Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 22/2016
2016-06-02

RADA MIASTA

KOMISJE

7.06 godz. 15:00 Komisja Edukacji (komisja wyjazdowa w SP 12 przy ul. Skrajnej 2)

DYŻUR RADNEGO

9.06 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Tomasz Krawczyk
 

AKTUALNOŚCI

Konkurs „Najpiękniejsze miasto Tour de Pologne”

Chorzów ma szansę zostać najatrakcyjniejszym punktem na trasie 73. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Konkurs „Najpiękniejsze miasto Tour de Polognie” rozpoczyna się wraz z wyścigiem 12 lipca i potrwa do 20.07. Organizator przewidział trzy kategorie konkursowe, w których przyznane zostaną nagrody:


1. Miasto startowe – miasto, lub miejsce, w którym rozpoczyna się dany etap wyścigu
2. Miasto etapowe (mety) – miasto, lub miejsce, w którym kończy się dany etap wyścigu
3. Miasto premii – miejscowość lub miejsce, w której umiejscowiona jest premia lotna, specjalna lub górska wyścigu.


Zwycięstwo mogą zagwarantować nie tylko najciekawsze dekoracje, ale również najlepiej przebrani kibice. Tak ozdoby, jak i przebrania powinny zawierać elementy kojarzące się z Polską oraz kolarstwem. Dekoracje będą oceniane przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą przedstawiciele organizatora wyścigu oraz akredytowanych mediów. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 19 sierpnia, o czym organizator poinformuje na stronie internetowej www.tourdepologne.pl

Nocna impreza na rolkach, czyli Nightskating Chorzów

Ponad 600 rolkarzy wzięło udział w 2. edycji nightskating Chorzów. Kolumna przejechała przez miasto w blasku fleszy – motywem przewodnim imprezy na rolkach była bowiem fotografia. 27 maja o godz. 20.00 miłośnicy rolek i wrotek wystartowali spod budynku Poczty Głównej w centrum miasta. Trasa tegorocznego Nightskatingu była nieco dłuższa od poprzedniej: przejazd trał ponad 2 godziny, a uczestnicy mijali między innymi stadion Ruchu Chorzów, Szyb Prezydent czy elektrociepłownię "Elcho”. Podczas całego przejazdu uczestnikom towarzyszył samochód z DJ’em i muzyką. Rolkarze zobaczyli także pokaz jazdy slalomowej w wykonaniu wielokrotnych medalistek Pucharu Świata, sióstr Justyny, Pauliny i Eweliny Czapli.

Eko piknik dla dzieci i czworonogów

W niedzielę 29 maja, w chorzowskim Parku Róż odbył się wyjątkowy piknik. Tego dnia między godziną 11:00 a 17:00, na boisku przy skrzyżowaniu ul. Gałeczki i Astrów, tak dzieci, jak i właściciele czworonogów mogli znaleźć dla siebie całą masę atrakcji. Uwagę najmłodszych przyciągnęły warsztaty z grafiki, polegające na uzupełnianiu przenośnej kolorowanki… farbą w sprayu, puszczanie baniek mydlanych w wersji XXL oraz liczne zabawy, quizy i konkursy. Przez cały czas trwania imprezy można było posłuchać pogadanek dotyczących między innymi bezdomności zwierząt, adopcji czy pielęgnacji oraz skorzystać z porady lekarza weterynarii. Nie zabrakło też charytatywnych bazarków i poczęstunków. Jednym z ciekawszych punktów imprezy był wykład… kociej behawiorystki, która zdradziła jak nauczyć zwierzaka korzystać z kuwety i podpowiedziała jak bawić się z kotem. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, pod którego Honorowym Patronatem odbywałą się impreza, został wyróżniony Odznaczeniem 150-lecia TOZ w Polsce.

World Press Photo w Chorzowie

Ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników fotografii. Wystawa Word Press Photo pierwszy raz w historii zawitała do Chorzowa. Ekspozycja jest prezentacją najlepszych zdjęć nagrodzonych w World Press Photo, od lat uznawanym za najważniejszy konkurs fotografii prasowej na świecie. Ostatnim razem w regionie wystawa gościła ponad dziesięć lat temu. Zdjęcia można oglądać w hali byłej Elektrowni Huty Królewskiej. To piękne, poprzemysłowe miejsce jest wpisane do rejestru zabytków województw śląskiego. Mieszkańcy regionu mogą oglądać fotografie przez trzy tygodnie - od 26 maja  do 15 czerwca 2016 r., od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 20, a w weekendy i święta w godz. 10 - 22. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta w Chorzowie oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej.
Przypomnijmy: World Press Photo to najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Organizatorem jest Fundacja World Press Photo, która działa od 1955 roku. Konkurs odbywa się corocznie, wyniki ogłaszane są w lutym. Przebiega w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i serie (reportaże), takich jak zdjęcie roku, sportowe sytuacje, życie codzienne, portrety, przyroda i.t.d. Rokrocznie na konkurs swoje prace wysyła kilka tysięcy fotografów z całego świata. Wystawa jest prezentacją najlepszych zdjęć wyłonionych w ramach konkursu World Press Photo.

Hipopotam Hipolit zaprosił na swoje urodziny

29 maja w budynku słoniarni w chorzowskim Zoo miało miejsce nietypowe przyjęcie. Hipolit, będący najstarszym w Europie hipopotamem, hucznie obchodził swoje urodziny.  - Trudno nam dokładnie określić wiek Hipolita - mówiła Iwona Jastrzębska z Zoo. - W czasach, kiedy przyszedł na świat, ogrody zoologiczne nie prowadziły tak dokładnych kartotek jak dziś. Do Chorzowa przyjechał w 1964 roku, ale wtedy był już kilkulatnim hipopotamem - dodaje. Przyjmuje się, że Hipolit ma dziś między 54 a 57 lat. W przeliczeniu na ludzkie lata to około... 100 wiosen. Ważący półtorej tony zwierzak przyjechał do nas 33 lata temu z Holandii. Hipolit słynie ze swojego łagodnego charakteru oraz… wierności w małżeństwie. Przez 46 lata związany był z Hambą. Dzięki ich związkowi na świecie pojawiło się 11 młodych hipopotamów, które żyją w ogrodach zoologicznych w całej Europie. W 2010 roku Hipolit i Hamba obchodzili 45-lecie wspólnego życia. Niestety, rok później Hamba zmarła. Już po jej śmierci Hipolit pierwszy raz został dziadkiem. Obecnie jest już nawet... pradziadkiem! 29 maja, podczas urodzin sędziwego hipopotama, jego goście mogli usłyszeć więcej ciekawostek z życia zwierzaka. Około godziny 13:15 do słoniarni wniesiony został ogromny tort z warzyw i owoców. Tego dnia wyjątkowo każdy mógł nakarmić Hipolita. Przy bramie głównej wystawiono koszyk na owoce i warzywa, które każdy z gości mógł przynieść dla wyjątkowego solenizanta. Hipolit, który większość dnia spędza w wodzie, nie kazał na siebie długo czekać. Zachęcony kawałkiem arbuza postanowił wyjść na wybieg i w ciągu kilkunastu minut po urodzinowym torcie nie było już śladu. Nie ma się co dziwić – jedna porcja jedzenia dla Hipolita to kilkadziesiąt kilogramów warzyw i kaszy, dodatkowo przegryzanych sianem. Dla tych, którzy narzekają, że jeszcze nigdy nie udało im się zobaczyć Hipolita na wybiegu mamy dobrą wiadomość - hipcio jest karmiony codzienie od godziny 13.00. Wtedy zazwyczaj, ku uciesze odwiedzających zoo, wychodzi z wody.

Uwaga, zmiany w punktach obsługi Rodzina 500+

Z dniem 1 czerwca w Chorzowie działać będzie tylko jeden punkt wydawania i przyjmowania wniosków o świadczenia wychowawcze w ramach programy Rodzina 500+. Punkt zlokalizowany jest w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kruszcowej 22, w pokoju nr 1.
 
Godziny otwarcia punktu:
 
Poniedziałek 7.30 – 18.00
Wtorek, środa, czwartek 7.30 – 16.00
Piątek 7.30 do 14.00

Ciepło sieciowe alternatywą dla palenisk węglowych – konferencja w chorzowskim urzędzie miasta

Czy ciepło sieciowe jest alternatywą dla palenisk węglowych? Na to pytanie odpowiadali 24 maja uczestnicy konferencji w Urzędzie Miasta Chorzów adresowanej do zarządców budynków wielorodzinnych z terenu Chorzowa oraz sąsiednich miast.Utrzymujący się problem zanieczyszczenia powietrza  mobilizuje instytucje i firmy do współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w Chorzowie. Konferencja pn. „Ciepło sieciowe alternatywą dla palenisk węglowych” ma być zaczątkiem współpracy samorządu, zarządców i właścicieli nieruchomości, producentów i dostawców ciepła sieciowego oraz instytucji  wsparcia finansowego dla mieszkańców. Spotkanie rozpoczął Marcin Michalik – zastępca prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju, który przypomniał  założenia i perspektywy Programu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Chorzowa w odniesieniu do wyników raportu WHO o stanie zanieczyszczenia powietrza w Europie, opublikowanego w 13 maja 2016 roku. Tauron Ciepło zaprezentował zalety płynące z korzystania z ciepła sieciowego do celów ogrzewania mieszkań i podgrzewu cieplej wody. Tauron Ciepło jako główny dystrybutor i dostawca ciepła sieciowego dla mieszkańców  Chorzowa przedstawił optymalną –  zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym - alternatywę dla ogrzewania mieszkań.
 – Do rozwiązania problemu niskiej emisji w miastach potrzebna jest dobra współpraca zainteresowanych stron i wypracowanie rozwiązań systemowych. Bardzo nas cieszy, że władze Miasta Chorzów wyszły z taką inicjatywą i mamy nadzieję, że będzie to początek dobrej współpracy w celu likwidacji niskiej emisji  w Chorzowie. – mówi Antoni Kędzierski dyrektor Departamentu Rynku TAURON Ciepło. Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa przypomniał o zagrożeniach dla naszego życia i zdrowia, związanych z procesem spalania paliw stałych. CEZ Chorzów – współpracujący ściśle z TAURON Ciepło w zakresie produkcji ciepła dla mieszkańców  Chorzowa – przedstawił w jaki sposób działalność elektrociepłowni wpływa na poprawę jakości powietrza na Śląsku. Zaproszony na konferencję przedstawiciel  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżył zainteresowanym uczestnikom sposoby i możliwości wsparcia i dofinansowania inwestycji mających na celu zmniejszenie niskiej emisji ze środków funduszu.
Według dokumentów strategicznych, np. programów ochrony powietrza w województwach, to właśnie niska emisja jest głównym źródłem smogu. Jako jedną z najważniejszych przyczyn powstania niskiej emisji uznaje się nieefektywne piece węglowe w domach wielu mieszkańców Chorzowa i miast ościennych. Dlatego uczestnikami konferencji byli przede wszystkim zarządcy nieruchomości, którzy wkrótce staną przed koniecznością zmiany sposobu ogrzewania  w zarządzanych przez nich budynkach. – Warto pamiętać, żeby problemu likwidacji niskiej emisji nie rozpatrywać tylko z punktu widzenia zagrożeń ale również szans, które wszyscy możemy wykorzystać.- dodaje Antoni Kędzierski dyrektor Departamentu Rynku TAURON Ciepło.

Psiaki z Batorego mają gdzie biegać

Drążki i obręcz do przeskoków, kładka oraz równoważnia - czworonogi z Batorego mają się gdzie wyszaleć. Wybieg dla psów przy ul. ks. Józefa Czempiela 52 (tuż za budynkiem Gimnazjum nr 8) już działa i jest bardzo chętnie odwiedzany przez psiaki. – Przychodzimy tu codziennie, miejsce jest bezpieczne, dobrze ogrodzone, pies chętnie pokonuje tor przeszkód, ma też okazję do zabawy z innymi zwierzakami – mówi pani Barbara, właścicielka Falkora. Na ogrodzonym terenie oprócz urządzeń do akrobacji znajdują się także ławki i kosze na śmieci. Pupile bez smyczy i kagańca mogą biegać po 650m2. To największy wybieg dla psów w mieście. Dwa mniejsze powstały już w 2013 roku w Parku Róż oraz na rogu ul. 11-go Listopada i Niedurnego, wybieg dla czworonogów znajduje się także w Parku Śląskim.

Krzysztof Hornik nowym Przewodniczącym Rady Miasta

Podczas 22. Sesji Rady Miasta Krzysztof Hornik został jej nowym Przewodniczącym, zastępując na tym miejscu Jacka Nowaka. Nowy Przewodniczący Rady Miasta jest dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie oraz wieloletnim radnym. Za odwołaniem Jacka Nowaka opowiedziało się 17 uczestniczących w sesji radnych, zaś za zastąpieniem go przez Krzysztofa Hornika - 21.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Konferencja dla przyszłych mam - 4.06

Śląski Instytut Matki i Noworodka w Chorzowie zaprasza na konferencję prozdrowotną organizowaną specjalnie dla przyszłych mam. Spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 czerwca, między godziną 10.00 a 13.00, będzie okazją do porozmawiania o rzeczach dla przyszłych mam najważniejszych – na przykład badaniach prenatalnych, tokofobii, czy znieczuleniu zewnątrzoponowym. W programie konferencji znajdą się także  zagadnienia dotyczące pielęgnacji noworodka, czy nauka noszenia dziecka w chuście. Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z czym pod numerami telefonów 535 765 215 oraz 535 765 922 prowadzone są zapisy. Udział w konferencji jest bezpłatny, a każda uczestniczka otrzyma od organizatora upominki. Nie zabraknie też konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Śląski Piknik Kardiologiczny - 4.06

4 czerwca o godzinie 11:00 na terenach przy Stadionie Śląskim odbędzie się pierwsza edycja Śląskiego Pikniku Kardiologicznego. Jest to wydarzenie o charakterze społecznym, którego ideą jest zachęcenie mieszkańców naszego regionu do działań i badań zapobiegających chorobom serca. Podczas pikniku będzie można posłuchać wykładów kardiologów, ratowników, medycznych, policjantów i strażaków. Kardiolodzy i chirurdzy naczyniowi z Górnośląskiego Centrum Medycznego będą wykonywać bezpłatne badania i udzielać konsultacji lekarskich zainteresowanym. Chętni będą mogli otrzymać bezpłatne porady dietetyków, rehabilitantów czy trenerów personalnych. Podczas imprezy odbędą się również pokazy prowadzone przez ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji i Szkoły Policji oraz strażaków Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Impreza odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Rycerze przejmują Chorzów - 4-5.06

Rycerze ponownie przyjadą do Chorzowa. Ponad 700 wojowników weźmie udział w przemarszu ulicą Wolności, a następnie założy wioski w chorzowskim skansenie. 4 i 5 czerwca odbędzie się VII Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpocznie uroczysta msza święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej z muzyczna oprawą Scholi Żeńskiej Nativitatis. O godz. 11.00 ponad 30 grup rekonstrukcyjnych odtwarzających oddziały wojskowe od wczesnego średniowiecza  do XVII wieku, przejdzie głównym miejskim deptakiem (ul. Wolności). Pochód zakończy symboliczne przekazanie władzy w Chorzowie – klucze od Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali odbiorą przedstawiciele Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego. Od godziny 11.30 do 13.00 na ul. Jagiellońskiej odbędą się prezentacje grup rekonstrukcyjnych, w tym tańców dawnych oraz kuchni średniowiecznej. Od godziny 15.00 wojowników spotkać będzie można w skansenie, gdzie odbędą się eliminacje do turniejów rycerskich.
W niedzielę na Dużej Polanie (skansen) zobaczyć będzie można pokazy, m.in. włoskich tańców z flagami, a także rycerzy konnych, sokolników i husarii. Nie zabraknie takze warsztatów, chetni będą mogli nauczyć się np. strzelać z łuku i pisać gęsim piórem. Punktualnie o 16.20 rozpocznie się największe widowisko tegorocznej imprezy, czyli inscenizacja bitwy bractw rycerskich. 7. Zjazd Rycerstwa Chrześcijanskiego zakończy spektakl plenerowy „Gral” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego.

4 czerwca
        
10. 30 - 10.50 - nabożeństwo w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie (ul. Wolności 51), oprawa muzyczna  Schola Żeńska Nativitatis
11.00 - 11.30 - przemarsz ulicą Wolności grup rekonstrukcyjnych. Krótka scenka historyczna ukazująca nadanie bożogrobcom wsi Chorzów oraz przekazanie kluczy do bram miasta przez prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę - Chorzowskiemu Bractwu Rycerskiemu Bożogrobców. Koncerty Zespołu Muzyki Dawnej Roderyk z Wrocławia.
11.30 - 13.00 – prezentacja grup rekonstrukcyjnych (ul. Jagiellońska) z różnych okresów historycznych, w tym tańców dawnych oraz kuchni średniowiecznej m.in.: kuchni rycerskiej i św. Hildegardy z Bingen

Ciąg dalszy ciąg Zjazdu Rycerstwa w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny (Skansen)           
15.00 - 17.00 - Konkurs rodzinny, gra terenowa - „Szukamy świętego Grala” – zapraszamy rodziny do wspólnej zabawy.
Eliminacje do turniejów „miecza i tarczy” - walki punktowe - dla bractw rekonstrukcyjnych w kategoriach XIII i XIV/ XV w. oraz do turnieju łuczniczego.

Wykłady w kościele św. Józefa Robotnika w skansenie:
16.00 - 16.30 - dr Adam Lisek - „Hrabia Gotfryd de Bouillon - założyciel zakonu bożogrobców" /Chorzowskie Bractwo Bożogrobców/,                                                                                         
16.30 - 17.00 - dr Agata Bryłka - „Pismo w średniowieczu” /Uniwersytet Śląski/,                                        
17.00 - 17.30 - dr Beata Piecha - von Schagen – „Sztuka bożogrobców” /Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu/,

20.00 - 22.00 Uroczyste powitanie grup rekonstrukcyjnych przez gospodarzy VII Zjazdu - Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców. Prezentacje zespołów muzycznych.
 
5 czerwca

Muzeum "Górnosląski Park Etnograficzny" (Skansen)
        
Duża polana
9.30 - Msza św. w kościółku św. Józefa Robotnika z udziałem grup rekonstrukcyjnych,                                                                                                  
11.00 - uroczyste otwarcie VII Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego
11.20 - 12.00 - pokaz tańca z flagami, pokaz artylerii,
12.00 - 12.50 - finały VII Turnieju walk na miecze jednoręczne o złoty krzyż hr. Gotfryda de Bouillon w kategorii XIII wiek,
13.00 - 13.40 - pokazy sokolników z udziałem publiczności,
14.00 - 14.30 - pokazy sprawności rycerzy konnych  z Ogrodzieńca (XV w.),                                          
14.30 - 14.50 - pokazy włoskich tańców z flagami,
15.00 - 15.50 - Msza św. w Kościele św. Józefa Robotnika,
15.00 - 15.30 - pokazy jazdy polskiej z XVII wieku /sarmatów i tatarów/ ,
15.40 - 16.10 - finały VII Turnieju walk na miecze jednoręczne o srebrny krzyż hr. Gotfryda de Bouillon w kategorii XIV/XV wiek,
16.20 - 17.00 - inscenizacja wielkiej bitwy bractw rycerskich na dużej polanie,                           
17.10 - 17.30 - „bieg dam” – zabawy plebejskie z udziałem publiczności,                                                                                                
17.40 - 18.00 - pokazy husarii (XVII w.) ,                                                                                
18.00 - 18.20 - uhonorowanie zwycięzców turniejów i mianowanie nowych członków Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców                                                                                                          
18.25 -18.50 - pokaz musztry muszkieterskiej z oprawą muzyczną węgierskiego zespołu Szelindek (XVII w.),
19.00 - Dobranocka dla maluchów i dorosłych - Plenerowy spektakl familijny „Gral” – w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego.

Polana koło wiatraka
12.30 - 13.00 -  Silkfencing Team (Kraków) –  szkoła szermierki dla publiczności ,
13.10 - 14.40 - Turniej renesansowy: "Fechtschule- turniej opierający się na zasadach renesansowych turniejów rozgrywanych m.in. na Śląsku,                                                     
14.50 - 15.30 - Inscenizacja bitwy oddziałów szwedzkich i polskich (XVII w.) ,                        
15.40  -16.50 - Silkfencing Team (Kraków) –  szkoła szermierki dla publiczności,
17.00 - 17.40 -  Prezentacja Korpus Artylerii Najemnej /Kuźnia/ i   Pocztu Krakowskiego chorągwi im św. Jadwigi i hetmana Jana III Sobieskiego,                                                                                                                                                                                                                     
12 .00 - 15.00 - pokazy strzelania machiną średniowieczną - typu onager.                                                              

Mała polana - strefa gier planszowych i warsztatów
12.00 - 17.00 - konkurs i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych - m.in.: - szachy średniowieczne klasyczne - finały konkursu
-  historyczne gry planszowe /w tym turnieje/,
-  iluminacja,                                                                                                                                        
-  malowanie ikon,
-  malowanie dam dworu i rycerzy węglem drzewnym /konkurs na najlepszy obrazek/,                                                                                                      
-  Polskie Gry Planszowe wielkoformatowe i stołowe,                                                                     
16.10 -17.00 - występy Scholi św. Franciszka.

Warsztaty
- nauka pisania piórem gęsim,                                                                                                              
- nauka strzelania z łuku,                                                                                                                      
- warsztaty iluminatorskie,
- warsztaty z malowania ikon dla dzieci i dorosłych,
- warsztaty z zielarstwa,
- warsztaty garncarskie,                                                                                            
- godz.15.00 - 15.30 - teatrzyk dla dzieci z udziałem widowni  pt. ”Jasiek Wędrowniczek- Teatrzyk Ławeczka Dziadeczka
 
                         
Występy na scenie:
12.00 - 12.30 - Zespół Muzyki Dawnej „Alta” cz.1 ,                                                          
12.30 - 13.50 - pokazy mody mieszczańskiej z XIV/XV w. i ubiorów kanoników regularnych oraz rycerzy Grobu Bożego,
14.00 - 14.30 - pokazy tańców z epok średniowiecza oraz  z XVI i XVII wieku,        
15.10 - 15.30 - występy Scholi Muzyki Dawnej Nativitatis - Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców,
15.40 - 15.50 - rozdanie nagród dla dzieci biorących udział w IV Turnieju szachów średniowiecznych – rozegranym na małej polanie oraz konkursu plastycznego,                                                               
16.00 - 16.30 - występy Zespół Muzyki Dawnej „Alta” cz.2 /Lublin/ ,                                  
16.40 – 17.20 - występy Zespołu Muzycznego Dawnej „Szelindek”  / Węgry/,                                                                                                                                              
17.30 - 18.20 - występy Zespołu Muzyki Dawnej Roderyk  /Wrocław/.

W trakcie trwania zjazdu będą także prezentowane obozy wojskowe z różnych okresów historycznych. Przy obozach wojskowych i na małej polanie przewidziano także m.in. prelekcje, pokazy fechtunku, uzbrojenia i taktyki walki o wyznaczonym czasie

Jubileusz 60-lecia nadania Gimnazjum nr 7 imienia Adama Mickiewicza - 4.06

4 czerwca w Gimnazjum nr 7 przy ul. Farnej 5 odbędą się obchody 60-lecia nadania szkole imienia Adama Mickiewicza. Jubileusz rozpocznie się o godz. 10.00  mszą świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chorzowie, podczas której zostanie poświęcony sztandar szkoły. O godzinie 12.00 nastąpi część oficjalna uroczystości w auli szkoły - akademia oraz występ artystyczny uczniów. Między 13.00 a 14.00 będzie można zwiedzić szkolę, odbędą się też spotkania klasowe absolwentów. Jubileusz o 14. 00 zamknie koncert okolicznościowy w wykonaniu uczniów i absolwentów.

Czerwiec z psiakami - 5.06 i 26.06

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie zaprasza wszystkich chętnych na kolejne dni otwarte. Podczas dwóch czerwcowych sobót 5 oraz 26.06, między godziną 10.00 a 14.00 będzie można wyprowadzić schroniskowe psiaki na wiosenny spacer, adoptować psa lub kota, zawrzeć umowę adopcji wirtualnej, zrobić zakupy na charytatywnym bazarku lub wesprzeć zwierzaki darowizną. Jak zwykle mile widziane będą sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Przypominamy, że żeby wyprowadzić psa trzeba mieć ukończone 18 lat i ważny dowód osobisty przy sobie. Osoby nieletnie mogą zabrać psiaka na spacer w towarzystwie dorosłego. W dniu otwartym może wziąć udział każdy, kto ma na to ochotę - schronisko nie prowadzi wcześniejszych zapisów.

Festiwal Młodych "Splot" - 6.06

6 czerwca o godzinie 18.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Stefana Batorego 6 odbędzie się Festiwal Młodych "Splot" - impreza z udziałem dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych działających w MDK Batory. W programie festiwalu znajdą się między innymi: występ Zespołu Pieśni i Tańca "Chorzów", pokazy breakdance i zespołu tanecznego TAAL, koncerty zespołów Crazy Monkey, Na Szlaku, Ackee Crew i Kangna Re. Popis dadzą też balet oraz Ognisko Maluch. Wstęp bezpłatny, zapraszamy!

Finał „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic” - 7.06

7 czerwca na Stadionie Miejskim przy ul. Lompy 10 A spotkają się gimnazjaliści, którzy w ciągu roku szkolnego uczyli się jak mądrze i bezpiecznie kibicować oraz uczestniczyć w imprezach sportowych. Podczas uroczystości podsumowującej V edycję programu profilaktycznego „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic” zostaną wręczone puchary za uczestnictwo w zawodach sportowych  i dopingu. Poza uczniami chorzowskich szkół w zakończeniu akcji wezmą udział przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Ruchu Chorzów, Miasta Chorzów, a także dyrektor Wydziału Zrządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz dyrektorzy chorzowskich szkół gimnazjalnych. Już teraz Chorzów postanowił przystąpić do realizacji VI edycji programu „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic”. Celem inicjatywy są działania profilaktyczne, mające za zadanie propagować ideę fair play oraz umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu społecznym. W trakcie realizacji programu, młodzież uczy się jak przeciwdziałać agresji w sporcie, na stadionach i w szkole, jak podchodzić z szacunkiem do innych kultur, religii i ras oraz jak kulturalnie dopingować i zachowywać się na stadionie. Program realizowany cyklicznie w I klasach chorzowskich szkół gimnazjalnych, jest elementem rządowej inicjatywy "Razem Bezpieczniej".

Konferencja "Zakażenia szpitalne-działajmy razem"

Zapraszamy do udziału w VII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Zakażenia szpitalne-działajmy razem" organizowanej przez Zespół ds pielęgniarstwa epidemiologicznego. Spotkanie odbędzie się 7 czerwca o godzinie 9.00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 w Chorzowie. Konferencja poświęcona będzie tematyce zakażeń w szpitalach, a skierowana jest do pielęgniarek i położnych. Rejestracji elektronicznej można dokonywać pod adresem WWW.izbapiel.katowice.pl, udział w niej jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie http://bit.ly/27YEmPE Spotkanie odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Prezydent zaprasza na kawę, Chorzów II – 9.06

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza na kolejne spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się 9 czerwca o godzinie 17.30 w Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul.3-go Maja 18. Mieszkańcy Chorzowa II będą mogli zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich dzielnicy oraz bieżących i nadchodzących inwestycji. Jak pokazały poprzednie spotkania, zainteresowanie tego typu wydarzeniami jest naprawdę duże. 31 marca w MDK Batory pojawiło się prawie 90 osób, zaś 28 kwietnia dużą salę przy ul. Lompy 13 wypełniło około 120 chętnych. Rozmowa przy kawie jest świetną okazją do zwrócenia uwagi na problemy dzielnicy, uzyskania odpowiedzi na nurtujące mieszkańców pytania czy podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi życia w mieście.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

2.06 godz.10.00 i 12.00 Spektakl „Alicja w Krainie Czarów”
2.06 godz. 17.00 Z cyklu przewodnik opowiada: „Rowerem przez Alpy”, Szymon Niedźwiedzki
3.06 i 4.06 godz. 18.00 Spektakl muzyczny „Jak nie my to kto?”
5.06 godz. 11:00 Spektakl dla dzieci „Smerfy są wśród nas”
5.06 godz. 18.00 W ramach cyklu „Klasyka amerykańskiego kina”: „Lot nad kukułczym gniazdem”, reż. Milos Forman
6.06 godz. 10.00 Spektakl dla dzieci „Alicja w Krainie Czarów”
7.06 i 8.06 godz. 17.30 Koncert Grup Twórczych SDK „Morskie Opowieści”
9.06 godz. 19.00 Gala IV edycji akcji „Godomy po ślonsku”
 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

3.06 godz.10.30 i 11.15 Pani Gama zaprasza, czyli Klasyczne Poranki Muzyczne: „Ile zwierząt zmieści się w kontrabasie”
4.06 godz. 11.00 Letni pokaz: lub tańca sportowego Atria Chorzów
6.06 i 7.06 godz. 10.00 Spotkania Dzielnicowej Akademii Seniora
7.06 godz. 17.30 Koncert Grup Twórczych SDK „Morskie Opowieści”
8.06 godz. 15.00 Klub Seniora „Przyjaciele”


Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

4.06 godz. 09:00 Warsztaty „Daj po garach – gdzie szukać energii?” w ramach Stowarzyszenia Trampolina
6.06 godz. 18.00 Festiwal Młodych „Splot”
8.06 godz. 11.00 Święto Szkoły Podstawowej nr 32
 

Miejska Galeria Sztuki MM

6-27.06 Zbylut Grzywacz, rysownik – wystawa
Wernisaż 6.06 godz. 17.00
 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć