Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 939
2014-12-11

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 11.12 – 18.12

18 grudnia
godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
godz. 16.45 Komisja Kultury i Sportu

AKTUALNOŚCI

Zmarła Krystyna Solorz
Z głębokim żalem informujemy, że 6 grudnia, po ciężkiej chorobie zmarła Krystyna Solorz - członkini, założycielka i wieloletnia Prezes Chorzowskiego Stowarzyszenia Pomocy SERCE. Za swoją wieloletnią pracę i zaangażowanie w pomoc na rzecz innych nagrodzona przez Prezydenta Miasta Chorzowa. Zawsze życzliwa, wrażliwa na ludzkie nieszczęście, z wielkim uporem, energią i determinacją angażowała się w tworzenie wielu projektów, które innym przynosiły radość i pomoc. Miała przed sobą jeszcze wiele planów...

Wspinaczka po drabinie hakowej na czas
14,24 sekundy trwał bieg z drabiną i wspinaczka na 3 piętro - tegoroczny rekord ustanowił strażak z Czech. Kamil Bezruc pokonał 86 rywali z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji.  5 grudnia, w  Chorzowie odbył się 20. Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej o Puchar Prezydenta Miasta. – To wyjątkowo trudna konkurencja w sporcie pożarniczym. Sprawne i szybkie manewrowanie 8,5 kilogramową drabiną to trudne zadanie, nawet dla doświadczonych strażaków – przyznał st. kpt. Arkadiusz Labocha, rzecznik PSP w Chorzowie. Zawody zakończą tegoroczne rozgrywki w ramach roku sportowego Straży Pożarnej. –W listopadzie w Chorzowie odbyły się Halowe Mistrzostwa Śląska Strażaków, a teraz ponownie mamy okazję gościć najlepszych sportowców z PSP. To dowód na to, że miasto skutecznie wspiera inicjatywy, które pozytywnie wpływają na kondycję strażaków.  Nie zapominamy, że to także od ich sprawności fizycznej i pracy zespołowej, zależy nasze bezpieczeństwo – podkreślił Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Ruszyły ślizgawki

Od 1 grudnia czynne jest już lodowisko plenerowe przy ul. Katowickiej (przy AKS). Drugie, tzw. Biały Orlik (przy ul. 3-go Maja) ruszyło w Mikołajki. W tym roku amatorzy łyżwiarstwa mają do wyboru dwa obiekty. Przy ul. Katowickiej - czynne przez cały tydzień: od niedzieli do czwartku w godzinach 10.00 – 21.00, a w piątki i soboty – godzinę dłużej. Drugie - przy szkole Podstawowej nr 15 (przy ul. 3-go Maja), gdzie jeździć można codziennie od 10.00 do 20.00. Ceny biletów pozostają bez zmian: ulgowy kosztuje 3zł, a normalny – 5zł. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy.

Święta za pasem...
Gwiazdki, płatki śniegu, girlandy i kolorowe bombki – w różnych częściach miasta, od 6 grudnia do końca stycznia możemy podziwiać świąteczne ozdoby. Kilkumetrowe choinki, przyozdobione mrugającymi światełkami, znajdziemy w każdej dzielnicy. Ta przy Poczcie Głównej, 18 grudnia zostanie ubrana przez samych mieszkańców. O godz. 16 każdy będzie mógł na niej zawiesić własnoręcznie wykonaną bombkę. Mimo braku śniegu, w świąteczny klimat wprowadzają nas ledowe dekoracje przy ul. Wolności, Jagiellońskiej, Dąbrowskiego, Powstańców, Zjednoczenia i Gałeczki, a także na fontannie przy pl. Matejki i rzeźbie przy Chorzowskim Centrum Kultury.

Chorzowianie oceniają system odbioru odpadów
W magistracie ruszyło badanie opinii mieszkańców dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. Anonimowa ankieta ma pomóc ustalić, czy śmieci powinny być wywożone częściej i gdzie rozstawić dodatkowe pojemniki do segregacji. Kwestionariusz to kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej miejskiego systemu wywozu odpadów.  Do chorzowian trafiły już gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Cały czas działa także infolinia, pod którą można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące segregacji (tel. 32 416 5000 wew. 277). - Zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych nie udałoby się wprowadzić bez zaangażowania ze strony mieszkańców. To właśnie do nich kierujemy więc pytania dotyczące ewentualnych poprawek i usprawnień – wyjaśnia Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Ankietę warto wypełnić jak najszybciej – pierwsze 3 tysiące osób z zabudowy wielorodzinnej otrzyma praktyczne torby do segregacji odpadów. Kwestionariusze i torby można odebrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 28 (parter). Ankieta do pobrania także na stronie UM Chorzów: http://chorzow.eu/aktualnosci/3222-chorzowianie-oceniaja-system-obioru-odpadow.html

Budowa centrum przesiadkowego – zmiany w organizacji ruchu
17 listopada zmieniona została organizacji ruchu w rejonie Rynku.  Zmiany związane są z realizacją I-go etapu budowy centrum przesiadkowego (modernizacja zachodniej części torowiska tramwajowego zlokalizowanej w ciągu ul. Katowickiej). W związku z koniecznością ograniczenia ruchu pojazdów kołowych na odcinku ul. Katowickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki/Rynek i ul. Rynek w rejonie budynku nr 8 (przy ul. Rynek) wyznaczone zostały objazdy:
1. z kierunku ul. Powstańców, Rynek i Kościuszki w kierunku ul. Katowickiej (kier. Bytom): ul. Moniuszki – ul. Katowicka,
2. z kierunku ul. Pocztowej i Rynek w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki: ul. Rynek ciągiem jednokierunkowym wzdłuż budynków nr 1, 3, 4 (przy ul. Rynek).
W ciągu ulicy Katowickiej (na odcinku od ulicy Konopnickiej do ul. Szabatowskiego) wprowadzone zostały ograniczenia postoju pojazdów. Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdziecie Państwo na stronach KZK GOP http://www.kzkgop.com.pl. Realizacja tego etapu robót zakończona zostanie w połowie lutego 2015r.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Odsłonięcie ławeczki Gerarda Cieślika
- Mój mąż zawsze był w ruchu, to dobrze że pomnik będzie tak wyglądał. Jak już będzie gotowy, wybiorę się na Wolności i zrobię zdjęcie. Nieopodal ratusza więcej osób będzie mogło zatrzymać się na chwilę i powspominać Gerarda – przyznała kilka miesięcy temu Krystyna Cieślik, żona legendy Ruchu. Od 18 grudnia, każdy kto odwiedzi okolicę Poczty Głównej, będzie miał szansę „spotkać” piłkarza Niebieskich.  Oficjalne odsłonięcie ławeczki – rzeźby upamiętniającej Honorowego Obywatela Chorzowa nastąpi o godz. 17, zaraz po wspólnym dekorowaniu choinki w pobliżu estakady. Pomnik z brązu będzie miał 180 cm wysokości, 210 cm długości i ok. 70 cm szerokości. Będzie można na nim zawieszać klubowe szaliki, bądź przysiąść się do pana Gerarda, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Autorem rzeźby jest Tomasz Wenklar – twórca, m.in. popiersia Wojciecha Kilara w Katowicach czy pomnika Ryśka Riedla w Tychach.

Mieszkańcy wspólnie ubiorą choinkę
W tym roku mieszkańcy ubiorą choinkę, która tradycyjnie już stoi na ulicy Wolności koło poczty.
18 grudnia o godz. 16.00 w ramach uroczystego zakończenia I semestru Chorzowskiej Akademii Seniora i Chorzowskiej Akademii Dzieci przedstawiciele stowarzyszeń, szkół i sami mieszkańcy przyjdą z własnoręcznie wykonanymi bombkami i ustroją nimi choinkę, która tradycyjnie stanie w okolicach estakady.  - Bombkę przygotować może każdy - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. seniorów i osób niepełnosprawnych. - Do współpracy zapraszamy uczniów, całe rodziny, dzieci  i seniorów. Wystarczy przyjść z gotową bombką czy inną świąteczną ozdobą. Gdy choinka będzie już ubrana, wszyscy przejdą do Parafii pw. Św. Antoniego, gdzie odbędzie się kiermasz i I Bożonarodzeniowy Przegląd Chorzowskich Scholi.  - Chcemy pokazać, że w naszym mieście są grupy, które są naprawdę profesjonalne - mówi Krystian Kukowka, proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego. - Poza tym to ma być czas spędzony na wspólnym śpiewie, przygotowaniu się do Świąt Bożego Narodzenia – dodaje. Wstęp na przegląd jest bezpłatny.  Organizatorami akcji są: Chorzowska Strefa Wolontariatu, Urząd Miasta Chorzów i Parafia pw. Św. Antoniego.

„Pokój jest w nas” - Betlejemskie Światło Pokoju 2014
Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Chorzowa. Jak co roku, przyniosą je harcerze. Związek Harcerstwa Polskiego corocznie odbiera światło od skautów słowackich na granicy w Łysej Polanie. 15 grudnia, harcerze z Chorzowa i Świętochłowic, odbiorą światło podczas uroczystej mszy w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich.  Od 18 do 21 grudnia ogień będzie dostępny  w biurze Komendy Hufca ZHP Chorzów przy pl. Hutników. W tych dniach, światło dotrze do Prezydentów Chorzowa i Świętochłowic, instytucji, szkół, parafii i potrzebujących. W niedzielę 21 grudnia, podczas mszy świętych, ogień zostanie przekazany mieszkańcom. Betlejemskie Światło Pokoju to akcja, której korzenie sięgają 1986 roku, kiedy to po raz pierwszy dotarło do niepełnosprawnych austriackich dzieci. W kolejnych latach akcja rozprzestrzeniła się niemal na całą Europę. Każdego roku, w połowie grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest w Betlejem w Grocie Narodzenia Pańskiego. Potem, podczas ekumenicznej uroczystości w Austrii, przekazywane jest organizacjom skautowym.

Jarmark Bożonarodzeniowy 
Zapraszamy na Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy 19 i 20 grudnia na ulicę Jagiellońską w godz. 10.00-18.00. W programie, m.in. - kiermasz niepowtarzalnych prezentów – ręcznie robione stroiki, serwety, filcowe cuda, biżuteria, zabawki - zimowe smakołyki ze SLOW BAZARU– aromatyczny grzaniec, bakalie, wędliny, chleby, słodkości - dla Dzieci – zagroda z reniferami Świętego Mikołaja - dla małych i dużych – warsztaty robienia kartek i ozdób choinkowych. Na estradzie świąteczne klimaty – koncerty kolędowe orkiestr dętych, a w sobotę śląskie opowieści wigilijne Marka Szołtyska.

8. Chorzowski Tydzień Podróży
Wspinaczka po Koronie Himalajów i Karakorumm, lepienie indyjskich pierogów samos, muzyczna zabawa w rytmie Indii i Sri Lanki, a wszystko to bez biletu i zupełnie za darmo. Koło Geografów Peneplena w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie zaprasza na 26. Peneplena Travel Festival – 8. Chorzowski Tydzień Podróży. Od 10 do 13 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3 i w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących, przy ul. Dąbrowskiego 36 spotykać będą się zarówno znani podróżnicy, jak i ci, którzy wielkie wyprawy mają dopiero w planach. 10 grudnia za pośrednictwem rzutników, uczestnicy podróżować będą po Ameryce Południowej i Afryce. Następnego dnia przeniosą się do Azji, a piątkowe popołudnie spędzą na „podróżach w pionie”, o których opowiadać będzie między innymi Krzysztof Wielicki – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. 13 grudnia do odbycia wspólnych wojaży po Azji organizatorzy zaproszą najmłodszych. Wśród imprez towarzyszących znalazły się między innymi: degustacja wyśmienitych azjatyckich specjałów przygotowanych przez Restaurację Hurry Curry z Katowic połączona z kulinarnymi warsztatami, wycieczki krajoznawczo-historyczne po Chorzowie i Katowicach, wystawy zdjęć podróżniczych oraz konkurs fotograficzny dla młodzieży.
Program festiwalu Peneplena Travel Festival – 8. Chorzowski Tydzień Podróży:
12 grudnia 2014 – PIĄTEK – ChCK, UL. SIENKIEWICZA 3, CHORZÓW
11:15 - „14×8.000″ – pokaz filmu o Jerzym Kukuczce (impreza zamknięta)
16:30 - „Jurek” - projekcja filmu o Jerzym Kukuczce (reż. Paweł Wysoczański)
18:00 - „Na szczytach świata” – wernisaż wystawy zdjęć zorganizowanej przez AWF przy „małym co nieco”
18:30 - Krzysztof Wielicki – „8.000 i wyżej”
13 grudnia 2014 – SOBOTA – ChCK, UL. SIENKIEWICZA 3, CHORZÓW
11:30 - Marysia Nowak, Adaś Zwoliński „Rodzinne podróżowanie”
12:00 - „Poznaj Chorzów”- wycieczka krajoznawcza (zbiórka – Skwer Chopina)
12:15 - „Taal” – pokaz tańca indyjskiego
12:45 - „Rytmy Bollywood” – warsztaty taneczne dla najmłodszych (zapisy)
12:45 – Ratnasiri Suriya Arachchi – „Bajki i zabawy z dalekiej wyspy – Sri Lanka” – warsztaty dla dzieci (zapisy)
12:45 - „Samosy – indyjskie pierogi” – warsztaty kulinarne (zapisy)
15:00 – „Azjatyckie smaki” – degustacja potraw przygotowanych przez mistrzów z Hurry Curry
15:30 - Mirek Kolerski – „Motosyberia”
16:30 - Piotr Tutaj – „Z wizytą u perskich władców – Iran okiem innowiercy”
18:00 - Przemysław Fabjański – „Na północ i południe od równika – wędrówki po Indonezji”

Jarmark Rzeczy Ładnych
Kartki świąteczne, choinkowe ozdoby i idealne prezenty, a to wszystko w jednym miejscu. 14 grudnia w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6 odbędzie się 14. Jarmark Rzeczy Ładnych. Miłośników rękodzieła zapraszamy w godzinach od 10.00 do 17.00.

Bezpłatna mammografia
Regularna mammografia umożliwia wykrycie guza w wielkości ziarenka pieprzu. Mimo, że badania to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, to z bezpłatnej mammografii skorzystała tylko mniej niż połowa uprawnionych kobiet. Po raz ostatni w tym roku badanie mammograficzne refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia będzie można wykonać w Chorzowie 16 grudnia w mammobusie przy ul. Kościuszki 9. Do udziału w badaniu zapraszamy wszystkie Panie w wieku 50-69 lat. W ramach NFZ z bezpłatnej mammografii można skorzystać co 2 lata. Rejestracja na badania: tel. 586662444 (pn. – pt. w godz.8.00 – 20.00, sob. – nd. w godz. 9.00 – 18.00); www.mammo.pl

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
11 – 12.12 godz. 16.30 VIII Chorzowski Tydzień Podróży - 26. Peneplena Travel Festival
13.12 godz. 11.30 Podróże dzieci
14.12 godz. 11 Spektakl taneczny „Kopciuszek”
14.12 godz. 18 Scenariusz dla samotnych kobiet
15.12 godz. 18 Klasyka amerykańskiego kina – Woody Allen
16.12 godz. 19 Spod latarni Grzegorza Ciumrakiewicza
18.12 godz. 17 Z cyklu „Przewodnik opowiada” – Chorzów dobrze znany

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
12.12 godz. 18 Klub Filmowy Lokator – Podróż pociągiem J. Jarmuscha w świat Ameryki z drugiej strony pocztówki
14.12 Jarmark Rzeczy Ładnych
16.12 godz. 12 Świąteczne spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
16.12 godz. 12 Podsumowanie roku w dziedzinie kultury
17.12 godz. 17 Podsumowanie roku w dziedzinie sportu
17.12 godz. 18 Klub rowerowy zaprasza na spotkanie przedświąteczne z niespodzianką
18.12 godz. 11 Jasełka SP34
18.12 godz. 16 Jasełka (ognisko artystyczne Maluch)

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
12.12 godz. 17 Starochorzowski Klub Podróżnika
13.12 godz. 9 Puchar Amatora – turniej szachowy dla dzieci
13.12 godz. 15 Jarmark Świątecznych Umiejętności
13.12 godz. 16.30 Koncert Zespołów Gwar i Fresco
13.12 godz. 17 Aniołowo – wernisaż nagrodzonych prac
17.12 godz. 10 Chorzowski Turniej Szkół Zima

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 1-24 grudnia na wystawę „Grafika” autorstwa Judyty Bernaś.  Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć