Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 23/2015
2015-06-03

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

8 czerwca
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

9 czerwca
godz. 15.00 Komisja Zdrowia

10 czerwca
godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO
11.06 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Małgorzata Błaszczyńska

AKTUALNOŚCI
Chorzów świętował ćwierćwiecze samorządu
Dwie wystawy, premiera publikacji i uroczysta sesja Rady Miasta – tak w Chorzowie  uczczono 25-lecie odrodzenia samorządu. Miejskie obchody rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy „Dzieje samorządu w Chorzowie w latach 1868-1990” w muzeum, przy ul. Powstańców. Archiwalne fotografie czekały na mieszkańców również w Chorzowskim Centrum Kultury, gdzie odbyła się 10. uroczysta sesja Rady Miasta. Wyjątkowe spotkanie było okazją do wręczenia Odznaczeń Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz do przyznania medali „Za Zasługi dla Miasta Chorzowa”. Decyzją radnych chorzowskie wyróżniania otrzymali: Teresa Białowąs, Krzysztof Hornik, Antonii Klemens, Marek Kopel, Maria Nowak, Mariusz Tracz, Henryk Wieczorek. – Bez względu na to, gdzie jestem, zawsze podkreślam swoje chorzowskie korzenie. Wyróżnienie, które dostaję od mojego miasta jest więc dla mnie szczególnie drogie – przyznała Posłanka na Sejm Maria Nowak. Na jubileuszowej sesji nie zabrakło także wspomnień i podsumowań - Dziś chylę czoła przed wszystkim tym, którzy budowali chorzowski samorząd bez względu na polityczne barwy czy przekonania.  Pamiętajmy też o tych, których już nie ma z nami, a którzy swoim życiem, poświęceniem i oddaniem zaświadczali o miłości do Chorzowa, a dziś dają nam przykład, jak mamy troszczyć się o nasze miasto – podkreślił Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Samorządowcy przyjęli także gratulacje od posła Marka Wójcika. – Wszystkie miasta stawiają na infrastrukturę, ale to w Chorzowie nie zapominacie o projektach społecznych. Program „Chorzów 60+” i cieszący się ogromnym zainteresowaniem budżet obywatelski – to inicjatywy, których inne miasta mogą Wam zazdrościć – zauważył poseł Wójcik. Podczas uroczystych obchodów 25-lecia zaprezentowano także książkę o historii chorzowskiego samorządu „Sam rząd to nie wszystko. Samorząd” autorstwa Mariusza Tracza i Renaty Skoczek. Spotkanie zakończył recital Andrzeja Lamperta.
 
Szukamy wolontariuszy na Światowe Letnie Igrzyska Polonijne
W sierpniu odbędą się XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - Śląsk 2015. Sportowcy polonijni rywalizować na terenie 4 śląskich miast : Chorzowa, Rybnika, Wodzisławia,  i Sosnowca (ceremonia otwarcia w Rybniku 2.08, ceremonia zakończenia w Chorzowie 08.08). Przedsięwzięcie to jest wielkim wydarzeniem organizacyjnym i logistycznym - w igrzyskach weźmie udział ponad tysiąc zawodników z około 25 krajów. W Chorzowie zostaną przeprowadzone zawody w tenisie ziemnym, ringo, turnieju rodzinnym i mini igrzyskach.

Rzecznik konsumentów ostrzega: pamiętaj o umowie!
Do Miejskiego Rzecznika Konsumentów wpłynęło kilkanaście skarg na nieuczciwych przedsiębiorców. Osoby podające się za pracowników firm energetycznych proponują chorzowianom obniżenie rachunków poprzez zmianę lub podpisanie nowej umowy. Po zawarciu takiej umowy, konsument – w większości przypadków nieświadomie -  wyraża zgodę na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak pomimo, że  przedsiębiorca zobowiązany jest wydać dokument umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w dniu jej podpisania, konsument nie otrzymuje podpisanych dokumentów. Brak dokumentu umowy uniemożliwia identyfikację przedsiębiorcy, sprawdzenie warunków na jakich umowa została zawarta, a także uniemożliwia odstąpienie od umowy w przypadku  braku akceptacji jej postanowień.

Pamiętaj:
- przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z jej treścią,
- po podpisaniu umowy zażądaj wydania jej egzemplarza,
- masz prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 dni

W piątek urząd będzie nieczynny
Informujemy, że 5 czerwca Urząd Miasta w Chorzowie będzie nieczynny.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Otwarcie basenu
10 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Chorzowie Starym odbędzie się uroczyste otwarcie basenu po gruntownym remoncie. Szkoła zyskała nowoczesny obiekt sportowo - rekreacyjny. Basen będzie służył  uczniom ale nie tylko. Szkoła udostępnia go również mieszkańcom. Obiekt będzie ogólnodostępny w godzinach popołudniowych oraz w soboty i niedziele.

Chorzów Park Śląski Maraton
41 kilometry i 195 metrów – z takim dystansem zmierzą się uczestnicy Maratonu Chorzów Park Śląski. 7 czerwca o godz. 9.00 ruszy jedna z największych imprez sportowych w regionie. Biegacze wystartują spod szybu Prezydent, następnie trasa prowadzi ich ulicą Kościuszki do centrum miasta, a potem zawróci do Chorzowa Starego. Po 16 kilometrach etapu miejskiego, zawodnicy wbiegną do Parku Śląskiego, gdzie dwukrotnie pokonają pętlę o długości 12 kilometrów. Najwytrwalsi zakończą bieg przy Hali Wystaw Kapelusz. Organizatorzy przypominają, że dystans maratoński wymaga specjalnego przygotowania. Na początkujących biegaczy czekać będzie krótsza,  5 – kilometrowa trasa. Bieg odbędzie się również w kategoriach nordic walking i osób niepełnosprawnych.
Szczegóły na stronie: www.parkslaskimaraton.pl
Utrudnienia na drogach: http://chorzow.eu/aktualnosci/3816-chorzow-park-slaski-maraton-utrudnienia-na-drogach-706.html

Furhearth Gallery: Jak mieszkać alternatywnie?
Furheart gallery zaprasza na cykl wykładów Agaty Twardoch. Pierwszy wykład już 11 czerwca, o godz. 18.00 w galerii przy ul. Wolności 15. Podczas sześciu spotkań dr Agata Twardoch, architekt i urbanista, pokaże sprzeczności we współczesnym, polskim postrzeganiu sprawy mieszkaniowej oraz opowie o alternatywnym spojrzeniu na mieszkanie. Tematyka wykładów będzie przekrojowa. Zahaczymy o kolorową architekturę z Polski, Europy i Świata, o złe i dobre układy urbanistyczne, o interesujące dane statystyczne, niestandardowe modele zamieszkiwania, nowiny techniczne, technologiczne i społeczne oraz po postu o ciekawostki związane z odpowiedzią na pytanie JAK MIESZKAĆ?

Zjazd absolwentów "Wojtka"
Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie zaprasza wszystkich absolwentów i sympatyków „Wojtka” na zjazd z okazji 65-lecia istnienia szkoły. 12 września w budynku placówki spotkają się uczniowie, absolwenci i pracownicy wszystkich szkół funkcjonujących przy ul. Sportowej 23 w latach 1950-2015. Komitet Organizacyjny zwraca się z prośbą o wcześniejsze potwierdzenie przybycia. Karty zgłoszeniowe można przesyłać pocztą lub mailowo na adres zstio1ch@wp.pl. Dodatkowych informacji udzielają telefonicznie Agnieszka Kasperczyk – tel. 697 701 143, Bernadeta Dworaczyk – tel. (32) 2410 216

Godomy po ślonsku
10 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3 zostanie podsumowana 3. edycja akcji "Godomy po ślonsku". Podczas uroczystości zostaną wręczone statuetki "Kamrata Ślonskij Godki". Na gali wystąpią m.in.: Mirosław Jędrowski, Grzegorz Poloczek, Bernard Krawczyk i Chorzowski Brass Band.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
6.06 godz. 15.00 i 18.30 "Droga Do" spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Art-Play
7.06 godz. 17.00 Premiera "Kalejdoskop bajek"
9.06 godz. 18.00 Premiera spektaklu tanecznego "Tak Cię Kocham"
10.06 godz. 19.00 Gala III edycji "Godomy po ślonsku"
11.06 godz. 18.00 Koncert uczestników sekcji ChCK "Ostatni dzwonek"

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
8.06 godz. 15.00 – 18.00 Chorzowska Akademia Seniora "Krzyżówkowy maraton letni"
11.06 godz. 16.00 – 18.00 Jarmark Rozmaitości Rękodzieła Seniorów

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
4-7.06 Wycieczka rowerowa w ramach Chorzowskiego Klubu Rowerowego
8.06 godz. 8.00 Akcja Honorowego Krwiodawstwa
9.06 godz. 17.30 IV Chorzowska Akademia Fotografii
9.06 godz. 18.00 Wernisaż malarstwa Marii Korskiej

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 1 – 29 czerwca 2015 r. na wystawę Zbyluta Grzywacza z okazji obchodów 15-lecia galerii, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć