Arcybiskupa Józefa Gawliny. Ceremonia z udziałem Abp. Wiktora Skworca odbędzie się w Centrum Inicjatyw Społecznych. Program: 10.00 - powitanie i słowo wprowadzenia (ks. prob. Zygmunt Błaszczok) - poświęcenie i nadanie imienia (ks. abp. Wiktor Skworc) - wykład "Ks. Józef Gawlina - proboszcz Parafii Św. Barbary" (ks. prof. Jerzy Myszor), 10.40 - procesja do kościoła, 10.50 - "Współczesne wezwania i problemy społeczne Chorzowa" (dyr. OPS Chorzów Bożena Antończyk) 11.05 - Msza Św. pod przewodnictwem Ks. dziekana Eugeniusza Błaszczyka z homilią Ks. dra Henryka Olszara.

Święto Rzemiosła Chorzowskiego - 6.04
Uroczystość odbędzie się 6 kwietnia 2013r. o godz. 18.00 w Starochorzowskim Domu Kultury.

Rusza kurs samoobrony dla kobiet - 10.04
10 kwietnia o godz. 17.00 w Hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie przy ulicy Odległej 5 odbędą się pierwsze zajęcia w ramach Kursu Samoobrony dla Kobiet. W VI edycji weźmie udział 39 pań. Zajęcia odbywają się w środy i piątki i potrwają do 29 maja.

Kwietniowa wystawa w galerii MM - 2-24.04
Miejska Galeria Sztuki MM przy ul. Sienkiewicza 3 w Chorzowie zaprasza w dniach 02 - 24 kwietnia br. na wystawę "GRUPPA ...". Wernisaż odbędzie się 2 kwietnia o godz.17.00. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.
www.galeriamm.eu

55 lat ZOO! Śląski Ogród Zoologiczny czeka na zdjęcia i wspomnienia - do 30.04
To będzie wyjątkowy rok dla naszego zoo. W 2013 roku mija bowiem 55 lat od otwarcia tego, jednego z największych polskich ogrodów zoologicznych. Z okazji obchodów 55-lecia, które planowane są na wrzesień br. chorzowski ogród zoologiczny przygotowuje specjalną, rocznicową wystawę fotograficzną ”55 lat śląskiego zoo w fotografii”. Z tego powodu zachęcamy wszystkich sympatyków i pracowników naszego ogrodu do „przekopania” swojej pamięci oraz domowych archiwów w poszukiwaniu zdjęć, a także wszelkiego rodzaju prywatnych historii i anegdot wiążących się z tym ważnym dla nas miejscem. Będziemy wdzięczni za podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami oraz wypożyczenie zdjęć dokumentujących zmiany zachodzące w zoo na przestrzeni tych wszystkich lat. Nadsyłane fotografie powinny być na odwrocie podpisane rokiem wykonania oraz imieniem i nazwiskiem autora, aby po zakończeniu wystawy możliwy był ich zwrot właścicielom. Do przesłanych materiałów należy ponadto dołączyć pisemną zgodę na ich publikację, zarówno w czasie wystawy, jak i w drukowanych materiałach promocyjnych Ogrodu. Na fotografie czekamy tylko do końca kwietnia! Każda osoba, której zdjęcia lub wspomnienia zostaną wykorzystanie, otrzyma w prezencie aktualny przewodnik po Śląskim Ogrodzie Zoologicznym oraz zaproszenie do jego zwiedzania. Anegdoty i wspomnienia można nadsyłać drogą elektroniczną na adres dydaktyka@slaskiezoo.pl, natomiast zdjęcia należy przekazywać osobiście do sekretariatu zoo lub wysłać pocztą na adres:

Śląski Ogród Zoologiczny
Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7
41-501 Chorzów


ZAPOWIEDZI KULTURALNE

Miejska Galeria Sztuki MM ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 02 - 24 kwietnia br. na wystawę "GRUPPA ...". Wernisaż odbędzie się 2 kwietnia o godz.17.00. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
5.04 godz. 19.00 Jan Jakub Należyty „Komedia Odchudzająca – Dieta Cud”

6.04 godz. 18.00 Klasyka Amerykańskiego Kina

7.04 godz. 16.00 Film animowany dla dzieci

8.04 godz. 18.00 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku?” z Markiem Szołtyskiem – Góra w Dolinie

8.04 godz. 19.00 Spektakl „Wesele na Górnym Śląsku” w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny oraz aktorów scen śląskich

9.04 godz. 19.00 Old Spice Girls – Babski Kabaret w składzie: E. Krakowska, B. Wrzesińska, L. Stanisławska

10.04 godz. 9.00 II Festiwal Małych Form Artystycznych

11.04 godz. 18.00 Gala Wręczenia Nagród II Festiwalu Małych Form Artystycznych

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
8 i 15.04 godz. 17.30 Klub z wyobraźnią – warsztaty artystyczne – Nowe życie starych rzeczy

11.04 godz. 10.00 i 11.00 „Poczet Straszków Śląskich” z cyklu „Pogodomy o Śląsku” – spotkanie z Markiem Szołtyskiem

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
5.04 godz. 11.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Przyroda w sztuce”

5.04 godz. 19.00 Muzyka na Żywo (Marcin Pukaluk) do filmu „Generał”

6.04 godz. 10.00 – 15.00 Sobotnie Spotkania Twórcze

9.04 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ z cyklu „Z Pegazem w świat”
10.04 godz. 11.00 Eliminacje rejonowe Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego „Wygraj Sukces”


ZAPOWIEDZI SPORTOWE

Kompleks Sportowy „Hajduki”, ul. Graniczna 92
8.04. godz. 13.00 Mistrzostwa Chorzowa szkół ponadgimnazjalnych w Halowej Piłce Nożnej Juniorek

Hala MORIS, ul. Dąbrowskiego 113
6 i 7.04 Clearex Chorzów - Ekstraklasa Futsalu / faza play off


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć