Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 36/2015
2015-09-14

RADA MIASTA
POSIEDZENIA KOMISJI RADY MIASTA
16.09 godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
17.09 godz. 15.30 Komisja Edukacji (Omańkowskiej 1)

DYŻUR RADNEGO
17.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Klaudiusz Sevkovic

AKTUALNOŚCI

Uwaga! Zamknięcie skrzyżowania ul. Wolności, Strzelców Bytomskich i Hajduckiej
Informujemy, że  10.09.2015 r. (czwartek) firma SKANSKA rozpocznie realizację kolejnego etapu modernizacji ciągu ul. Wolności. Robotami prowadzone będą na skrzyżowaniu  Wolności, Strzelców Bytomskich i Hajduckiej, których zakres obejmuje:
- likwidację konstrukcji istniejącego torowiska tramwajowego,
- przebudowę urządzeń podziemnych,
- budowę nowego torowiska tramwajowego,
- odtworzenie nawierzchni jezdni i chodników.
 
Na czas prowadzenia robót - ze względu na ich zakres - ww. miejsce wyłączone zostanie z ruchu pojazdów. Dlatego wyznaczone zostaną objazdy prowadzone ciągiem ulic:
 
- z kierunku ul. Hajduckiej w kierunku ul. Strzelców Bytomskich: ul. Dąbrowskiego - droga wojewódzka nr 902 (DTŚ w kier. Świętochłowic) - ul. Nomiarki - ul. Raciborska,
- z kierunku ul. Wolności w kierunku ul. Strzelców Bytomskich: ul. Omańkowskiej - ul. Dąbrowskiego - droga wojewódzka nr 902 (DTŚ w kier. Świętochłowic) - ul. Nomiarki - ul. Raciborska,
- z kierunku ul. Strzelców Bytomskich w kierunku ul. Wolności: ul. Głogowska - ul. Pułaskiego,
- z kierunku ul. Strzelców Bytomskich w kierunku ul. Hajduckiej: ul. Głogowska - ul. Pułaskiego - ul. Wolności - ul. Omańkowskiej - ul. Dąbrowskiego.
 
Wyznaczony zostanie dojazd do szpitala przy ul. Strzelców Bytomskich z kierunku ul. Hajduckiej (z kier. al. BoWiD) i ul. Dąbrowskiego prowadzony ulicami Hankego, przez skrzyżowanie z ul. Wolności do ul. Pułaskiego.
Dojazd z kierunku ul. Strzelców Bytomskich prowadzony będzie ulicami Głogowską i Pułaskiego.
Dojazd do posesji przy ul. Wolności (odcinek pomiędzy ul. Chrobrego i Strzelców Bytomskich/Hajducką) możliwy będzie z kierunku ul. Hajduckiej
Ponadto przywrócony zostanie docelowy kierunek ruchu w ciągu ul. Głogowskiej, który prowadzony będzie z kierunku ul. Strzelców Bytomskich w kierunku Pułaskiego.
Przepraszamy za powstałe utrudnienia i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu prowadzonych prac oraz na trasach wyznaczonych objazdów.
MAPA utrudnień w ruchu w związku z modernizacją ulic Dąbrowskiego i Wolności: https://www.google.com/maps/d/viewer?usp=sharing&;;mid=z486UBRdPh5M.keiL6QYITopk

Objazdowa Akademia Seniora
Zanim rozpocznie się nowy semestr Chorzowskiej Akademii Seniora, Chorzowska Strefa Wolontariatu zaprasza do udziału w zajęciach na świeżym powietrzu. W przyszłym tygodniu, od poniedziałku do piątku, koordynatorzy akademii odwiedzać będą różne zakątki Chorzowa i zachęcać seniorów, by aktywnie spędzili czas. A będzie co robić, bowiem propozycje Objazdowej Akademii Seniora są ciekawe i zróżnicowane. Uczestnicy będą mieli możliwość wziąć udział w zajęciach językowych, ruchowych, warsztatach artystycznych i konsultacjach technologicznych. To znakomita okazja, by opanować podstawowe zwroty w języku angielskim, nauczyć się wyplatać z papierowikliny, czy lepiej zrozumieć obsługę smartfona bądź tabletu.
Objazdowa Akademia Seniora rozpocznie działalność już w najbliższy poniedziałek, 14.09, kiedy to zjawi się w Parku Hutników. Dzień później, we wtorek, odwiedzi Klimzowiec, w środę – Park Redena, w czwartek – Plac Mickiewicza, zaś w piątek zawita do Parku Róż. Codziennie zajęcia rozpoczynać się będą o godzinie 11, a kończyć o 15. Szczegółowy harmonogram znaleźć można poniżej.

Poniedziałek-czwartek (14-17.09)
11:00 – Zajęcia z języka angielskiego
12:00 – Gry i zabawy
13:00 – Zajęcia artystyczne
14:00 – Zajęcia artystyczne cd.
15:00 – Konsultacje komputerowe

Piątek (18.09)
11:00-14:00 – Zajęcia ruchowe dla wszystkich  

Zmarł Zbigniew Blok - ostatni były więzień KL Auschwitz z Chorzowa
10 września w wieku 94 lat, zmarł jeden z ostatnich żyjących bylych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz z Chorzowa - ś.p. Zbigniew Blok oznaczony w obozie numerem 1195. Był członkiem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich oraz Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Odzszedł kolejny niezłomny świadek hitorii, patriota, zaangażowany aktywnie w rzetelne przekazywanie prawdy historycznej. Zbigniew Blok był ostatnim byłym więźniem KL Auschwitz mieszkającym w Chorzowie Starym. W ostatnich latach swojego życia, mimo ograniczonej sprawności fizycznej, uczestniczył w kilku spotkaniach z młodzieżą oraz wziął udział w projekcie "Chorzowianie w KL Auschwitz", którego efektem był film dokumentalny pod tym samym tytułem. Pogrzeb odbędzie się w 14 września w kosciele p.w. Ducha Św. w Chorzowie.

Wizyta w mieście partnerskim Iserholn
W dniach 3-6 września odbyła się wizyta przedstawicieli Chorzowa w mieście partnerskim Iserlohn w Niemczech. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i rozmowy o nowych projektach. Programy wymiany zagranicznej między miastami realizowane są głównie na płaszczyznach sportowej, kulturalnej oraz wymiany szkolnej i pozaszkolnej , jednakże ciągle podejmowane są próby rozszerzenia współpracy na płaszczyźnie gospodarczej. Z tego też powodu program wizyty Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali był bardzo zróżnicowany i obejmował m.in. otwarcie ścieżki rowerowej (części większego projektu rewitalizacji terenów miejskich) i wizytę w międzynarodowej firmie branży Automotive Kirchhoff, której założyciele i właściciele pochodzą z Iserlohn. Prezydent Chorzowa spotkał się także z posłami do rządu kraju Nadrenii-Westfalii Thorstenem Schickiem i Michalem Schefflerem, wywodzącymi się z Iserlohn oraz z minister do spraw federalnych, europejskich i medialnych. Istotnym elementem programu było zapoznanie się z aktualnymi problemami z jakimi boryka się miasto w związku z dużą i ciągle powiększającą się falą uchodźców.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Mistrzostwa Chorzowa w tenisie stołowym
Zapraszamy do udziału w Otwartych Mistrzostwach Chorzowa w tenisie stołowym. Impreza odbędzie się 20 września o godzinie 10.00 w hali sportowej MORiS Chorzów, przy ul. Dąbrowskiego 113. Turniej jest ogólnodostępny, a rywalizacja przebiegać będzie w dziewięciu kategoriach wiekowych. Zgłoszenia do turnieju przyjmowane będą w dniu zawodów do godziny 9:55. Opłata startowa wynosi 5, 8 lub 10 zł w zależności od kategorii. Na najlepszych (miejsca 1-3 w każdej kategorii) czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji pod nr tel. 32 2411111.

Chorzowski Dni Promocji Zdrowia – 20.09 – 30.09
W programie m.in.:
- bezpłatne badania
- konferencje szkoleniowe
- gry i zabawy dla dzieci
- prezentacja oferty chorzowskich poradni
- akcje prozdrowotne
- szkolenie z zakresu I pomocy i wiele innych atrakcji

HARMONOGRAM

20. 09. 2015 r.
Godz. 11. 00 - 14. 00
Dżemowisko
Miejsce: Park Hutników

22. 09. 2015 r.
Godz. 10. 30 - 16. 30
Konferencja szkoleniowa: „Dziecko trudne i zaburzone. Metody pracy”
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3
Godz. 14. 00 - 16. 00
Czytamy książki chorzowskim
pacjentom
Miejsce: Oddział Wewnętrzny z Pododdziałem
Geriatrycznym w Zespole Szpitali Miejskich

23. 09. 2015 r.
Godz. 14. 00 - 16. 00
Czytamy książki chorzowskim
pacjentom
Miejsce: Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii
Godz. 16. 00 - 18. 00
„Zdrowe przedszkole - zdrowe dzieci”
Miejsce: Przedszkole nr 1
ul. Obrońców Chorzowa 14

24. 09. 2015 r.
Godz. 9. 00 - 18. 00
Naucz się ratować życie. Lekarze - taksówkarzom.
Miejsce: Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59
Godz. 10. 00 - 17. 00
Nie musisz być lekarzem by ratować życie. Oddaj krew.
Miejsce: Plac przy Poczcie Głównej
ul. Pocztowa 1

25. 09. 2015 r.
Godz. 10. 00 - 13. 00
Miejskie Spotkania Medyczne, czyli ... Dzień Otwarty w Poradni Schorzeń Piersi
Miejsce: Zespół Szpitali Miejskich, ul. Strzelców
Bytomskich 11
Godz. 14. 00
Czytamy książki chorzowskimn pacjentom
Miejsce: Zespół Szpitali Miejskich, ul. Strzelców
Bytomskich 11

25. 09. 2015 r.
Godz. 16.00
Muzyczny voyage dookoła świata. Koncert przebojów operetkowych.
Miejsce: Miejski Dom Kultury „Batory”
ul. Stefana Batorego 6
IMPREZA BILETOWANA

26. 09. 2015 r.
Godz. 9. 00 - 17. 00
Finał akcji „Dogonić zdrowie”
Miejsce: Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu
ul. Dąbrowskiego 113
BEZPŁATNE BADANIA

28. 09. 2015 r.
Godz. 11.00
Konferencja „Medycyna tego wieku”
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3

30. 09. 2015 r.
Godz. 10. 00 - 16.00
Konferencja „Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych”
Miejsce: Starochorzowski Dom Kultury,
ul. Siemianowicka 59

Dżemowisko – 20.09
Chorzów przygotowuje się do zimy: zaczynamy od słoików ze zdrowymi konfiturami. 20 września w Parku Hutników mieszkańcy robić będą dżem ze śliwek według specjalnego przepisu Przemysława Błaszczyka, laureata programu „Top Chef” oraz Patryka Fuchsa, finalisty programu „8 Smaków Europy”. Akcja „Dżemowisko” rozpocznie kolejną edycję Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia. - Ten intrygujący początek ma zachęcić chorzowian do wzięcia udziału w kolejnych punktach programu – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. Aktywizacji Społecznej. - Chcemy, by chorzowianie aktywnie włączyli się w liczne wykłady, warsztaty i konferencje, które przygotowaliśmy. Będzie okazja, by w praktyce poznać między innymi techniki terapii behawioralnej czy budowania strategii pracy w środowisku szkolnym dla ucznia trudnego lub zaburzonego.
Mistrz Mowy Polskiej – 21.09
Kto otrzyma tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2015? Laureata 15. edycji programu poznamy 21 września podczas gali finałowej w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3. Zgodnie z tradycją konkursu, wyboru dokona grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. W gronie kandydatów tegorocznej edycji znalazły się aż 4 osoby związane ze Śląskiem: Aleksandra  Gajewska, Piotr Hankus, Bernard Krawczyk i Jarosław Świerszcz.

Zdrowe Przedszkole – zdrowe dzieci – 23.09
Czy ciastko może być zdrową przekąską, jak prawidłowo myć zęby i co dodać do pełnowartościowej sałatki - tego wszystkiego dowiedzą się rodzice i przedszkolaki podczas akcji „Zdrowe przedszkole – zdrowe dzieci”. 23 września w Przedszkolu nr 1 przy ul. Obrońców Chorzowa 14 stanie 7 stref, w których chętni zgłębiać będą tajniki zdrowego stylu życia. Rozmowa z dietetykiem i warsztaty kulinarne – to oferta dedykowana rodziców. Maluchy zaprosimy natomiast do Strefy Higieny oraz do udziału w zajęciach sportowych: bitwie tanecznej przedszkolaków, zawodach w przeciąganiu liny i slalomie z balonami. Z dziećmi warto odwiedzić także Strefę Bezpieczeństwa, w której odbędą się kursy pierwszej pomocy i pokaz wozu strażackiego. Podczas akcji Przedszkole nr 1 jako pierwsze w Chorzowie odbierze certyfikat przyjęcia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie przyznawany przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. Do grona instytucji promujących zdrowie przyjmowane są placówki dydaktyczne, które wyróżniają się aktywnością na rzecz edukacji prozdrowotnej. Akcja „Zdrowe przedszkole – zdrowe dzieci” rozpocznie się o godz. 16.00 i potrwa do godz. 18.00. Wstęp wolny!
"Zdrowe przedszkole - zdrowe dzieci" odbędzie się w ramach Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia.

Festibal w Chorzowie – 3.10
Hala dawnej elektrowni huty z 1895r. i mistrzowie nowoczesnego brzmienia – tak zapowiada się pierwsza edycja Festibalu w Chorzowie. 3 października dla publiczność zgromadzonej w Hucie Królewskiej przy ul. Metalowców zagrają: Smolik i Kev For oraz Fisz Emade Tworzywo. Bilety do kupienia na Ticketportalu: http://www.ticketportal.pl/predstavenie_javisko_view.asp?IDPred=205419 oraz w Klubie Muzycznym Szuflada 15, przy ul. Wolności 15. Start o godz. 19.00

Książki na wolności, ruszyła zbiórka – 24.09
13 tysięcy książek  - to wynik z zeszłego roku. Ile egzemplarzy trafi na kiermasz 2015? – To dopiero poczatek zbiórki, ale już wiemy, że mieszkańcy będą mieli z czego wybierać. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem,  dlatego liczymy na kolejny rekord – zapowiada Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Urząd Miasta już po raz piąty zaprasza do udziału w akcji Wolność Czytania. Książki, czasopisma i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta (m.in w domach kultury i bibliotekach).  Na egzemplarze czekamy do 23 września (w miejsach zbiórki)  oraz w dzień finału (na stoisku przy ul. Jagielońskiej). Zebrana literatura trafi na specjalny kiermasz. 24 września, każdy kto odwiedzi  deptak przy ul. Jagiellońskiej, będzie mógł wrócić do domu z darmową książką, gazetą lub audiobookiem. Literacka giełda  to tylko jedna z atrakcji Wolności Czytania 2015. Miłośnicy książek wezmą także udział w warsztatach i spotkaniach autorskich.
 
Wolność Czytania , 24 września, ul. Jagiellońska  (giełda książki, spektakle teatralne, warsztaty związane z książką, spotkania autorskie). Program na stronie: http://chorzow.eu/aktualnosci/4065-ksiazki-na-wolnosci-ruszyla-zbiorka-do-2409.html

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
15.09 godz. 15.00 Inauguracja IV Edycji Godomy po Ślonsku
16.09 godz 10.00 Kalejdoskop Bajek w wykonaniu Teatru Reduta Śląska
16.09 godz. 17.00 Z cyklu "Śląsk, świat i sposób na życie Ojgyna z Pnioków"
17.09 godz. 18.00 ChCKino: Klasyka Kina Amerykańskiego

Młodzieżowy Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
16.09 godz. 17.00 Spotkanie z Mirosławą Pajewską
17.09 godz. 11.00 Koncert Edukacyjny w ramach Festiwalu Splot Młodych
18.09 godz. 18.00 Batory Fest: Piwny Wrześniok

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
14.09 Spotkania Organizacyjne Sekcji SDK – szczegółowy plan na stronie internetowej SDK

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 7 – 28 września zaprasza na wystawę malarstwa Henryka Musiałowicza czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć