Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 4/2016
2016-01-28

RADA MIASTA

KOMISJE

1.02 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

4.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Izabela Nowak


AKTUALNOŚCI


Obrady XVII Sesji Rady Miasta

28 stycznia odbyło się XVII posiedzenie Rady Miasta. Radni podjęli uchwały dotyczące między innymi upoważnienia Prezydenta Miasta do podjęcia działań zmierzających do utworzenia metropolii, nadania Szkole Podstawowej Nr 15 przy ul. 3-go Maja 78 w Chorzowie imienia Konstantego Wolnego, czy w sprawie zarządzenia poboru podatku od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
 
10. rocznica katastrofy hali MTK

W dziesiątą rocznicę zawalenia się hali wystawowej na Międzynarodowych Targach Katowickich uczczono pamięć ofiar największej katastrofy budowlanej w historii Polski. 28 stycznia 2006 roku około godz. 17.15 pod naporem śniegu runął dach hali, wewnątrz której trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.  28 stycznia o 9 rano przedstawiciele Chorzowa i województwa, bliscy ofiar, uczestnicy akcji ratunkowej i przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze pod pamiątkowym monumentem.

Chorzowska Straż Miejska policzyła bezdomnych

W nocy z 27 na 28 stycznia strażnicy miejscy sprawdzali ilu bezdomnych jest w Chorzowie. Dodatkowy patrol wziął udział w ogólnopolskiej akcji tworzenia mapy bezdomności. Badanie przeprowadzone zostało m.in. w noclegowniach, szpitalach, izbach wytrzeźwień, a także w pustostanach, altanach i na strychach. Podczas akcji udzielalano także informacji o miejscach, gdzie można uzyskać fachową pomoc, zaś najbardziej potrzebujących mogli zostać przewiezieni do chorzowskiej noclegowni – wyjaśnia Henryk Rusnak ze Straży Miejskiej w Chorzowie. Dane dotyczące wieku, płci, a przede wszystkim miejsca przebywania osób bezdomnych zostaną przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie. Zebrane informacje  ułatwią podejmowanie miejskich działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności.

Nie bądź lwem, kiedy zbliżasz się do zebry

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach i parkowanie tuż przy "pasach" – to najczęstsze przewinienia kierowców względem niechronionych uczestników ruchu drogowego. 20 stycznia wspólne patrole chorzowskiej policji i straży miejskiej przypominały kierowcom, aby na drodze zwracać uwagę również na niezmotoryzowanych. Podczas akcji "Bezpieczny pieszy - Stop Wariatom Drogowym” funkcjonariusze korzystali z tzw. ruchomego stanowiska dowodzenia. Pojazd wyposażony w monitoring miejski parkował przy przejściach dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Każde zarejestrowane wykroczenie skutkowało zatrzymaniem kierującego pojazdem na jednym z trzech punktów kontrolnych.- Podczas akcji odnotowaliśmy 34 wykroczenia. Wśród łamiących przepisy znaleźli się także piesi - 8 przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. – relacjonuje st. asp. Arkadiusz Bień z chorzowskiej drogówki. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze będą wręczać wszystkim kierującym zapachowe serduszka. Zawieszki z hasłami: „Nie bądź lwem, kiedy zbliżasz się do zebry”,  „Zebry są pod ochroną. Uważaj na pieszych”, „Pasy to nie linia mety. Wolniej!” mają przypominać kierowcom, że ich bliscy też przechodzą po pasach.

Chorzowski Bal Prezydenta

Ponad 54 tysiące złotych udało się zebrać podczas aukcji na Chorzowskim Balu Prezydenta. 23 stycznia w Hotelu Gorczowski licytowano m.in. komplet filiżanek od Premier Beaty Szydło, obraz autorstwa Piotra Naliwajki i album ze zdjęciami Elżbiety Dzikowskiej z autografem. Największym zainteresowaniem gości cieszyła się majówka z Prezydentem Chorzowa. Wspólne grillowanie z Prezydentem Andrzejem Kotalą osiągnęło zawrotną kwotę 22 tys. zł. Drugi wynik uzyskała statuetka Fortuny i kolekcja archiwalnych pocztówek prezentujących chorzowskie obiekty gastronomiczne – zestaw wylicytowano za 5 300 zł. Wśród najbardziej pożądanych przedmiotów znalazła się także Konstytucja RP z dedykacją od Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Ozdobne wydanie ustawy zasadniczej sprzedano za 5 tys zł. Zgodnie z tradycją całkowity dochód z balu przeznaczony zostanie na cele charytatywne. W tym roku pieniądze z licytacji i sprzedaży biletów trafią do stowarzyszenia Nie Ma głupich. To chorzowska organizacja, która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, między innymi poprzez terapię ruchową i turystykę górską. – Chorzowianie po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serca. Dziękuję wszystkim uczestnikom balu, a w szczególności tym, którzy nie szczędzili grosza dla podopiecznych stowarzyszenia – podkreślił Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – To na pewno nie ostatni bal charytatywny w Chorzowie. Lista organizacji potrzebujących wsparcia jest długa, a tegoroczny rekord to dowód na to, że nie brakuje również chętnych do przekazania środków na szczytny cel. – dodaje Prezydent Kotala. Zarówno bal jak i aukcję poprowadził aktor Bogdan Kalus (znany między innymi z serialu „Ranczo”). O dobrą atmosferę zadbał także zespół Drops oraz iluzjonista Tomasz Kabis, który specjalnie na tę noc przygotował magiczne show.

 

Duże zmiany na ulicy Siemianowickiej

Nowa jezdnia ze wzmocnieniem, remont chodników, przebudowa zatok autobusowych i skrzyżowań, dwa nowe ronda oraz modernizacja oświetlenia – to zmiany, które czekają w tym roku ulicę Siemianowicką w Chorzowie. Inwestycja rozpocznie się  na początku maja i obejmie przebudowę 2 km drogi na odcinku od ul. Karolinki do granicy z Katowicami. Zgodnie z planem remont potrwa do końca października. Na czas prowadzonych prac zmieniona zostanie organizacja ruchu, szczegóły dotyczące objazdów będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej miasta. Koszt przebudowy to 6,5 mln zł. Prawie połowa inwestycji zostanie pokryta z dotacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – miasto otrzymało na ten cel 3 mln zł.

Zapisy na zawody narciarskie o Puchar Prezydenta Miasta zamknięte

Zapisy na V edycję zawodów narciarskich o Puchar Prezydenta Miasta, które ruszyły 7 stycznia zostały już zamknięte. Impreza cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony narciarzy. Lista 130 zawodników została zamknięta na długo przed planowanym końcem zapisów. W tym roku narciarze i snowboardziści zmierzą się ze slalomem gigantem na dwóch przejazdach. Impreza odbędzie się 6 lutego w ośrodku narciarskim Złoty Groń w Istebnej. Amatorzy białego szaleństwa będą ze sobą rywalizować aż w 20-stu kategoriach indywidualnych. Dodatkowo przeprowadzona zostanie klasyfikacja rodzinna. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 11.00, a biuro zawodów w dniu imprezy będzie czynne od 9.00. Na najlepszych czekają puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody. Szczegóły oraz regulamin zawodów, a także formularz za pośrednictwem którego należy zgłaszać chęć udziału w imprezie można znaleźć na stronie internetowej chorzowskiego MORiS'u. http://moris.chorzow.pl/index.php/oferta/narty
Wpisowe wynosi 50 złotych - w tej cenie, poza udziałem w zawodach, zawodnicy otrzymają karnet na 2 wjazdy wyciągiem krzesełkowym, rabat na karnet narciarski, ciepły posiłek i herbatę. Chętni będą mogli też skorzystać z darmowego transportu autokarem w dniu zawodów (ilość miejsc jest ograniczona).  Wpłaty należy dokonywać na konto MORiS:

NR KONTA ING BANK ŚLĄSKI 15 1050 1214 1000 0023 5305 7751
(w tytule przelewu proszę podać hasło „ISTEBNA 2016” oraz imię i nazwisko zawodnika).

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.moris.chorzow.pl lub pisząc na adres: narty@moris.chorzow.pl – tel. kontaktowy - 32 2411 111.ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Casting na reportera - 29.01

Chorzowska Strefa Wolontariatu ogłasza casting na reportera telewizyjnego. Poszukiwani są seniorzy z nienaganną dykcją, którzy lubią nowe wyzwania, nie boją się kamery, są ciekawi świata i ludzi. Zapraszamy na casting do siedziby Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Dąbrowskiego 7 w piątek 29 stycznia 2016 r., w godz. 11-15. Więcej informacji pod numerem telefonu 660-430-864.

Zimowe Ptakoliczenie - 30.01

Ile jest w Chorzowie srok, kawek i dzięciołów? Ptaki zimujące w mieście liczyć będą młodzi wolontariusze. Uzbrojeni w notatniki spiszą ilu przedstawicieli różnych gatunków odwiedza chorzowskie parki i osiedla. Grupę poprowadzi doświadczony ornitolog Łukasz Fuglewicz. – Do wspólnego liczenia zapraszamy zarówno przedszkolaki, jak i młodzież. Spacer rozpoczniemy od krótkiego wykładu podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak rozpoznać różne gatunki ptaków i jak je dokarmiać – wyjaśnia Fuglewicz. Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Kampania wzorowana jest na brytyjskim "Big Garden Birdwatch i odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Dzięki wynikom dostarczanym przez wolontariuszy tworzone są zestawienia gatunków najliczniej spotykanych w zimę. Dane pozwalają także wskazać
tendencje oraz zmiany w środowisku ptaków. Zimowe Ptakoliczenie w Chorzowie odbędzie się 30 stycznia o godz. 11.00. Spacer rozpocznie się przy siedzibie Fundacji Edukacyjnej Kombinatory (ul. Ignacego Mościckiego 21) i prowadzić będzie przez Park Redena. - Nasza „wyprawa naukowa” będzie okazją do poznania również mniej znanych gatunków ptaków. Liczymy, że na trasie spotkamy m.in. modraszki, pełzacze i kowaliki – zachęca Fuglewicz. Organizatorem Zimowego Ptakoliczenia w Chorzowie jest Fundacja Edukacyjna Kombinatory. Zapisy przyjmowane są na adres mailowy:lukaszfuglewicz@op.pl lub telefonicznie pod numerem 728 228 060.

Koncert "Muzyczne randez-vous" - 31.01

Muzeum w Chorzowie oraz Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w ramach cyklu "Muzyczne Poranki" zapraszają na koncert "Karnawałowe randez-vous". 31 stycznia o godzinie 12.00 przy ul. Powstańców 25 będzie można posłuchać muzyki między innymi Straussa, Gershwina czy Rossiniego w wykonaniu Karoliny Wieczorem (sopran), Macieja Bartczaka (baryton) oraz Katarzyny Makowskiej (fortepian).

Spotkanie z profesorem Andrzejem Linertem - 1.02

1 lutego o godzinie 18.00 we foyer Chorzowskiego Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się spotkanie z prof. Dr hab. Andrzejem Linertem, autorem książki „Teatry górnośląskiego pogranicza. Kartki z historii teatrów Królewskiej Huty i Chorzowa 1869-1939”.

Warsztaty gospel - 2-4.02

Chorzów Batory  jak południe Stanów. Od 2 do 4 lutego Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży Korczak zaprasza na gospelowe warsztaty. "Gospelowo" to projekt realizowany w ramach programu społecznego „Zwolnieni z Teorii” przez czwórkę licealistów. 3 dni warsztatów zwieńczy pełen gospelowego śpiewu koncert finałowy w Sali Widowiskowej MDK Batory. Warsztaty poprowadzi wychowany w Detroit instruktor śpiewu Brian Fentress. Zapisy na imprezę prowadzone są drogą mailową – zgłoszenia należy wysyłać na adres gospelowo2016@gmail.com Więcej pod adresem: bit.ly/1JI3kdh

Walentynkowe hercklekoty w Chorzowie

W Chorzowie zakochani nie będą się nudzić. Alternatywą dla Walentynek spędzanych w kinie, restauracji czy teatrze jest specjalny przejazd kolejką linową Elka. Już po raz trzeci Park Śląski zaprasza wszystkich zakochanych na szczególną przejażdżkę. 13 i 14 lutego odbędzie się 197 ekskluzywnych przejazdów - pierwsze o godzinie 15, ostatnie po 20. Przejażdżka gondolą dla dwóch osób w obie strony zostanie urozmaicona między innymi słodkim poczęstunkiem oraz krótką, polaroidową sesją zdjęciową. Dla tych, którzy nie będą chcieli zbyt szybko schodzić na ziemię, Planetarium Śląskie przygotowało kosmiczne walentynki. Jeśli romantyczne wyznania, to tylko w świetle księżyca. Nie zawsze jednak pamiętamy, że nie tylko Ziemia posiada swojego naturalnego satelitę. Podczas specjalnego seansu, przy akompaniamencie muzyki z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, Chorzowskie Planetarium odkryje przed zakochanymi tajemnice tych bardziej odległych satelitów. 14 lutego Chorzowskie Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza zaprasza na koncert Szlagier Love, czyli Walentynki z gwiazdą Listy Śląskich Szlagierów. Start imprezy o 16.00. Nieco inną propozycję ma Starochorzowski Dom Kultury. Odcienie Miłości to kameralny koncert w wykonaniu Magdy Krzywdy oraz Sławka Witkowskiego. Impreza zaczyna się o 18.00 przy ulicy Siemianowickiej 59. Ciekawą alternatywą dla par, które lubią razem aktywnie spędzać czas są II Parkowe Hercklekoty. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się bieg na 5 km. Start spod Leśniczówki przy Alei Muzyków 1 w Parku Śląskim. Organizatorzy zapraszają dorosłych oraz dzieci. A ponieważ nie tylko dorośli mogą się zakochiwać, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkie dzieci na pogadankę na temat historii święta zakochanych i walentynkowych zwyczajów. Każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć unikalną kartkę dla swojej drugiej połówki. Zajęcia odbędą się 11 lutego w Filii nr 1 MBP o godzinie 15.00.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

28.01 godz. 19.00 Koncert „Perły salonów Polski XIX wieku”
30.01 godz. 18.00 Projekcja filmu „…Niech świat pamięta o nas…”
31.01 godz. 11.00 Projekcja filmy „W głowie się nie mieści”
31.01 godz. 18.00 Koncert Edyty Geppert
1.02 godz. 18.00 „Teatry Górnośląskiego Pogranicza” spotkanie autorskie z prof. dr hab. Andrzejem Linertem
3.02 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina: American Beauty, reż. Sam Mendes

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

29.01 Bal Filatelistów
30.01 godz. 20.00  Bal Sportowca
2.02 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
3.02 godz. 15.00 Bal Karnawałowy SP nr 34 Chorzów

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

30.01 godz. 10.00 Rodzinny poranek teatralny „O Stachu i Strachu”
30.01 godz. 11.00 Rodzinny poranek teatralny: warsztaty artystyczne
31.01 godz. 17.00 Rodzinne kolędowanie z zespołem New Life’m
2.02 godz. 17.30 Młynek Kulturalny: widowisko w wykonaniu grup twórczych SDK
3.02 godz. Ojgyn z Pnioków, spotkanie
3.02 godz. 15.00-17.00 – Klub Seniora

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

1-22.02 Wystawa malarstwa i litografii Zbigniewa Gorlaka, wernisaż wystawy 1.02 o godz. 17.00

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć