Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 3/2016
2016-01-21

RADA MIASTA

KOMISJE

25.01 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
26.01 godz. 15.00 Komisja Zdrowia
26.01 godz. 15.30 Komisja Edukacji
26.01 godz. 16.15 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
27.01 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu

DYŻUR RADNEGO

28.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Mariola Roleder

AKTUALNOŚCI

Dzień otwarty w chorzowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt za nami

Bardzo duża frekwencja, ogrom darów dla zwierzaków, prawie 2 tysiące złotych na wolierę dla kotów i kilka adopcji psów – to bilans dnia otwartego w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. W ubiegłą sobotę przy ulicy Opolskiej 36 pojawiło się ponad 250 osób,  odbyło około 200 spacerów, 7 psiaków znalazło nowy dom, a dwa zostały adoptowane wirtualnie. Pracownicy schroniska serdecznie dziękują wszystkim gościom i wolontariuszom za obecność i pomoc.

Co zrobić z choinką po świętach?

Od 25 stycznia do 5 lutego w Chorzowie odbędzie się zbiórka choinek. Świąteczne drzewka będzie można wystawiać przy pojemnikach na odpady komunalne dzień przed terminem odbioru. – Zabierzemy także duże iglaki, po drzewka przyjadą pojazdy przystosowane do przewożenia wielkich gabarytów – wyjaśnia Katarzyna Kućmierz z Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miasta w Chorzowie. Choinki trafią na kompostownie. Spis konkretnych dat oraz ulic, z których będą odbierane choinki można znaleźć pod adresem: http://bit.ly/1Szv8mO

Chorzowianie wybrali mini tężnię

Głosowanie dotyczące rewitalizacji Placu Hutników przeprowadzone za pośrednictwem portalu Facebook wykazało, że mieszkańcy Chorzowa chcą żeby przy pomniku Redena stanęła mini tężnia. Głosy nie pozostawiają wątpliwości - aż 315 osobom podoba się ta nietypowa koncepcja odwołująca się do uzdrowiskowych tradycji Chorzowa. Dwie pozostałe propozycje zebrały kilka razy mniej głosów. Skwer relaksacyjny z dywanem kwiatowym spodobał się 78, a plac zabaw z miejskim poidełkiem - 56 osobom. W sumie w głosowaniu udział wzięło prawie 450 osób. Przypominamy, że w ramach rewitalizacji zostanie również wymieniona  mała architektura czyli między innymi  ławki, latarnie czy kosze na śmieci. Wszystkim głosującym bardzo dziękujemy za zainteresowanie. Propozycja tężni została przekazana do dalszych prac koncepcyjnych.

Chorzowski Przedsiębiorca Roku - gala rozdania nagród

Znamy laureatów konkursu Chorzowski Przedsiębiorca Roku oraz Chorzowski Przedsiębiorca Jutra. 18 stycznia w Teatrze Rozrywki z rąk Prezydenta Miasta nagrody odebrali wszyscy wyróżnieni w XIV edycji.  W kategorii Chorzowski Przedsiębiorca Jutra – która skierowana jest do uczniów chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów charakteryzujących się cechami przedsiębiorczymi – wyróżnieni zostali Magdalena Leszner z Zespołu Szkół Budowlanych im. K. K. Baczyńskiego oraz Mateusz Maselli - student Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie. Chorzowskimi Przedsiębiorcami Roku 2015 zostali kolejno: Interfit Consulting Sp. z o.o. Sp. K. w kategorii usługi, Jadar Auto Spółka Jawna w kategorii handel oraz Restauracja Czerwona w kategorii gastronomia. Podczas gali kilku przedsiębiorców zostało uhonorowanych również Srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji. Nagrodę odebrali Centrum Kamienia Jerzy Podsiadło, Zakład Remontowo-Budowlany Janusz Romik oraz Dentim Clinic. Prezydent Andrzej Kotala podziękował przedsiębiorcom za cierpliwość w związku z trwającymi w mieście przebudowami - Jeszcze przez jakiś czas koparki będą stanowiły element wystroju miasta. W tym roku wyremontujemy m.in. ulicę Siemianowicką, projektowana jest przebudowa 3 Maja. Jestem przekonany, że wszystkie nasze plany inwestycyjne w dłuższej perspektywie przełożą się również na poprawę sytuacji przedsiębiorców. Nasza ambicją jest, by Chorzów był gminą aktywną, mającą znaczny wpływ na całą aglomerację śląską - zapewniał Prezydent.


Bezpieczniej na obiektach sportowych. Defibrylatory trafiły na boiska i baseny

W Chorzowie przybywa miejsc wyposażonych w sprzęt do ratowania ludzkiego życia. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne trafiły do hali sportowej przy ul. Dąbrowskiego, Kompleksu Sportowego Hajduki przy ul. Granicznej i na basen przy ul. Powstańców. Urządzenia wykorzystywane są do przywracania właściwej pracy mięśnia sercowego. Defibrylator podpowiada (głosem), co należy zrobić, żeby podjąć działania adekwatne do stanu pacjenta. Aparaty są również przystosowane do ratowania dzieci. Obiekty MORiSu to kolejne punkty w mieście, w których znajduje się sprzęt do przeprowadzenia akcji ratunkowej. Defibrylator jest także w gmachu Urzędu Miasta oraz w Chorzowskim Centrum Kultury. Na co dzień dysponują nim także funkcjonariusze chorzowskiej Straży Miejskiej. Defibrylacja łączy się z wykonaniem ręcznego masażu serca. Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej mieszkańcy mieli okazję przypomnieć sobie podczas bezpłatnych szkoleń. W kursach organizowanych przez Urząd Miasta w Chorzowie brali udział m.in. seniorzy, gimnazjaliści, a także taksówkarze.


Kortez, Mela Koteluk i Julia Marcell w ChCK

Chorzowskie Centrum Kultury wychodzi z zupełnie nowym cyklem koncertów. Seria "+21" ma na celu zaprezentowanie najciekawszych współczesnych zjawisk muzycznych. W lutym, marcu i kwietniu na scenie ChCK zaprezentują się polscy artyści, którzy swoją karierę rozpoczęli już w XXI wieku. Premierowy repertuar, świeże brzmienie i nietypowa oprawa graficzna - tym mają charakteryzować się koncerty w ramach cyklu "+21". W ChCKu wystąpią kolejno:
 
•    19.02 o godzinie 19.00 Kortez - 25-letni kompozytor i wokalista pochodzący z Iwonicza. Jego pierwsza EPka zatytułowana "Jazzboy Session EP" ukazała się w marcu 2015 roku. Kortez obdarzony jest wyjątkowo głębokim i lekko szorstkim głosem. Wysoki, małomówny o głębokim spojrzeniu, jest prawdopodobnie jednym z największych wschodzących talentów na naszym rynku fonograficznym. Jego debiutancka płyta "Bumerang" to intymny zbiór opowiadań o miłości i jej braku.
 
•    12.03 o godzinie 19.00 Mela Koteluk - Za swoją debiutancką płytę Mela otrzymała w 2013 roku dwa Fryderyki. Artystka jest również laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Toruń im. G. Ciechowskiego oraz plebiscytu Gazety Wyborczej "Ale Sztuka". Oba albumy Meli - debiutancki "Spadochron" oraz wydane w 2014 roku "Migracje" zdążyły pokryć się już platyną.
 
•    1.04 o godzinie 19.00 Julia Marcell - Artystka pisze i gra muzykę zorientowaną na piosenki. Jej aranżacje oparte są na starannie dobranych, mocnych partiach bębnów i basu, pulsującej gitarze elektrycznej, pianinie i brudnej, zniekształconej efektami altówce. Muzyka Julii łączy w sobie wiele gatunków, ale nigdy nie oddala się za bardzo od ideo popowej piosenki, opowieści zamkniętej w 3 minutach.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Charytatywny Bal Prezydenta – 23.01

Prosto z Alei Ujazdowskich do Urzędu Miasta w Chorzowie przyjechała specjalna przesyłka. Nadawca: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zawartość: komplet porcelanowych filiżanek do espresso. Ten ekskluzywny serwis to tylko jeden z kilkunastu przedmiotów, które będzie można  zlicytować podczas tegorocznego Chorzowskiego Balu Prezydenta. Inne opcje to na przykład: obraz Anny Marii Rusinek "Kopalnia Ziemowit", zestaw archiwalnych pocztówek przedstawiających chorzowskie lokale gastronomiczne, statuetka Fortuny odlana z brązu, oprawiony egzemplarz Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej ze specjalną dedykacją prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, jedwabne apaszka i poszetka ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługę, majówkowy grill z Pezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą, prywatne konsultacje medyczne z zestępcą prezydenta Chorzowa Jezym Szafranowiczem wraz z pakietem 30 zabiegów, prywatny pokaz iluzjonisty Tomasza Kabisa, album ze zdjęciami Elżbiety Dzikowskiej z autografem autorki, czy obraz autorstwa Piotra Naliwajki – namalowany specjalnie na tę okazję. W tym roku dochód z licytacji oraz sprzedaży zaproszeń na bal zostanie przekazany na rzecz stowarzyszenia „Nie ma Głupich”. To chorzowska organizacja, która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie – między innymi poprzez terapię ruchową i turystykę górską. Zarówno bal jak i aukcję poprowadzi Bogdan Kalus – popularny aktor teatralny oraz telewizyjny – znany między innymi z serialu „Ranczo”. O oprawę muzyczną zadba zespół Drops, w skład którego wchodzą muzycy grupy Darek Band. Wszystkich obecnych z pewnością oczaruje (a może wręcz zaczaruje?) iluzjonista Tomasz Kabis, który specjalnie na tę noc przygotował magiczne show. Chorzowski Bal Prezydenta odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 stycznia o godzinie 20.00 w sali konferencyjnej Hotelu Gorczowski. Koszt podwójnego zaproszenia wynosi 450 złotych. Rezerwacji można dokonywać w biurze Regionalnej Izby Gospodarczej pod numerem telefonu 32 3511180. Rezerwacja zostanie potwierdzona po dokonaniu wpłaty na konto: 59 2490 0005 0000 4600 1066 4611.

Pierwszy turniej piłki halowej dla służb mundurowych - 23.01

23 stycznia w godzinach od 8 do 14 na hali sportowej MORiS przy ulicy Dąbrowskiego 113 będzie miał miejsce pierwszy turniej piłki halowej dla służb mundurowych. W rywalizacji pod patronatem Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA weźmie udział 10 drużyn. Eliminacje mają na celu wyłonienie składu zawodników, którzy w tym roku będą reprezentować organizację na turnieju międzynarodowym. Impreza objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Zimowe Ptakoliczenie - 30.01

Ile jest w Chorzowie srok, kawek i dzięciołów? Ptaki zimujące w mieście liczyć będą młodzi wolontariusze. Uzbrojeni w notatniki spiszą ilu przedstawicieli różnych gatunków odwiedza chorzowskie parki i osiedla. Grupę poprowadzi doświadczony ornitolog Łukasz Fuglewicz. – Do wspólnego liczenia zapraszamy zarówno przedszkolaki, jak i młodzież. Spacer rozpoczniemy od krótkiego wykładu podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak rozpoznać różne gatunki ptaków i jak je dokarmiać – wyjaśnia Fuglewicz. Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Kampania wzorowana jest na brytyjskim "Big Garden Birdwatch i odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Dzięki wynikom dostarczanym przez wolontariuszy tworzone są zestawienia gatunków najliczniej spotykanych w zimę. Dane pozwalają także wskazać tendencje oraz zmiany w środowisku ptaków. Zimowe Ptakoliczenie w Chorzowie odbędzie się 30 stycznia o godz. 11.00. Spacer rozpocznie się przy siedzibie Fundacji Edukacyjnej Kombinatory (ul. Ignacego Mościckiego 21) i prowadzić będzie przez Park Redena. - Nasza „wyprawa naukowa” będzie okazją do poznania również mniej znanych gatunków ptaków. Liczymy, że na trasie spotkamy m.in. modraszki, pełzacze i kowaliki – zachęca Fuglewicz.

Organizatorem Zimowego Ptakoliczenia w Chorzowie jest Fundacja Edukacyjna Kombinatory. Zapisy przyjmowane są na adres mailowy:lukaszfuglewicz@op.pl lub telefonicznie pod numerem 728 228 060.Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

 22.01 godz.18.00 Kabaret Smile z nowym programem
24.01 godz. 15.00 i 16.15 Maluch i muzyka – zabawy przy muzyce dla dzieci i niemowląt
25.01 godz. 18.00 Projekcja filmu „Dwa dni, jedna noc”
27.01 godz. 10.00 „Kalejdoskop Bajek” – spektakl dla dzieci
27.01 godz. 18.00 Spektakl „Rajzentasza”
28.01 godz. Koncert „Perły salonów Polski XIX wieku”

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

22.01 godz. 17.00 Koncert noworoczny – współorganizacja Przedszkole nr 19
23.01 godz. 20.00 Studniówka IV LO im. Skłodowskiej-Curie

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

22.01 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
24.01 godz. 13.00 Konkurs kolęd „O Złote Dzieciątko”


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

11-26.01 Wystawa malarstwa Michała Minora

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć