Inauguracja Industriady w Chorzowie! - 9.06
2017-05-09

Tegoroczna odsłona Industriady odbędzie się 10 czerwca w 47 przemysłowych obiektach zlokalizowanych w 28 miastach województwa śląskiego. Program tej edycji powstał w rytmie maszyn, o czym będzie można przekonać się już w przeddzień święta – 9 czerwca, w trakcie tzw. rozruchu maszyn, który tym razem odbędzie się w ośmiu obiektach w sześciu miastach regionu.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Oprócz warsztatów muzycznych i piątkowej strefy relaksu, ulokowanej wokół wieży, usłyszymy także premierowy koncert multimedialny – INDUstrument. Historia rytmu. To widowisko pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów. Wydarzenie otwierające INDUSTRIADĘ 2017 powstało dzięki zaangażowaniu finansowemu samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Chorzów. Jego producentem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, jedna z instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd województwa.

— Chorzów to miasto, w którym nie tylko mówimy o dziedzictwie postindustrialnym, ale także działamy – inwestując w zabytki związane z przemysłem. Za nami rewitalizacja terenu wokół szybu Prezydent, która pozwoliła odzyskać przestrzeń w centrum miasta. Od kilku lat w tym miejscu odbywają się imprezy kulturalne, w tym duże wydarzenia plenerowe takie jak np. Święto Miasta czy INDUSTRIADA. Obecnie staramy się także pozyskać środki na utworzenie pierwszego w Polsce Muzeum Hutnictwa, które chcemy otworzyć na terenie dawnej Huty Królewskiej – uzupełnia Marcin Michalik, zastępca Prezydenta Miasta Chorzów ds. technicznych i rozwoju.

indu indu2 indu3

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Tomasz Żak

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć