Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 5/2017
2017-02-02

RADA MIASTA

KOMISJE

06.02 godz. 7.30  Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

09.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radna Małgorzata Błaszczyńska


AKTUALNOŚCI

 

Połączenie chorzowski szpitali: szczegółowe rozwiązania wypracuje Komisja Integracyjna

2 lutego podczas 31. Sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę w sprawie połączenia szpitala dla dorosłych przy ul. Strzelców oraz szpitala dziecięcego przy ul. Truchana. Za było 15 radnych, przeciw 4, wstrzymało się 5. Połączenie szpitali będzie miało charakter wyłącznie administracyjny - nie zmieni się dostępność usług medycznych dla pacjentów. Na obecnym poziomie utrzymane zostanie także finansowanie obu placówek oraz zatrudnienie (zarówno lekarzy jak i personelu medycznego). Nowe rozwiązanie administracyjne jest odpowiedzią na reformę służby zdrowia związaną z tzw. siecią szpitali planowaną przez rząd. Zmiany mają zapewnić pełną refundację świadczeń wyłącznie dla dużych placówek o wielu specjalizacjach.

W związku z uchwałą Rady Miasta o połączeniu Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala zdecydował o powołaniu Komisji Integracyjnej. W ramach komisji powstaną zespoły, do których zaproszeni i wydelegowani zostaną pracownicy będący przedstawicielami różnych środowisk, m.in. dyrektorzy, administracja, związki zawodowe, lekarze, pielęgniarki, technicy obu szpitali. W ramach zespołów przeprowadzane będą konsultacje dotyczące dalszego funkcjonowania połączonego szpitala, będzie to forum d

 

Odznaczenie dla Aleksandra Tarnawskiego – „cichociemnego” związanego z Chorzowem

Urodzony w 1921 r. Aleksander Jan Michał Tarnawski, pseudonim „Upłaz” i „Wierch”, ostatni z „cichociemnych”, został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie. W 1938 roku ukończył gimnazjum w Chorzowie i rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny, w październiku 1939 r. przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie został przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii dostał przydział do 16. Brygady Pancernej, a później 1. Dywizji Pancernej. Po wojnie osiadł w Gliwicach, jest chemikiem.

 

11. rocznica katastrofy hali MTK

W jedenastą rocznicę zawalenia się hali wystawowej na Międzynarodowych Targach Katowickich uczczono pamięć ofiar największej katastrofy budowlanej w historii Polski. 28 stycznia 2006 roku około godz. 17.15 pod naporem śniegu runął dach hali, wewnątrz której trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.  28 stycznia o godz. 11.00 Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Technicznych i Rozwoju Marcin Michalik, bliscy ofiar, uczestnicy akcji ratunkowej i przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze pod pamiątkowym monumentem.

 

Zimowe Zawody o Puchar Prezydenta Chorzowa - zapisy zamknięte!

Już po raz szósty odbędą się Zawody w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. Impreza odbędzie się 18 lutego w Istebnej, w Ośrodku Narciarskim „Złoty Groń”. W tym roku zapisy zostały zamknięte w rekordowym tempie. Nadchodzące zawody cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że lista uczestników została zamknięta w siódmym dniu zapisów. Ze względów organizacyjnych MORiS prosi o jak najszybsze wpłacenie wpisowego - 50 zł od uczestnika. Startujący będą mieli do pokonania trasę slalomu giganta w dwóch przejazdach. Szczegółowe warunki udziału w zawodach zostaną podane w regulaminie imprezy. Wiemy już, że rywalizacja będzie przebiegać w 17-stu kategoriach indywidualnych. Dodatkowo przeprowadzona zostanie klasyfikacja rodzinna. Wszyscy najlepsi mogą liczyć na puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody. Szczegóły: http://moris.chorzow.pl/aktualnosci/?id=6494

 

Poświąteczna zbiórka choinek

30 stycznia ruszyła poświąteczna zbiórka choinek. Prosimy o wystawianie starych drzewek przy pojemnikach na zmieszane odpady komunalne do godz. 6:00 rano w dzień odbioru lub od godz. 17.00 w dniu poprzedzającym harmonogramowy dzień odbioru.

Akcja zbiórki świątecznych drzewek potrwa:

do 3 lutego dla mieszkańców domów jednorodzinnych,
do 10 lutego dla mieszkańców domów wielorodzinnych.


Nowoczesne busy dla niepełnosprawnych z Chorzowa

1 lutego w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób  z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” przy ul. Beskidzkiej 6 w Chorzowie, odbyło się uroczyste przekazanie 18-osobowego autobusu dofinansowanego przez Oddział Śląski PFRON oraz Miasto Chorzów. Pojazd jest dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Dofinansowanie nastąpiło w ramach realizacji  "Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III - Obszar D". W ramach programu Chorzów otrzymał również dofinansowanie dla Domu Pomocy Społecznej Republika oraz Domu Pomocy Społecznej  im. Kazimierza Jaworka prowadzonego przez Polski Związek Niewidomych. Samochody przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych zostaną przekazane wyżej wymienionym ośrodkom w marcu. Zakup 3 samochodów kosztował łącznie 531 tys. 400 zł, z czego dotacja Chorzowa wyniosła 158 tys. 900 zł, a dotacja Oddziału Śląskiego PRFON – 305 tys. zł.

 

Połączenie chorzowskich szpitali - oświadczenie

Planowane połączenie szpitali będzie miało wyłącznie charakter administracyjny - nie zmieni się dostępność usług medycznych dla pacjentów. Na obecnym poziomie utrzymane zostanie także finansowanie obu placówek oraz zatrudnienie (zarówno lekarzy jak i personelu medycznego). Nowe rozwiązanie administracyjne jest odpowiedzią na reformę służby zdrowia związaną z tzw. siecią szpitali planowaną przez rząd. Z informacji jakie posiadamy, wejście w życie nowej ustawy spowoduje, że Zespół Szpitali Miejskich otrzyma na leczenie aż o 14 mln rocznie mniej niż dotąd. Oznacza to zamknięcie oddziałów oraz masowe zwolnienia pracowników w szpitalu dla dorosłych, a także wstrzymanie inwestycji w szpitalu dziecięcym. Decyzję ws. połączenia Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii na najbliższej sesji podejmą radni. Prezydent Chorzowa rekomendować będzie połączenie placówek – jest to jedyne rozwiązanie, które pozwoli utrzymać oba szpitale na dotychczasowym poziomie.

 

Objazdy w okolicach ul. Szpitalnej

Aktualizacja: Ze względu na stwierdzenie źródła wycieku wody w połowie szerokości jezdni ulicy Szpitalnej, celem usunięcia awarii zachodzi potrzeba całkowitego zamknięcia przejazdu pod wiaduktem kolejowym (o godz. 20). W związku z powyższym ruch pojazdów z kierunku ulicy Armii Krajowej i al. BoWiD w kierunku ulic m.in. Batorego i 16-go Lipca poprowadzony zostanie wyznaczonym objazdem prowadzącym przez ulice Piekarską, Leśną i Stalową.

2 lutego, o godz. 10 na ulicy Szpitalnej pod wiaduktem kolejowym (w rejonie skrzyżowania z ul. Armii Krajowej i al. BoWiD) firma "Alchemia" S.A. rozpocznie roboty związane z usuwaniem awarii wodociągowej.  Ze względu na zakres robót, zamknięte zostaną pasy ruchu w kierunku ul. Armii Krajowej. Z kierunku ulicy Szpitalnej wyznaczony zostanie objazd prowadzony ulicami Żelazną, Leśną, Kołłątaja, Piekarską w kierunku ul. Armii Krajowej. Prace zostaną zakończone w niedzielę wieczorem.

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Spektakl taneczny „Romeo i Julia” – 2.02

Dramat Williama Shakespeare'a "Romeo i Julia" to sztandarowe dzieło kultury europejskiej. Trudno dziś znaleźć kogoś, kto nie zna tych dwóch imion. Historia nieszczęśliwej miłości od stuleci inspiruje artystów na całym świecie. Na jej podstawie powstawały i w dalszym ciągu powstają setki wierszy, obrazów, filmów oraz piosenek. Zafascynowani losami kochanków z Werony członkowie zespołu Natarang pragną zaprosić wszystkich do magicznego - nie włoskiego, lecz indyjskiego świata - aby ponownie przeżyć radość, smutek i wzruszenie oraz zamyślić się nad historią, którą wszyscy kochamy. Spektakl będzie można zobaczyć w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 2 lutego o godz. 18.00.

Romeo: Krzysztof Konopka
Julia: Kornelia Musiałowska

Zespół: Marcin Adamczyk, Sara Buchczyk, Alicja Czaja, Aleksandra Dylong, Karolina Dylong, Magda Fuss, Maja Ignalska, Zofia Lichota, Zuzanna Lichota, Julia Lipiec, Karolina Koziej, Magdalena Mazurek, Małgorzata Mizura, Paulina Mizura, Agata Synowiec, Sandra Walczak, Filip Gajewski

Więcej informacji i rezerwacja biletów: natalia@chck.pl, tel. 32 349 78 84/63

Podróż wokół Księżyca z Planetarium Śląskim – 5.02

W niedzielę, 5 lutego o godzinie 13:00 Planetarium Śląskie zaprasza na premierę nowego seansu „Wokół Księżyca”. Jego autorzy Stefan Janta i Jarosław Juszkiewicz postanowili zabrać widzów na pokład statku Apollo 11, który w lipcu 1969 roku dotarł na Srebrny Glob. Głównym narratorem seansu  jest Michael Collins – jedyny członek załogi Apollo 11, który nie wylądował na Księżycu, lecz krążył wokół niego czekając na powrót swoich kolegów. Samotność w kosmosie i widok powierzchni naszego naturalnego satelity przesuwający się przed oknami statku kosmicznego są dla astronauty pretekstem do opowieści o historii powstania Księżyca, jego budowie i wpływie na życie na Ziemi. W seansie nie zabraknie również gwiazd i konstelacji – także tych egzotycznych, które nie są widoczne na śląskim niebie. Widzowie nowego seansu dowiedzą się także po co astronauci zabrali ze sobą na Księżyc lustro i … armatę. „Na pomysł zrobienia popularnonaukowego seansu o Srebrnym Globie wpadliśmy już rok temu, gdy pisaliśmy z Jarkiem seans dla dzieci o Panu Twardowskim” – mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium – „zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów i postanowiliśmy je przedstawić w nieco zaskakującej i – jak się wydaje - atrakcyjnej formie. Myślę, że każdy znajdzie w tym seansie coś dla siebie. Jest w nim trochę geologii, a właściwie selenologii, historii, fizyki i oczywiście astronomii” – mówi Janta. W seansie pojawią się sekwencje filmowe, animacje komputerowe i przezrocza rzutowane na całą kopułę planetarium. Kompozytorem dużej części ścieżki dźwiękowej seansu jest Tadeusz Grabowski. Planetarium Śląskie w Chorzowie to największa tego typu placówka w Polsce. Dysponuje analogową aparaturą projekcyjną Zeissa, która po ponad 60 latach funkcjonowania, nadal   pozwala na idealne odwzorowanie gwiazd i planet.

 

Turniej skatowy w SDK – 5.02

5 lutego w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 odbędzie się Grand Prix of Katowice. Turniej skatowy przeznaczony jest dla wszystkich potrafiących grać
w skata, niezależnie od wieku. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Wstęp wolny.

Harmonogram:

9:00 – rozpoczęcie turnieju
12:00 – druga seria
13:15 - zakończenie

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

02.02 godz. 18.00 Spektakl „Romeo i Julia”
03.02 godz. 18.00 Spektakl profilaktyczno-edukacyjny Teatru Forum pt.: „Klaun w ramach projektu Stop Cyberwolce”
04.02 godz. 18.00 Spektakl komediowy „Mayday 2”
05.02 godz. 15.30 Maluch i Muzyka
06.02 godz. 18.00 Spektakl w wykonaniu Teatru Reduta Śląska pt.: „Stary Klamor w dziadkowym szranku”
06.02 godz. 10.00 Audycja dla dzieci z cyklu Mała Akademia Jazzu
07.02 godz. 17.00 Z cyklu przewodnik opowiada – Piekary Śląskie i okolice
09.02 godz. 18.00 Andrzej Piaseczny - koncert

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

03.02 godz. 18.00 „Sponsoring” reż. Małgorzata Szumowska
05.02 godz. 11.00 „Robinson Crusoe” reż. Ben Stassen
07.02 godz. 19.00 „InterAkcja” reż. Krzysztof Kieślowski
08.02 godz. 10.00 Seans w ramach „Klasa w kinie”
09.02 godz. 18.30 „Kochankowie z Księżyca” reż. Wes Anderson

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

03.02 godz. 10.30 Pani Gama zaprasza
04.02 godz. 10.00 Chorzowski Bal Przedszkolaków – Piracka przygoda
06.02 godz. 17.30 Wystawa grafiki – wernisaż
06.02 godz. 17.30 Otwarta Scena Artystyczna

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

2-23.02 godz. 18.00 Wernisaż wystawy Katarzyny Kukiełki
2 i 9.02 godz. 16.00 Ceramiczne Walentynki
02.02 godz. 17.00-20.00 Szkoła dla Rodziców
07.02 godz. 10.00 Klub Rozmaitości „Pegaz”


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć