Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 12/2017
2017-03-29

RADA MIASTA

 

DYŻUR RADNEGO

06.04 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radna Izabela Nowak

 

AKTUALNOŚCI

 

Teatr Rozrywki z kolejną Złotą Maską

27 marca w Teatrze Polskim w Bielsku Białej przyznano Złote Maski. Impreza powiązana jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru. Nagroda przyznawana jest co roku za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. O tym, do kogo Złote Maski trafią w tym roku, zadecydowało jury pod przewodnictwem dr Łucji Ginko. Spektakl z chorzowskiego Teatru Rozrywki otrzymał jedną z nagród. W kategorii scenografia triumfował Grzegorz Policiński – twórca dekoracji do spektaklu „Młody Frankenstein” Mela Brooksa i Thomasa Meehana prezentowanego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Serdecznie gratulujemy! Musical można zobaczyć już w najbliższy czwartek i piątek (30 i 31.03) - http://www.teatr-rozrywki.pl/na-afiszu/182.html?view=event

Młody Frankenstein to musical Mela Brooksa i Thomasa Meehana, oparty na filmie o tym samym tytule, który w roku 1974 wyreżyserował Mel Brooks. Była to wyśmienita komedia, parodiująca horrory, a zwłaszcza wcześniejsze ekranizacje powieści „Frankenstein” Mary Shelley. Film otrzymał osiem nagród i sześć nominacji, m.in. dwie do Oskara (za najlepszy scenariusz adoptowany i za dźwięk).
Młody Frankenstein to opowieść o amerykańskim chirurgu Frankensteinie, który zostaje wezwany testamentem do znajdującego się w Transylwanii zamku swego dziadka. Tam odkrywa naukową instrukcję wyjaśniającą krok po kroku, jak ożywić ludzkie ciało. Dziadek – baron von Frankenstein – poświęcił bowiem życie na stworzenie istoty doskonałej, idealnego człowieka o potężnej budowie fizycznej i genialnym umyśle. Prawie mu się to udało. Wspomagany przez garbatego Igora i Ingę wnuk Frankenstein tworzy Potwora, który pragnie jedynie… miłości. Musical pełen jest szalonego, absurdalnego poczucia humoru i wspaniałej, porywającej muzyki, którą – podobnie jak w Producentach – skomponował Mel Brooks. Polska prapremiera spektaklu odbyła się 23 kwietnia 2016

 

Nowy koń w chorzowskiej policji

W szeregi chorzowskiej policyjnej drużyny konnej wstąpił nowy funkcjonariusz Gladius. Jest to piękny koń szlachetny półkrwi (sp). Po kilkudniowej adaptacji w nowym miejscu, rozpoczął szkolenie mające na celu przygotowanie go do atestacji I stopnia, aby mógł wyruszyć ze swoim opiekunem na patrol. Przygotowanie nowych koni do wykonywania zadań przewidzianych dla patroli konnych to niełatwe zadanie nie tylko dla jeźdźca, ale przede wszystkim dla wierzchowca. Podczas szkolenia zwierzęta oswajają się z nietypowymi sytuacjami, z którymi mogą mieć do czynienia podczas codziennej służby. W trakcie ćwiczeń uczą się ufać jeźdźcom i budują swoją pewność siebie. Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie powinien nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też dopiero po ukończeniu szkolenia będzie pomagał między innymi w patrolowaniu WPKiW w Chorzowie, a także przy zabezpieczaniu i utrzymywaniu porządku na imprezach masowych.

 

Seniorzy i policjanci - razem o bezpieczeństwie w mieście

Policjanci i seniorzy wypracują metody współpracy, dzięki której Chorzów będzie miastem bezpieczniejszym dla osób starszych. 23 marca odbyło się pierwsze spotkanie, na którym rozpoczęto rozmowy na ten temat. - To początek tworzenia strategii poprawy poczucia bezpieczeństwa wśród seniorów w której będą mieć oni swój duży udział - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Policjanci od dawna aktywnie wspierają nas w części edukacyjnej projektów. Teraz idziemy o krok dalej, angażując w te działania seniorów, od których także w dużej mierze zależeć będzie powodzenie tych działań. - Niebawem wdrożymy nową koncepcję pracy dzielnicowych, która będzie stanowić podwaliny całego programu skierowanego do osób starszych - tłumaczy podinspektor Rober Łuszcz, komendant Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. - Jestem przekonany, że te działania prowadzone we współpracy z mieszkańcami i wsparciu miasta przyniosą pozytywne rezultaty. O kolejnych etapach programu będziemy informować na bieżąco na stronie www.centrum.chorzow.eu oraz na fanpagu Chorzów dla Seniora.

 

Sprawdź wolne miejsca parkingowe w smartfonie. Ruszył pilotaż aplikacji

- Na razie testujemy system na parkingu przy ul. Zjednoczenia. Jeśli aplikacja się sprawdzi, podobne rozwiązanie będziemy chcieli wprowadzić na pozostałych parkingach w centrum miasta – tłumaczy Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie Piotr Wojtala. Pilotażowym programem objęty został parking między szkołami ogólnokształcącymi przy ul. Zjednoczenia (odcinek od ul. Powstańców do ul. Dąbrowskiego). Na 29 miejscach parkingowych zainstalowane zostały specjalne czujniki. Dzięki nim, kierowcy będą mogli sprawdzić aktualną mapę miejsc postojowych w smartfonie lub na tablecie. Wystarczy pobrać aplikację Parkanizer w App Store lub Google Play i wybrać lokalizację. Wolne miejsca oznaczone będą turkusowym kółkiem, a zajęte – szarym. Aplikacja wskazuje także miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, w tym celu wystarczy wybrać odpowiednie ustawienia. Obecnie MZUiM aplikuje o środki unijne na wdrożenie ułatwiającego parkowanie systemu opartego na aplikacji mobilnej i tablicach informujących o wolnych miejscach. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to takie nowoczesne rozwiązanie zaczniemy wprowadzać już w przyszłym roku – zapewnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Mam nadzieję, że ułatwi to parkowanie w centrum miasta, a także usprawni ruch samochodowy – dodaje.

 

Akcja "Drzewo Plus" w Chorzowie

W Chorzowie samorządowcy i parlamentarzyści uczcili pierwszy dzień wiosny sadząc drzewa. Dzięki inicjatywie na Placu Hutnika pojawiły się 3 młode klony. Swoje sadzonki wkopali m.in. prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, jego zastępca Marcin Michalik, marszałek Wojciech Saługa, posłowie Borys Budka i Marek Wójcik oraz senator Leszek Piechota. Wtorkowy event był inauguracją ogólnopolskiej akcji „Drzewo Plus”, mającej na celu niwelowanie negatywnych skutków wejścia w życie tzw. „Lex Szyszko” – ustawy pozwalającej na właściwie nieograniczoną wycinkę drzew na terenach prywatnych. Jedno drzewo absorbuje średnio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu, produkując przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Na podstawie wielu badań wynika, że z 1 m2 powierzchni liści drzew i krzewów dostaje się do powietrza od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna. Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia.

 

Chorzowski Festiwal Nauki

Marcel Król, lat 18 – skonstruował drona, Piotrek Korbus, lat 18 – wie jak zrobić  miecz świetlny, a 15-latek Adam Pisula jest genialnym programistą. To tylko kilku młodych naukowców, którzy 28 marca zaprezentują swoje wynalazki i umiejętności w ramach 9. Chorzowskiego Festiwalu Nauki. Start naukowego Mam Talent o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 przy ul. Batorego 37. Chorzowski Festiwal Nauki to 5-dni (27-31.03) wypełnionych pokazami, wykładami i warsztatami dla dzieci i młodzieży. Podróż na księżyc z Panem Twardowskim dla przedszkolaków, opowieści o wielkich przełomach w muzyce, historia dziennikarstwa oraz fotografii, efektowne eksperymenty i pokazy chemiczne dla najmłodszych czy poznanie tajemnic robotyki – w festiwalowym programie każdy znajdzie coś dla siebie. – Chcemy pokazać młodym mieszkańcom Chorzowa, że nauka to nie tylko szkolny obowiązek. Mamy nadzieję że podczas festiwalowych pokazów i warsztatów odkryją, że zdobywanie wiedzy może być także pasją i ciekawym pomysłem na życie – wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „Rewolucje i przełomy w nauce, i nie tylko”.

 


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Warsztaty zdobienia pisanek - 31.03

Naklejki i pisaki? Nuda! Naucz się ozdabiać pisanki jak prawdziwy artysta. Technik zdobienia wielkanocnych jaj jest wiele: malowanie, wydrapywanie, wyklejanie… Podczas organizowanych przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej warsztatów będzie okazja, by się ich nauczyć. Malowanie pisanek to wielowiekowa tradycja, popularna nie tylko w Polsce, ale także w Europie, a nawet poza nią. Co ciekawe, była ona znana jeszcze przed narodzinami Chrystusa - najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii, zwyczaj malowania jajek, o czym wspominają między innymi Owidiusz i Pliniusz Młodszy, powszechny był także w czasach cesarstwa rzymskiego. Tradycja przetrwała do dziś, a metody zdobienia pisanek różnią się między innymi w zależności od regionu. I tak na przykład w województwie małopolskim i w okolicach Łowicza jajka przyozdabia się  różnobarwnymi wycinankami z papieru, w północnej części kraju najpopularniejszą techniką jest kraszenie, czyli gotowanie jajka w wywarze barwnym, a w okolicach Koźla pisanki wypiekano z ciasta piernikowego i przyozdabiano lukrem. - Pisanki to ważny w wielu domach obyczaj, nieodłączny element Wielkanocy – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Wszystkich, którym ta tradycja leży na sercu, zapraszamy na warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się rozmaitych technik ozdabiania jajek i spędzić czas w miłej, międzypokoleniowej atmosferze. Warsztaty odbędą się w piątek, 31 marca w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej, przy ulicy Dąbrowskiego 7 w Chorzowie. Start zaplanowano na godzinę 12:30. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Na zakończenie warsztatów odbędzie się także wręczenie nagród w ogłoszonym na początku marca konkursie na ozdobę wielkanocną. Cały czas można jeszcze wziąć udział w konkursie - wystarczy dostarczyć do siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej do 24 marca pracę plastyczną nawiązującą do tradycji wielkanocnych w Polsce. Technika wykonania pracy jest dowolna.

 

Noc Sów z Kombinatorami - 1.04

Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy po zimowym śnie przyroda budzi się do życia. Właśnie wtedy wiele zwierząt rozpoczyna swój okres godowy. W tym sowy – najbardziej tajemniczy mieszkańcy lasu. 1 kwietnia o godz. 18.30 w ramach ogólnopolskiej akcji „Jestem na pTak” w Chorzowie odbędzie się Noc Sów. Fundacja Edukacyjna Kombinatory z siedzibą przy ul. Mościckiego 21 zaprasza wszystkich ciekawskich na to nietypowe wydarzenie. Zapisać można się za pośrednictwem strony internetowej http://kombinatory.pl/strona/noc_sw_2017 lub telefonicznie pod numerem 607 13 266. Warsztaty zakończą się około godz. 20.00. Noc Sów 2017 to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. Ornitolodzy i edukatorzy w całej Polsce opowiedzą o konkretnych gatunkach sów, ich biologii, metodzie badań i ochrony sów. Fundacja Kombinatory zaprosiła do współpracy Łukasza Fuglewicza - ornitologa z pasją, znanego już m.in. z akcji "jestem na pTAK" i "Zimowe Ptakoloiczenie". Opowieści pana Łukasza o sowach będą nie tylko ciekawe, ale i angażujące całą grupę do aktywności. Ponadto uczestnicy spotkania wyjdą w teren aby osobiście „spotkać” sowy. Uchylając rąbka tajemnicy możemy zdradzić, że ornitolog pokaże uczestnikom warsztatów przeróżne pióra – nie tylko te sowie. Przewidziane jest też odtworzenie głosów sów oraz poruszenie tematu bezpiecznego i etycznego obserwowania ptaków.

 

Gala MMA Spartan Fight 7 – 1.04

1 kwietnia w Hali MORiS odbędzie się Gala MMA Spartan Fight 7. Planowanych jest 10 walk MMA oraz 2 na zasadach K-1. W oktagonie zobaczymy czołowych polskich i zagranicznych sportowców. Planowane są również koncerty znanych artystów oraz pokazy laserowe. Bilety dostępne w sprzedaży internetowej www.kupbilet.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Harmonogram:

18:00 – otwarcie bram
19:00 – walki „karty wstępnej”
20:00 – oficjalne otwarcie gali Spartan Fight 7 + koncert
20:30 – rozpoczęcie Walk „karty głównej”
21:30 – prezentacja uczestników najważniejszych walk wieczoru oraz koncert
22:00 – rozpoczęcie „walk wieczoru”
00:00 – zakończenie gali

 

Wielokulturowy koncert pod estakadą - 4.04

Uczniowie chorzowskiego Słowaka zostali laureatami europejskiego konkursu „przetrwanie w Sarajewie”, organizowanego przez Centropę. Celem konkursu było wymyślenie projektu, który skutecznie zwróciłby uwagę na wielokulturowość i problem dyskryminacji rasowej. Tak oto narodził się pomysł spontanicznego koncertu w centrum miasta. 4 kwietnia o godzinie 15.00 pod estakadą zabrzmi muzyka artystów, m.in. z chorzowskiej Szkoły Muzycznej im. Grzegorza Fitelberga, ze Słowaka, chóru Modus Vivedi, czy zespołu Tukej. Podczas koncertu, który potrwa go godz. 18.00, będzie można posłuchać muzyki z różnych zakątków Europy – m.in. Polski, Włoch czy Francji.

 

Idealna lekcja WFu - 4.04

Jak powinna wyglądać idealna lekcja wychowania fizycznego? Taką wiedzę z całą pewnością posiądą uczestnicy Chorzowskiego Banku Pomysłów Sportowych, imprezy organizowanej przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 1 w Chorzowie. Podczas podzielonego na dwie tury wydarzenia 4-osobowe zespoły uczniowskie, wraz z opiekunem, będą mogły zaprezentować innym swój pomysł na lekcję WFu oraz postarać się wciągnąć do sportowej zabawy innych uczestników. Każda drużyna będzie miała do dyspozycji 40 minut oraz mini boisko o wymiarach ok. 5 na 10 metrów. Projekt jest skierowany zarówno do nauczycieli WFu, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Impreza, która odbędzie się 4 kwietnia o godz. 9.30 na hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113 w Chorzowie, została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

 

Gala wręczenia Nagród Korczakowskich - 5.04

5 kwietnia o godzinie 18.00 w Chorzowskim centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się gala wręczenia nagród Korczakowskich. Po części oficjalnej zostanie zaprezentowany spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu Zespołu Tańca Indyjskiego Natarang. Nagrody Korczakowskie są indywidualnymi nagrodami za wyróżniającą się twórczą pracę edukacyjno-pedagogiczno-kulturalną. Przyznawane zgodnie z myślą Janusza Korczaka „Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezcennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…” Celem Nagrody Korczakowskiej jest uhonorowanie nauczycieli, opiekunów i instruktorów zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez chorzowskie stowarzyszenia za wybitną działalność na rzecz dzieci i młodzieży, rozwijanie ich osobowości, kreatywności oraz za serce wkładane w pracę z młodzieżą.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

30.03 godz. 19.00  Rozrywkowa Orkiestra Koleżeńska LES FEMMES "Wiosna, ach to...My"
31.03 godz. 19.00  Rozrywkowa Orkiestra Koleżeńska LES FEMMES "Wiosna, ach to...My"
01.04 godz. 18.00  Narodowy Teatr Baletu z Odessy – Jezioro Łabędzie
02.04 godz. 11:00 i 12:15  Muzyka i Maluch
03.04 godz. 19.00  Koncert Wiedeński
05.04 godz. 18:00  Gala wręczenia nagród Karczakowskich
06.04 godz. 18.00  Ze sztuką mi do twarzy  - Galeria Antresola
06.04 godz. 17.00 Wernisaż wystawy biżuterii  "Tajemnica Blasku”- wystawa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach/Galeria Antresola

 

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

31.03 godz. 18.00  Projekcja filmów w ramach O!PLA 2017
02.04 godz. 11:00  „Pinokio”
04.04 godz. 16:00  „Piknik z niedźwiedziem”
04.04 godz. 18:30  „Piknik z niedźwiedziami”
05.04 godz.19:00  „Krótki film o miłości”
06.04 godz. 18:30  Klub Filmowy Grajfka – „Blue Jasmine”

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

31.03 godz. 18.00  Kolory Śląska – architektura: kościoły na Śląsku po 1945 roku
04.04 godz. 10.00  Dzielnicowa Akademia w Chorzowie Starym
04.04 godz. 17.30  Otwarta Scena Artystyczna

 

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

31.03 godz. 18.00  Klub Filmowy Lokator zaprasza na film z prelekcją: "Wojownik"
03.04 godz. 19.00  Andrzej Poniedzielski
05.04 godz. 18:00 Blokowisko – spektakl muzyczny

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć