Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 36/2016
2016-09-16

RADA MIASTA

KOMISJE

19.09  godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
20.09  godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej     
21.09  godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
22.09 godz.  15.00 Komisja Edukacji                                                                                                                                                                                                                                  
 
DYŻUR RADNEGO

22.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Marek Dudek


AKTUALNOŚCI

 

Food tucki zaparkowały pod estakadą

Food trucki po raz pierwszy zaparkowały pod chorzowską estakadą. W centrum miasta można było zjeść nie tylko tradycyjne burgery, ale także dania kuchni włoskiej i azjatyckiej. Przy 20 samochodach ze smakołykami powstała strefa chilloutu i kącik dla maluchów. Wydarzenie zainaugurowało 10. edycję konkursu Chorzowskie Smaki.

Ruszyła 10. edycja Chorzowskich Smaków - zjesz taniej w restauracjach

Ruszyła 10. edycję konkursu Chorzowskie Smaki. Restauracje, bistro i kawiarnie ponownie wezmą udział w kulinarnej rywalizacji. W tym roku po raz pierwszy wybrana zostanie najlepsza pizza w mieście, poznamy także najsmaczniejsze danie wegetariańskie. Nie zabraknie kategorii: „danie główne” i „na słodko”, a mieszkańcy wybiorą Lokal Roku 2016. Chorzowskim Smakom towarzyszyć będą 50% zniżki na konkursowe dania. Wykaz lokali, w których będzie można zjeść za pół ceny znajduje się na stronie internetowej www.chorzowskiesmaki.pl. Głosy oddawać będzie można od 9 września do 9 października w lokalach gastronomicznych w Chorzowie oraz elektronicznie (www.chorzowskiesmaki.pl).

Wielkie kolorowanie pod estakadą

Teren pod estakadą nieopodal budynku Urzędu Miasta jeszcze nigdy nie był tak pełen barw. To za sprawą dzieciaków z Klubu Malucha, które chwyciły dziś za kolorową kredę i dokładnie całe miejsce pokolorowały. Wszystko to w ramach akcji „Kolorowy Chorzów”, która jest elementem cyklu „Dla Ewuni i dla Janka zamiast tabletu kolorowanka”, mającej na celu odciągnięcie rodzin od ekranów smartfonów i tabletów, przy jednoczesnym zachęceniu do wspólnego spędzania czasu bez elektronicznych gadżetów.

Pod adresem http://bit.ly/2csUcgs można znaleźć specjalną kolorowankę do pobrania.

Uwaga, utrudnienia! Remont nawierzchni Placu Dworcowego

13.09 rozpoczęte zostały roboty drogowe związane z renowacją nawierzchni jezdni Placu Dworcowego w Chorzowie (etap I). Na czas prowadzenia ww. robót Plac Dworcowy wyłączony zostanie z ruchu pojazdów. W związku z powyższym wprowadzone zostały niżej opisane zmiany w organizacji ruchu drogowego:

1. Wprowadzony został dwukierunkowy ruch pojazdów:
- w ciągu ul. Dworcowej na odcinku pomiędzy ul. Kazimierza i pl. Dworcowym,
- w ciągu ul. Kazimierza,
- w ciągu ul. Rostka,
- w ciągu ul. Sienkiewicza na odcinku pomiędzy ulicami Rostka i Truchana,

2. Ze względu na konieczność wprowadzenia dwukierunkowego ruchu pojazdów wprowadzone zostały ograniczenia postoju pojazdów w ciągu ul. Dworcowej i Kazimierza. Dodatkowo z parkowania wyłączone zostały stanowiska położone w strefie prowadzonych robót,

3. Zmienione zostało pierwszeństwo przejazdu pojazdów na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Rostka,

4. Wyznaczone zostały lokalne objazdy prowadzone ciągiem ulic:
- z kierunku ul. Pocztowej w kierunku ul. Floriańskiej, Truchana i Sienkiewicza: ul. Dworcowa - ul. Kazimierza - ul. Sienkiewicza,
- z kierunku ul. Truchana i Floriańskiej w kierunku ul. Pocztowej: ul.
Sienkiewicza - ul Kazimierza - ul. Dworcowa - ul. Pocztowa,

5. Wyłączona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Floriańskiej i Lompy oraz Sienkiewicza i pl. Dworcowy,

6. Ruch pojazdów pomiędzy skrzyżowaniem ulic Floriańskiej i Lompy oraz Sienkiewicza i Truchana sterowany jest wahadłowo za pomocą sygnalizacji świetlnej,

7. Dopuszczona została możliwość skrętu w lewo z ciągu ul. Truchana w kierunku ul. Floriańskiej.

Wprowadzone zostały również zmiany w trasach przejazdu autobusów komunikacji miejskiej, szczegóły znajdziecie państwa na stronach KZK GOP www.kzkgop.com.pl

Prace prowadzone będą przez okres ok. dwóch tygodni.. Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na trasach wyznaczonych objazdów oraz w rejonie miejsc prowadzonych robót.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

Prezydent Miasta Chorzów zaprasza osoby powyżej 60 roku życia na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Program jest realizowany od 1 września w 11 punktach na terenie miasta, których listę można znaleźć na poniższym plakacie. Liczba szczepień jest ograniczona.

Skate Park pod Szybem Prezydent przetestowali najlepsi rolkarze w kraju

Za nami Chorzów Blade Battle: Mistrzostwa Polski w jeździe agresywnej na rolkach. Nowy skatepark pod Szybem Prezydent przetestowali najlepsi rolkarze w kraju. Zawodnicy wykonujący kombinacje najtrudniejszych trików, m.in. skoków, grindów i slidów zgodnie stwierdzili, że chorzowski obiekt jest jednym z najlepszych w kraju. Zawody były najwyżej punktowaną i ostatnią imprezą trwającej od początku sezonu ligi Polish Rolling League.


Oficjalne wyniki:

Puchar Polski Kategoria PRO: Michał Piotrowski
Puchar Polski Kategoria OPEN: Andrzej Żuk
Junior (do 11 lat)
1. Kajetan Lis
2. Aleksander Hachoł
3. Bartek Żyła
Junior (do 15 lat)
1. Bartek Piotrowski
2. Konrad Pikul
3. Kacper Wieczorek
Kategoria OPEN:
1. Andrzej Żukj
2. Aleksander Roczniok
3. Sebastian Slowikowski
Kategoria PRO:
1. Kuba Olejarz
2. Tomasz Kwiecień
3. Krystian Zarzeczny
Bladecross Junior:
1. Patrycja Najda
2. Agnieszka Darmochwał
3. Mateusz Czmyr
Bladecross Senior:
1. Piotrek Combrzyński
2. Krystian Rangotis
3. Marcin Kroczek

Jak żyje się w Chorzowie? Akturalizacja programu rewitalizacyjnego

W której dzielnicy Chorzowa żyje się dobrze, a gdzie konieczne są zmiany? Co powinno być priorytetem w wydatkach miasta? Zachęcamy do wypełnienia ankiety, która pomoże określić kierunki i działania rewitalizacyjne w mieście. W ramach aktualizacji lokalnego programu rewitalizacji przeprowadzone zostaną także konsultacje społeczne z mieszkańcami oraz warsztaty dla podmiotów współpracujących z miastem.

Kliknij w link i wypełnij ankietę: https://www.interankiety.pl/i/QLxjB1GN

Aktualizacja programu umożliwi miastu oraz innym podmiotom ubieganie się o środki finansowe na rewitalizację. Badanie jest częścią projektu "CUMA - Projekt Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży w Chorzowie wspierającego  ożywienie gospodarcze i społeczne zrewitalizowanego Rynku i jego otoczenia” , współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014- 2020


Chorzowska Policja Konna zaprasza dzieci na konkurs

Chorzowska Policja Konna zaprasza najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w ekologicznym konkursie. W programie będą mogły wziąć udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. W ramach wydarzenia dzieci wybiorą się na wycieczkę do policyjnej stajni oraz wezmą udział w konkursach – przedszkolaki w plastycznym, zaś uczniowie szkół podstawowych w specjalnym quizie. Dla najzdolniejszych dzieci przewidziano nagrody, które ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zgłoszenia będą przyjmowane drogą elektroniczną na adres prewencja@chorzow.ka.policja.gov.pl do 15 grudnia - o udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Termin jednodniowych warsztatów dla poszczególnych grup będzie ustalany indywidualnie.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

"Gęstość linii", czyli chorzowska gra miejska - 17.09

W sobotę 17 września spod Chorzowskiego Centrum Kultury ruszy gra miejska w całości stworzona przez mieszkańców Chorzowa. Impreza, o tajemniczo brzmiącej nazwie „Gęstość linii”,  będzie doskonałą okazją do odkrycia miasta od nowa - ma bowiem za zadanie opowiedzieć mało znane miejskie historie. Tworzenie gry miejskiej było poprzedzone serią warsztatów z mieszkańcami Chorzowa. To właśnie podczas tych spotkań wspólnie udało się stworzyć dwugodzinne wydarzenie, które nie tylko sprawdzi wiedzę mieszkańców o ich mieście czy zaprowadzi ich w jego mniej znane zakątki, ale również pozwoli zaprojektować mapę wrażeń, na której pokazane zostaną emocje łączące się z konkretnymi punktami i obszarami Chorzowa. Do udziału w grze miejskiej serdecznie zapraszamy również osoby starsze i oraz z niepełnosprawnościami – zabawa nie faworyzuje sprawności fizycznej. Start 17.09 o godzinie 11.00 spod Chorzowskiego Centrum Kultury.
Więcej o wydarzeniu: http://bit.ly/2bQUXCf

Rodzinny Festyn u Antonika - 17.09

W sobotę 17 września między godziną 16.00 a 20.00 w Ogrodach Parafii św. Antoniego z Padwy przy ul. Mikołaja Kopernika 1 odbędzie się Rodzinny Festyn u Antonika. Podczas imprezy nie zabraknie gier i zabawy dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, dobrego jedzenia, quizu z nagrodami, a także ciekawych prezentacji i wykładów. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Wstęp wolny, zapraszamy!

Konferencja „Muzyka w Chorzowie” – 21.09

21 września w Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 odbędzie się konferencja naukowa „Muzyka w Chorzowie”.  Podczas spotkania nie zabraknie ciekawych wykładów dotyczących związków najróżniejszych gatunków muzycznych z Chorzowem. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Wstęp na konferencję jest wolny.

Program:

9.45–10.00 – Wprowadzenie
10.00–10.20 – prof. dr hab. Julian Gembalski (Akademia Muzyczna w Katowicach): Organy chorzowskich kościołów – historia i współczesność
10.20–10.40 – mgr Ryszard Szopa (UM Chorzów): Budynek szkoły muzycznej w Chorzowie. Historia i architektura
10.40–11.00 – dr Jacek Kurek (Muzeum w Chorzowie): Szkoła muzyczna w Chorzowie. Edukacja i kultura

11.00–11.30 – Przerwa na kawę i oprowadzanie po wystawie „Śląsk na winylu”

11.30–11.50 – mgr Anna Piontek (Muzeum w Chorzowie): Hajduckie źródła polskiego dixielandu, czyli Zygmunt Wichary i jego orkiestra
11.50–12.10 – mgr Jolanta Król (Teatr Rozrywki): Jeśli jazz, to w „Kocyndrze”

12.10–12.30 – Przerwa na kawę

12.30–12.50 – inż. Andrzej Matysik („Twój Blues”): Chorzów Blues
12.50–13.10 – dr Bogusław Tracz (IPN Oddział Katowice): Nie tylko blues. Punk, rock i alternatywne okolice na Górnym Śląsku w latach 80. XX wieku

13.10–13.30 – Przerwa na kawę

13.30–15.00 – Rozmowa „Fenomen śląskiej muzyki” z udziałem: prof. Juliana Gembalskiego, prof. Jerzego Jarosika, prof. Romana Kalarusa, prof. Jan Szmatlocha oraz Leszka Windera


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
16.09 godz. 11.00 Spektakl pt. „Proste historie”
16.09 godz. 18.00  Klasyka dla wszystkich Koncert Cello     Maniacs                                              
18.09 godz. 11.00 Rodzinne Niedziele „Zaplątani”                                         
19.09 godz. 18.00 Galeria Antresola „Beksiński 50-90”                     
19.09 godz. 18.30 Sala widowiskowa: Matragona Orkiestra Jednej Góry                                     
20.09 godz. 12.30 Warsztaty Literackie Jacka Melchiora                                                                              
22.09  godz. 19.00 Koncert Edi Sanchez & Alex Morales
23.09 godz. 18.00 Jubileusz 20-lecia pracy artystycznej Tomasza Micha i 10-lecie istnienia studia musicalowego Step Tomasza Micha
 

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

1-30.09 godz. 8.00-18.00 Zapisy na zajęcia w SDK
16.09 godz. 18.00 Klub Filmowy „Lokator”
16.09  Piwny Wrześniok
17.09 godz. 15.00 Splot Festiwal Młodych - Korowód
17.09 godz. 16.00 Splot Festiwal Młodych - Koncert
18.09  Piwny Wrześniok
20.09 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości KulturalnychPegaz
21.09 godz. 18.00 Spotkanie w Chorzowskim Klubie Rowerowym
22.09 godz. 14.00 Spotkanie Delegatur                         

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

16.09 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
20.09 godz. 18.00 Finisaż Wystawy Rysunku i Malarstwa
23.09 godz. 16.30 Warsztaty Plastyczne                                                                  


Miejska Galeria Sztuki MM

5-26.09 Marian Knobloch- malarstwo, wystawa jubileuszowa 45-lecia pracy twórczej


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć