Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 31/2015
2015-08-07

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
10.08 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna


DYŻUR RADNEGO
13.07 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Izabela Nowak

AKTUALNOŚCI
Mamy książki dla pacejntów szpitali
Około 2000 książek otrzymała w lipcu Chorzowska Strefa Wolontariatu od mieszkańców Chorzowa, którzy odpowiedzieli na akcję „Daj książce drugie życie”. Już w sierpniu trafią one do dużych i małych pacjentów chorzowskich szpitali. - Nasz magazyn zapełnił się praktycznie natychmiast po tym, jak informacja o zbiórce trafiła do mediów – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. – Otrzymaliśmy mnóstwo bajek, książek edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, beletrystyki, literatury pięknej, a nawet całe roczniki periodyków. Byliśmy świadkami rozczulających sytuacji, kiedy kilkuletnie dzieci przychodziły z rodzicami, by przekazać małym hospitalizowanym pacjentom swoje zabawki, pluszowe misie, gry, nierzadko zupełnie nowe. Hojność darczyńców naprawdę przerosła nasze oczekiwania. Pięknie wszystkim dziękujemy.
Od sierpnia wolontariusze i koordynatorzy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu trzy razy w tygodniu będą składać wizyty w wybranych chorzowskich szpitalach. Nie zamierzają poprzestać jedynie na przekazaniu zgromadzonych przedmiotów – chcą również pograć z pacjentami w gry i poczytać im książki.

Zmiana organizacji ruchu w centrum
W związku z realizacją kolejnego etapu budowy centrum przesiadkowego,  3 sierpnia  (poniedziałek) około godz. 10.00 wprowadzona  została zmiana organizacji ruchu w rejonie Rynku. Zmiana polega na zamknięciu zjazdu z estakady (ul. Katowicka) z kierunku Katowic do Rynku. Jednocześnie dopuszczony do ruchu został wjazd z ul. Dąbrowskiego w ul. Konopnickiej oraz zostanie umożliwiony dwukierunkowy przejazd na wprost w relacji Rynek – ul. Kościuszki.  Ruch dwukierunkowy został również wprowadzony na odcinku jezdni przed budynkiem Urzędu Miasta.  W związku z powyższym dojazd z  Katowic (ul. Katowicką)  do Rynku i ul. Pocztowej odbywa się  ulicami:  Konopnickiej – Bogedaina – Kościuszki – Rynek.
Dla kierujących, którzy pominą zjazd w ul. Konopnicką - oznakowano objazd alternatywny do Rynku i ul. Pocztowej ulicami: 3 Maja – Floriańską – Sienkiewicza – Rostka – Plac Dworcowy – Pocztową.
Bez zmian odbywa się ruch łącznicą estakady w kierunku Bytomia ( jednokierunkowo  ul. Moniuszki).
Aktualne informacje na temat funkcjonowania komunikacji zbiorowej znajdują się na stronie internetowej KZK GOP

Wymiana windy w UM
Od 5 sierpnia do końca września nieczynna będzie winda w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Do czasu wymiany dźwigu na nowy, osoby mające problem z poruszaniem się obsługiwane będą przy stanowisku w holu (parter). Aby skorzystać z punktu, prosimy o zgłoszenie tematu sprawy na portierni.

Rusza biuro aktywności obywatelskiej
Znamy już wyniki, teraz pora na wyciągnięcie wniosków. Każda edycja chorzowskiego  Budżetu Obywatelskiego różni się od poprzedniej: rośnie budżet, zwiększa się liczba okręgów, zmienia się regulamin. Dzięki zdobytemu doświadczeniu poprawiamy błędy i szukamy najlepszych rozwiązań. Masz pomysł na zmiany? Chcesz podzielić się opinią dot. ostatniej edycji BO? Zadzwoń lub napisz do Biura Aktywności Obywatelskiej. Eksperci i wolontariusze Fundacji Wiedzy i Dialogi Społecznego Agere Aude czekają także na pomysły mieszkańców związane z aktywizacją społeczną w centrum Chorzowa. Warsztaty plastyczne, festiwal muzyczny, a może akcja społeczna –  pracownicy fundacji doradzą i pomogą, m.in. jak napisać wniosek, podanie lub inne pismo do instytucji miejskiej.

Kontakt z Biurem Aktywności Obywatelskiej
tel. 669 807 092 (telefon czynny do września w piątki w godz. 13.00 – 16.00)
e-mail: b.duda@agereaude.pl
Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszy Obywatelskich

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
XVII Światowe Igrzyska Polonijne
Ponad tysiąc zawodników z 25 krajów – Chorzów jest jednym z gospodarzy największego sportowego wydarzenia dla Polonii. Zawody w ramach Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych – Śląsk 2015 rozgrywane są na terenie 4 śląskich miast: Chorzowa, Rybnika, Wodzisławia  i Sosnowca (ceremonia otwarcia w Rybniku 2 sierpnia, ceremonia zakończenia w Chorzowie 8 sierpnia). W Chorzowie zawodnicy rywalizują w tenisie ziemnym, ringo, turnieju rodzinnym i mini igrzyskach. Miasto jest także gospodarzem turnieju golfistów, który przeprowadzony zostanie na polu golfowym w Siemianowicach Śląskich. Kibiców zapraszamy do odwiedzenia wioski olimpijskiej w Parku Śląskim. Oprócz atrakcji sportowych nie zabraknie także koncertów – na Dużej Łące zagrają m.in. Sebastian Riedel & Cree oraz Mirek Szołtysek i Wesołe Trio. Wstęp do wioski olimpijskiej jest bezpłatny.

Wioska Olimpijska, Park Śląski w Chorzowie:
7.08. g. 17:00 – otwarcie wioski/ koncerty/ gry i zabawy dla dzieci, popołudnie z DJ-em
g. 19:00 – ceremonia wręczenia medali
g. 20:30 – koncert zespołu 4 Szmery
g. 22:00 – wieczór z DJ-em

8.08. g. 15:00 – Rozpoczęcie występów, animacje i zabawy dla dzieci
g. 15:30 – występ zespołu Mirek Szołtysek i Wesołe Trio
g. 17:00 – Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”
g. 18:00 – Oficjalna ceremonia zakończenia XVII Światowych Igrzysk Polonijnych
g. 19:15 – Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”
g. 20:00 – Gwiazda wieczoru – koncert zespołu Sebastian Riedel & Cree

Lauba pełno bluesa 7-9.08
Ganki drewnianych chałup rozsianych po polach bawełny amerykańskiego stanu Missisipi - to tam narodziła się na początku XX wieku muzyka zwana bluesem. Impreza Lauba Pełno Bluesa to ukłon w stronę tradycji muzykowania na front porch. Jak co roku w sierpniu fani bluesa spotkają się na terenie Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego (Skanseniu).  Festiwalowe koncerty będą odbywać się w dniach 7-9 sierpnia naprzemiennie na trzech scenach: największej, zlokalizowanej przy Karczmie oraz dwóch bardziej kameralnych, które są umieszczone w sąsiedztwie muzealnych chałup: Zagrody Bogatego Chłopa z Frydka oraz Zagrody Chłopa z Krasów.

Konsultacje projektu "Chorzów przyjazny młodym" – od 10.08
Li Hsin z Tajwanu, Omar z Egiptu i wolontariusze z Nowego Sącza – od 10 sierpnia, wraz z Chorzowską Strefą Wolontariatu, będą oceniać ofertę skierowaną do młodzieży pt. „Chorzów przyjazny młodym”. W ciągu tygodnia goście będą mieli szansę porównać, jak wygląda życie ich rówieśników ze Śląska, czym na co dzień się zajmują i z jakich atrakcji korzystają. Dzięki swym wcześniejszym doświadczeniom i wizytom w innych miastach, będą mogli wymienić się spostrzeżeniami, które wykorzystają nie raz w przyszłości.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
7.08 godz. 10.00 Film animowany dla dzieci
10.08 godz. 10.00 Spektakl dla dzieci "Jacek i Placek"
11.08 godz. 10.00 Film animowany dla dzieci
11.08 godz. 12.00 Film fabularny dla młodzieży
12.08 godz. 10.00 Warsztaty taneczne dla dzieci
13.08 godz. 10.00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
Młodzieżowy Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
3-7.08 godz. 10.00 Wakacje dla dzieci: Kosmiczna Podróż

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
11.08 godz. 10.00 – 12.00 Wakacyjne zabawy plenerowe w ogrodach SDK
12.08 godz. 19.00 – 21.00 Ogrodowe Kino Letnie


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 10 – 31 sierpnia zaprasza na wystawę malarstwa Daniela Pieluchy, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć