Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 5/2016
2016-02-04

RADA MIASTA

KOMISJE

8.02 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

11.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Otte


AKTUALNOŚCI


Ferie w Skansenie

 

Chorzowski Skansen zaprasza wszystkich młodych etnografów na folkowe ferie. Możliwość przymierzenia najprawdziwszych ludowych strojów ze zbiorów muzeum, nauka wyplatania wiklinowych koszy oraz lekcja z dawnym belfrem w starej szkole to tylko kilka spośród licznych atrakcji, które dla swoich małych gości przygotowało Górnośląskie Muzeum Etnograficzne. W ramach ferii w skansenie odbędą się również spotkania z przedstawicielami GOPR-u, Straży Miejskiej, Chorzowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, Chorągwi Śląskiej ZHP i Nadleśnictwa. Zajęcia będą odbywać się od wtorku do piątku (16 – 19 i 23 – 26) w godzinach od 12.00 do 14.00/15.00. Zbiórka w budynku dyrekcji muzeum. Więcej informacji pod adresem: bit.ly/1JZUHLi

 

Sportowe oświetlenie na żądanie

 

Chorzów wychodzi naprzeciw tym, którzy chcieliby pograć w piłkę czy kosza po 22. Na kompleksie boisk przy ulicy Mariańskiej światła gasną po dziesiątej wieczorem. Ci, którzy mają ochotę uprawiać sporty po 22 mogą skorzystać z usługi „oświetlenie na żądanie”. Na czym to polega? To proste – wystarczy wysłać smsa o treści BOISKO KOSZ lub BOISKO PILKA - w zależności od tego, z którego obiektu chce się korzystać. Koszt smsa jest zgodny z taryfą operatora, a jego wysłanie skutkuje zapaleniem się świateł na równą godzinę – bez żadnych dodatkowych kosztów. Na kompleks sportowy przy ul. Mariańskiej składają się: boisko do koszykówki, piłki ręcznej, mini piłki nożnej, miejsce do gry w tenisa stołowego oraz w szachy. Jest to pierwsze w Chorzowie miejsce z funkcją „oświetlenie na żądanie”. Jeśli pomysł sprawdzi się w praktyce i przypadnie do gustu mieszkańcom niewykluczone, że podobne opcje pojawią się również na innych obiektach sportowych w mieście.

 

Goście z Himalajów w Słowaku

 

3 lutego o godzinie 14.00 w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36 gościł Maniraj Khatiwada (Mani) z małżonką Laxhmi Baba Baral. Mani jest założycielem fundacji "Lights to Himalaya", z którą chorzowska szkoła nawiązała kontakt po trzęsieniu ziemi w kwietniu 2015 roku. Dzięki tej współpracy „Słowak” wsparł szkoły, które ucierpiały w trakcie tragicznych wydarzeń. W dwóch z nich uczniowie Słowaka pracowali jako wolontariusze w czasie letnich wakacji. Mani spotkał się ze społecznością AZSO, który dzięki wielu projektom pomocowym realizowanym przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców wpisany został do Klubu Szkół UNICEF.
Ptasie osiedle w Chorzowie: nowe budki lęgowe w parkach i przedszkolach
120 nowych apartamentów w pięknym otoczeniu zieleni, 5 metrów nad ziemią, malowniczo zawieszonych na drzewach.  Właśnie tak Chorzów dba o swoich najmniejszych, skrzydlatych mieszkańców. Na terenach zielonych rozpoczęła się akcja czyszczenia starych i zawieszania nowych budek lęgowych dla ptaków. W ubiegłym roku miasto umieściło na drzewach 600 domków, które okazały się być strzałem w dziesiątkę. Sikorki, szpaki, muchołówki, pliszki a nawet nieco większe dzięcioły czy dudki bardzo szybko zasiedliły drewniane budki by w spokoju przetrwać okres lęgowy. Część takich ptasich mieszkań trafiła do przedszkoli – tak, żeby dzieci mogły z bliska obserwować zwierzęta. Zawieszanie i remontowanie budek lęgowych to kolejna akcja Urzędu Miasta związana z ochroną środowiska. Od wielu lat, przy pomocy specjalnych pułapek feromonowych, chronione są kasztanowce atakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka.

 

Uczniowie z Turcji i Malezji odwiedzili Batory

 

W ramach międzynarodowego projektu Global Citizen Schools World Talks, którego ideą jest szerzenie wiedzy na temat innych krajów, Chorzów odwiedzili uczniowie z Turcji oraz Malezji. Gülce Güner  i Chai Hong  spędzili w naszym mieście tydzień, podczas którego w trakcie zajęć w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Farnej 7 przedstawili swoje kraje, języki, muzykę, taniec oraz kuchnię. Goście mieszkali w domach uczniów AZSO nr 2, którzy po lekcjach starali się promować śląskie zwyczaje, kuchnię regionalną oraz Chorzów i region wraz z jego zabytkami i ciekawymi miejscami.

 

Chorzowscy radni za metropolią

 

Chorzów dołączył do miast, które wyraziły zgodę na utworzenie metropolii. 28 stycznia podczas 17. sesji Rady Miasta podjęto uchwałę w sprawie upoważnienia Prezydenta Miasta do podjęcia działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego. Projekt przeszedł jednogłośnie – „za” głosowało 21 radnych. Wzór uchwały to efekt prac członków Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Już w grudniu prezydenci miast wchodzących w skład GZM-u zadeklarowali chęć utworzenia metropolii. Uchwały intencyjne w tej sprawie podjęto już m.in. w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Bytomiu. Wzór uchwał został opracowany na posiedzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.  - Jedynie podjęcie intensywnych prac zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego daje realną możliwość złożenia wniosku w terminie pozwalającym na wydanie przez RM rozporządzenia w kwietniu 2016r. – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Kolędnicy Misyjni dla Madagaskaru

 

Urząd Miasta Chorzów odwiedziła liczna grupa młodych Kolędników Misyjnych. Kolorowo przebrane dzieciaki z Przedszkoli nr 11 i 27, szkół podstawowych nr 15, 21 i 13, Gimnazjów nr 3 i 10 oraz z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie swoją muzyczną wycieczkę po urzędzie rozpoczęły od wizyty na XVII Sesji Rady Miasta. Później barwne, rozśpiewane grupy odwiedziły każdy zakamarek budynku. W zamian za muzykę dzieciaki zbierały datki dla swoich rówieśników z Madagaskaru. Pieniądze zebrane podczas kolędowania zostaną przeznaczone między innymi na czesne dla uczniów, pomoc w budowie i odbudowie szkół oraz dożywianie czy opiekę zdrowotną.

 

Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu 2015 przyznane

 

6 brązowych i srebrnych statuetek w 3 kategoriach oraz dwie złote nagrody specjalne. To bilans sobotniego Balu Sportowca. Już od 19 lat najlepsi chorzowscy zawodnicy i trenerzy, a ci zajmujący się organizacją sportu i rekreacji w mieście, są nagradzani za swoje wybitne osiągnięcia. 30 stycznia Prezydenta Miasta Andrzeja Kotala oraz jego zastępca Wiesław Ciężkowski wręczyli w sumie 8 statuetek.


•    W kategorii "Za wybitne osiągnięcia sportowe" trofeum otrzymali: mistrz świata w ju-jitsu Maciej Polok oraz drużyna juniorek KPR Ruch Chorzów.
•    W kategorii "Za wybitne osiągnięcia w pracy trenerskiej" statuetki otrzymali: Krzysztof Cieluch, trener Parafialnego Klubu Sportowego Józefka oraz Piotr Pawlik - założyciel, trener i wciąż czynny zawodnik klubu UKS Power Kuźnik.
•    W kategorii "Za osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście"  laureatami zostali prowadząca Dziecięcą Sekcję Ratowniczą "Kijanki" działającą przy OM WOPR w Chorzowie Agnieszka Pella oraz założyciel, honorowy prezes i menedżer Stowarzyszenia Piłkarskiego Clearex Zdzisław Wolny.

Komisja konkursowa przyznała również dwie nagrody specjalne. Co roku otrzymują ją osoby szczególnie zasłużone dla chorzowskiego sportu. Tym razem wyróżnieni zostali Czesław Dorre oraz Antoni Piechniczek. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

Bezpłatne ferie na Stadionie Śląskim

 

Pokazy futbolu amerykańskiego, unihokej, a nawet karaoke. Od 15 do 26 lutego na obiektach Stadionu Śląskiego organizowane będą zajęcia sportowe, kulturalne i rekreacyjne. Wszystko to w ramach urozmaicenia dzieciakom ferii spędzanych w mieście. Organizatorzy zapraszają zarówno dzieci, jak i młodzież - indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 13.00. Wszystkie wcześniej zgłoszone grupy zorganizowane będą miały niepowtarzalną okazję wejść z przewodnikiem na budowę obiektu, a następnie wysłuchać prelekcji o historii Stadionu Śląskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia. Stadion Śląski planuje między innymi: pokazy futbolu amerykańskiego, gry i zabawy sportowe, unihokej, tenis stołowy, „piłkarzyki”, bilard, zajęcia plastyczne, wyświetlanie filmów, karaoke. W zależności od warunków atmosferycznych zajęcia realizowane będą na obiektach otwartych lub zamkniętych. Uczestnicy będą mieli zapewnione gorące napoje. Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe indywidualne i grupowe można znaleźć na stronie www.stadionslaski.pl
Grupy zorganizowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu 500 006 415 lub pod adresem e-mail: michal.wojtczak@stadionslaski.pl

 

Chorzowscy seniorzy mają swoją radę

 

1 lutego w samo południe w Dużej Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Chorzowie odbyło się pierwsze posiedzenie Chorzowskiej Rady Seniorów I Kadencji. Spotkanie rozpoczął Prezydent Miasta Andrzej Kotala. Prezydent pogratulował członkom Rady Seniorów oraz wręczył nominacje. Następnie odbyło się głosowanie na przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza Rady Seniorów. W jego wyniku przewodniczącym został Pan Andrzej Muszyński, wiceprzewodniczącymi - Pani Elżbieta Wojnarowska i Pan Zbigniew Swoboda, zaś ekretarzem - Pan Andrzej Sodowski. Kolejne posiedzenie Rady Seniorów zaplanowane zostało na 10 lutego o godzinie 11.00.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Zawody narciarskie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów - 6.02

 

Zapisy do V edycji zawodów narciarskich o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów zamknięte. W tym roku narciarze i snowboardziści zmierzą się ze slalomem gigantem na dwóch przejazdach. Impreza odbędzie się 6 lutego w ośrodku narciarskim Złoty Groń w Istebnej. Amatorzy białego szaleństwa będą ze sobą rywalizować aż w 20-stu kategoriach indywidualnych. Dodatkowo przeprowadzona zostanie klasyfikacja rodzinna. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 11.00, a biuro zawodów w dniu imprezy będzie czynne od 9.00. Na najlepszych czekają puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody. Szczegóły oraz regulamin zawodów, a także formularz za pośrednictwem którego należy zgłaszać chęć udziału w imprezie można znaleźć na stronie internetowej chorzowskiego MORiS'u. http://moris.chorzow.pl/index.php/oferta/narty
Wpisowe wynosi 50 złotych - w tej cenie, poza udziałem w zawodach, zawodnicy otrzymają karnet na 2 wjazdy wyciągiem krzesełkowym, rabat na karnet narciarski, ciepły posiłek i herbatę. Chętni będą mogli też skorzystać z darmowego transportu autokarem w dniu zawodów (ilość miejsc jest ograniczona).  Wpłaty należy dokonywać na konto MORiS: NR KONTA ING BANK ŚLĄSKI 15 1050 1214 1000 0023 5305 7751 (w tytule przelewu proszę podać hasło „ISTEBNA 2016” oraz imię i nazwisko zawodnika). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.moris.chorzow.pl lub pisząc na adres: narty@moris.chorzow.pl – tel. kontaktowy - 32 2411 111.

 

Koncert urodzinowy Mirka Breguły - 6.02

 

6 lutego o godzinie 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 6 odbędzie się koncert urodzinowy Mirka Breguły. Zagra oczywiście zespół Unieverse. Grupa została założona w 1981 roku przez Mirka Bregułę oraz Heńka Czicha. Swój pierwszy koncert zespół dał 9 maja 1982 roku przed chorzowskim klubem „Kuźnik”. Na chwilę przed rozpoczęciem występu członkowie grupy zdali sobie sprawę, że nie mają nazwy. Zafascynowany zespołem The Beatles Mirek zaproponował „Universe” - słowo skojarzyło mu się z kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya „Across the Universe”. Od tej chwili zespół starał się brać udział we wszystkich możliwych przeglądach i festiwalach. Niedługo później piosenka „Mr Lennon” pięła się na szczyty radiowych i telewizyjnych list przebojów. Od tamtej pory zespół nagrał 13 płyt studyjnych oraz kilka kompilacji "the best of". Chorzowski Universe koncertował nie tylko w Polsce, ale i w najdalszych zakątkach świata - w latach 80 przez miesiąc występował na Kubie.2 listopada 2007 roku w tragicznych okolicznościach zmarł lider zespołu Mirek Breguła. Grupa nie zrezygnowała jednak z dalszej działalności - wręcz przeciwnie. Koncerty upamiętniające założyciela Universe odbywają się w Chorzowie co roku, zespól nadal koncertuje i wciąż nagrywa. Jubileuszowy koncert będzie doskonałą okazją do przypomnienia sobie największych przebojów Universe.

 

Uczniowie i nauczyciele dadzą muzyczny popis - 9.02

 

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie serdecznie zaprasza na doroczny koncert pedagogów oraz uczniów. Podobnie jak podczas ubiegłych edycji i w tym roku impreza ma swój motyw przewodni. Hasłem tegorocznej edycji - nazwanej M+M=PSM - jest szeroko pojęta miłość. Ze sceny popłyną między innymi "ta ostatnia niedziela" Mieczysłąwa Fogga czy Black Velvet Alannah Myles. Koncert odbędzie się 9 lutego o godzinie 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury. Jak co roku imprezę poprowadzą Karina Paszek oraz Mateusz Lasatowicz.

 

Konferencja naukowa dla dzieci - 9.02

 

Chorzowskie dzieci jak prawdziwi studenci. 9 lutego w budynku Zarządu Parku Śląskiego odbędzie się III Regionalna Dziecięco - Młodzieżowa Konferencja Naukowa "Ptaki i inne zwierzaki i ich środowisko". Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło "Promujemy świat fauny i flory wokół nas". Młodzi naukowcy będą zagłębiać i szerzyć wiedzę o ochronie przyrody oraz edukować się w duchu przekonania, że ludzie i zwierzęta powinni żyć w zgodnej symbiozie. Impreza jest integralną częścią realizowanego w różnych placówkach Programu Edukacji Humanitarnej "Mój Pupil". Jest to akcja, która poprzez szacunek do zwierząt i otaczającej nas przyrody uczy szacunku do ludzi. Imprezie towarzyszą konkursy fotograficzne oraz plastyczne skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorami konferencji są Integracyjne Przedszkole Nr 12 w Chorzowie oraz Fundacja Park Śląski, zaś honorowy patronat nad nią objął Prezydent Miasta Andrzej Kotala.

 

Wielki bal maskowy dla seniorów – 9.02

 

Chorzów na kilka godzin przeobrazi się w Wenecję. Organizowany przez Chorzowską Akademię Seniora bal maskowy będzie ostatnią okazją do karnawałowego szaleństwa – chwilę po tym, jak umilkną takty muzyki, wejdziemy w okres postu. Takiej szansy na zabawę nie można przegapić. Chorzowscy seniorzy wielokrotnie już udowadniali, że – wbrew stereotypom – taneczne zabawy i wspólne biesiadowanie to jedne z ich ulubionych form spędzania czasu. Bal maskowy będzie znakomitą okazją, by połączyć obie te aktywności, dodając do tego szczyptę tajemniczości i karnawałowego anturażu. Bal to pierwsza w tym roku atrakcja przygotowana przez Chorzowską Akademię Seniora. Skąd pomysł na takie wydarzenie? – Przede wszystkim chcieliśmy zorganizować imprezę dla seniorów wpasowującą się w klimat trwającego właśnie karnawału, ale nie ukrywam, że jest też inny powód – tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. – Na wiele z przygotowywanych przez nas wydarzeń, takich jak potańcówki, koncerty czy biesiady, przychodzi sporo osób starszych, które chciałyby się włączyć do beztroskiej zabawy, ale krępuje je nieśmiałość, samotność. Liczymy, że karnawałowe maski pomogą przełamać te opory. Organizatorzy balu maskowego przygotowali dla gości wiele atrakcji. Na oprawę muzyczną  wydarzenia, za którą odpowiedzialny będzie profesjonalny DJ, złożą się największe przeboje z lat 60. i 70. Uczestnicy, których porwie muzyka, będą mogli zaśpiewać swoje ukochane przeboje na scenie podczas popisów karaoke. Nie zabraknie także licznych konkursów z nagrodami, w tym najważniejszych: na najbardziej efektowny strój oraz na najpiękniejszą maskę. Na tym jednak wcale nie koniec rozrywek. – Pierwszych trzydzieści osób, które odwiedzą nas 9 lutego między godziną 14 a 16.30, będzie mogło oddać się w ręce fachowców od makijażu i charakteryzacji – mówi Magdalena Sekuła. – Ponadto każdy gość otrzyma unikalną maskę, przygotowaną własnoręcznie przez wykładowców zajęć artystycznych prowadzonych w naszych akademiach. Oprócz tego mamy przygotowanych jeszcze kilka niespodzianek, ale ujawnimy je dopiero w trakcie balu.

 

I Regionalny Konkurs Historyczny

 

10 lutego w Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Chorzowie przy ulicy Urbanowicza 4 odbędzie się I Regionalny Konkurs Historyczny. Konkurs jest skierowany do uczniów gimnazjów z Chorzowa oraz miast ościennych, a jego zakres obejmuje historię Polski - od chrztu do odzyskania niepodległości. Pytania będą miały charakter zamknięty, a uczniowie poszczególnych szkół będą pracować w zespołach. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikuje się 5 najlepszych grup. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali.

Walentynkowe hercklekoty w Chorzowie

W Chorzowie zakochani nie będą się nudzić. Alternatywą dla Walentynek spędzanych w kinie, restauracji czy teatrze jest specjalny przejazd kolejką linową Elka. Już po raz trzeci Park Śląski zaprasza wszystkich zakochanych na szczególną przejażdżkę. 13 i 14 lutego odbędzie się 197 ekskluzywnych przejazdów - pierwsze o godzinie 15, ostatnie po 20. Przejażdżka gondolą dla dwóch osób w obie strony zostanie urozmaicona między innymi słodkim poczęstunkiem oraz krótką, polaroidową sesją zdjęciową. Dla tych, którzy nie będą chcieli zbyt szybko schodzić na ziemię, Planetarium Śląskie przygotowało kosmiczne walentynki. Jeśli romantyczne wyznania, to tylko w świetle księżyca. Nie zawsze jednak pamiętamy, że nie tylko Ziemia posiada swojego naturalnego satelitę. Podczas specjalnego seansu, przy akompaniamencie muzyki z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, Chorzowskie Planetarium odkryje przed zakochanymi tajemnice tych bardziej odległych satelitów. 14 lutego Chorzowskie Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza zaprasza na koncert Szlagier Love, czyli Walentynki z gwiazdą Listy Śląskich Szlagierów. Start imprezy o 16.00. Nieco inną propozycję ma Starochorzowski Dom Kultury. Odcienie Miłości to kameralny koncert w wykonaniu Magdy Krzywdy oraz Sławka Witkowskiego. Impreza zaczyna się o 18.00 przy ulicy Siemianowickiej 59. Ciekawą alternatywą dla par, które lubią razem aktywnie spędzać czas są II Parkowe Hercklekoty. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się bieg na 5 km. Start spod Leśniczówki przy Alei Muzyków 1 w Parku Śląskim. Organizatorzy zapraszają dorosłych oraz dzieci. A ponieważ nie tylko dorośli mogą się zakochiwać, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkie dzieci na pogadankę na temat historii święta zakochanych i walentynkowych zwyczajów. Każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć unikalną kartkę dla swojej drugiej połówki. Zajęcia odbędą się 11 lutego w Filii nr 1 MBP o godzinie 15.00.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3


5.02 godz. 19.00 spektakl Scenariusz dla samotnych kobiet
6.02 godz. 18.00 Koncert urodzinowy Mirka Breguły, zespół Universe
7.02 godz. 16.00 spektakl dla dzieci O zajączku, który nie potrafił zliczyć do 3
8.02 godz. 9.30 i 12.30 spektakl w języku angielskim The Canterville Ghost
8.02 godz. 17.00 Z CYKLU Przewodnik opowiada: Spotkanie z niedźwiedziem
8.02 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina: Droga do szczęścia, reż. Sam Mendes
9.02 godz. 18.00 Koncert pedagogów PSM

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

 

4.02 godz. 9.30 warsztaty gospel, prowadzenie Brian Fentress
4.02 godz.18.00 koncert Briana Fentressa
9.02 godz. 16.00 Bal Maskowy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu
10.02 godz. 18.00 Akt-ualnie, wernisaż malarstwa grupy artystycznej Sztuka bez barier
11.02 godz. 09.00 Konkurs w gwarze śląskiej

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

5.02 godz. 10.30 i 11.15 Pani Gama Zaprasza, czyli klasyczne poranki muzyczne
6.02 godz.20.00 zabawa taneczna Bal Ślązoka
7.02 godz. 10.30 Bal Przedszkolaka
10.02 godz. 15.00-17.00 Klub Seniora


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

1-22.02 Wystawa malarstwa i litografii Zbigniewa Gorlaka

CHORZÓW W MEDIACH

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć