Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 20/2017
2017-06-01

RADA MIASTA

KOMISJE

05.06 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna
06.06 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO

08.06 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Adam Trzebińczyk


AKTUALNOŚCI

PSZOK otwarty od poniedziałku do soboty

Od 1 czerwca punkt SORCIK przy ul. Bytkowskiej 15, do którego mieszkańcy mogą przywozić odpady problemowe, jest otwarty każdego dnia od poniedziałku do soboty w następujących godzinach:

poniedziałki, środy i piątki: 10:00 do 18:00
wtorki i czwartki: 12:00 do 20:00
soboty: 10:00 do 16:00

Sukces chorzowskiego CKZiU

27 maja w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie  miał miejsce finał XVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych. Organizatorem Olimpiady było Centrum Kształcenia nr 1 w Lublinie. Wzięli w niej udział słuchacze z 7 Centrów Kształcenia Ustawicznego z całego kraju. Finał zakończył się sukcesem  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie. Zwyciężyła Patrycja Wierzbicka, słuchaczka IV semestru Szkoły Policealnej (technik rachunkowości), a trzecie miejsce zajęła  Małgorzata Mozgol - słuchaczka II semestru Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie technik administracji. Patrycja Wierzbicka otrzymała również wyróżnienie dla najbardziej kreatywnego i elokwentnego uczestnika finału olimpiady. CKZiU w Chorzowie wygrało również klasyfikację drużynową. Olimpijczyków do etapu centralnego i finału przygotowywała wicedyrektor CKZiU w Chorzowie Grzegorz Mikołajczak.

Przyszli górnicy uczą się w Chorzowie

W kwietniu zdawali maturę i już pracują w zawodzie  – absolwenci chorzowskiego technikum o profilu górniczym błyskawicznie znaleźli zatrudnienie w Kopalni Węglowa Kamiennego „Pokój”. - Sukces naszych absolwentów to najlepsza reklama trwającej właśnie rekrutacji do klas pierwszych w zawodzie technik górnictwa podziemnego (technikum) i górnik eksploatacji podziemnej (szkoła branżowa). Uczniowie, którzy postawią na górnictwo nie będą musieli martwić się o pracę – zapewnia Sylwia Tkocz, dyrektor  Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1, przy ul. Sportowej w Chorzowie. Słowa pani dyrektor potwierdza Polska Grupa Górnicza. – Potrzebujemy wyuczonych młodych pracowników – przyznaje Jerzy Janczewski, wiceprezes ds. pracowniczych w PGG. ZSTiO nr 1 w Chorzowie to szkoła z górniczymi tradycjami. – Nasi uczniowie zdobywają zawód pod okiem specjalistów pracujących w kopalniach. Zajęcia praktyczne odbywają się w KWK Wujek – podkreśla dyrektor Tkocz. W planie lekcji uczniów klas górniczych znajdują się przedmioty takie jak: eksploatacja podziemna złóż, podstawy geologii i górnictwa, maszyny i urządzania górnicze oraz przepisy prawa i bhp w górnictwie. Rekrutacja potrwa do 14 lipca. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie: www.zstio1.edu.pl

 

Chorzów pracuje nad przystosowaniem się do zmian klimatu

Mieszkańcy Chorzowa pamiętają trąbę powietrzną, która w sierpniu ubiegłego roku spowodowała wiele zniszczeń w mieście. Prędkość wiatru dochodziła do 120 m/s. Ulewa i burza z porywistym wiatrem połamały i powaliły drzewa. Zalanych zostało wiele budynków. Na takie ekstremalne zjawiska klimatyczne miasto chce się przygotować, aby w jak największym stopniu ograniczyć uciążliwość ich skutków dla mieszkańców. Udział w projekcie Ministerstwa Środowiska umożliwia „Wczucie się w klimat” i opracowanie miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Chorzów to jedno z 44 miast, które uczestniczy w projekcie Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Po raz pierwszy jednocześnie opracowywane są 44 „mapy drogowe” działań technicznych, organizacyjnych i informacyjno-edukacyjnych, których wdrożenie pozwoli ograniczyć wpływ na miasta takich zjawisk ekstremalnych jak: deszcze nawalne, powodzie, silne wiatry i burze, fale upałów lub mrozów czy susze. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Turniej Piłkarski Drużyn Podwórkowych – ruszyły zapisy

29 kwietnia Chorzów zainaugurował obchody 90-tej rocznicy urodzin Gerarda Cieślika Honorowego Obywatela Chorzowa, legendarnego zawodnika Ruchu Chorzów i reprezentacji Polski. W ramach tego jubileuszu miasto zaprasza do wzięcia udziału w Turnieju Piłkarskim Drużyn Podwórkowych dziewcząt i chłopców o Puchar Gerarda Cieślika.

Turniej organizowany jest dla osób niezrzeszonych w czterech kategoriach:

–    młodzież szkół podstawowych – 11 lat - 12 lat i dodatkowo może grać 1 dziewczyna
–    młodzież szkół gimnazjalnych – 12/13 lat – 15/16 lat i dodatkowo może grać 1 dziewczyna
–    młodzież szkół ponadgimnazjalnych - 16 lat – 19 lat i dodatkowo może grać 1 dziewczyna
–    kategoria open i dodatkowo może grać 1 dziewczyna

Drużyny w składzie do 10 osób. Mile widziane dziewczyny i panie.

W zgłoszeniu należy podać:

–    nazwę drużyny i dzielnicę,
–    imię i nazwisko opiekuna (osoba pełnoletnia)
–    numer telefonu,
–    skład imienny drużyny (w trakcie rozgrywek nie ma możliwości zmiany składu z uwagi na imienne ubezpieczenie uczestników).

Zgłoszenia do Turnieju będą przyjmowane do dnia 5 czerwca pod numerem telefonu 32 416 5000 wew. 117 lub na adres mailowy michalek_m@chorzow.eu. System rozgrywek oraz miejsce będzie ustalone w zależności od ilości zgłoszeń po zakończonym terminie przyjmowania zgłoszeń.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego - 1.06 - 31.09

Między 1 czerwca a 31 września w śląskich miastach odbywać się będzie Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby zarówno śląskiej młodzieży, jak i lokalnych polityków. Jego celem jest stworzenie modelu współpracy pomiędzy administracją rządową, organami samorządów oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie działań polityki młodzieżowej. Uczestnicy projektu to młodzież w wieku 19 – 23 lat (uczniowie ostatnich klas szkół średnich oraz studenci)
W ramach projektu, od czerwca do września, zorganizowane będą:  

- trzydniowe spotkanie w Gliwicach,
- 3 jednodniowe konferencje (w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich),
- czterodniowe spotkanie w Katowicach.


Program projektu:
I etap – spotkanie w Gliwicach:

Dzień 1 – otwarcie spotkania; gry integracyjne, prezentacja działań Sejmiku Młodzieżowego Województwa Śląskiego, dyskusja (Pozycja Młodzieżowych Rad na Śląsku – perspektywy dla polityki młodzieżowej)
Dzień 2 – warsztaty z udziałem gości; debaty (Open Space – Śląsk – Młodzież – Dialog, debata oksfordzka), wydarzenia outdoorowe (flashmob, sonda uliczna), Team Building, wieczorny spacer zaznajamiający z historią Gliwic
Dzień 3 – warsztaty; dyskusja z posłami na sejm RP (Pozycja młodzieży w polityce)

II etap – 3 konferencje młodzieżowe w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich:

Dzień 1 – część wprowadzająca; przemówienia Koordynatora projektu i zaproszonych gości, dyskusja panelowa (Aglomeracja Śląska – wyzwania i perspektywy), praca w grupach refleksyjnych
Dzień 2 – ćwiczenie samoświadomości; rozmowa o wartościach, warsztaty z udziałem gości, konferencja (Ślązak, Polak, Europejczyk), przygotowanie wydarzeń outdoorowych
Dzień 3 – debata open space (Wyzwania młodzieży); praca w grupach refleksyjnych, dyskusja panelowa


Święto Miasta 2017 - program, 2-25.06

2 czerwca
Lato #na MAXXXa  Bilet wstępu: 1 zł
Szyb Prezydent, ul. Kościuszki

piątek
16.00-19.30    Prezentacje grup twórczych, muzyków i tancerzy oraz atrakcje plenerowe
19.45    NATALIA SZROEDER
21.30    WILKI
23.00    Pokaz laserowy
 
3-4 czerwca
VIII Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego  wstęp bezpłatny
sobota
ulica Wolności - Rynek
10.30    Nabożeństwo w Kościele św. Jadwigi
11.00    Parada historycznych grup rekonstrukcyjnych
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny  (Skansen, ul. Parkowa 25)
15.00-19.00 Eliminacje do turniejów rycerskich i pokazy sztuk walki

niedziela
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny  (Skansen, ul. Parkowa 25)
11.00    Uroczyste otwarcie
13.00 – 19.00 Pokazy: sokolników, Wikingów, jazdy konnej, artyleryjskie, turnieje łucznicze, inscenizacja wielkiej bitwy bractw rycerskich, plenerowy spektakl "Trzy żywioły" (pokaz włoskich tańców z flagami), animacje dla dzieci.
 
23 czerwca
Festiwal Animacji - samoVolka - wstęp bezpłatny
ulica Wolności
piątek

15.30 Wernisaż „Hajcujemy” (Galeria w Bramie, ul. Sienkiewicza 3)
16.00-20.00 Warsztaty plakatu i sitodruku (Dworzec PKP, ul. Dworcowa)
16.00-18.00     W programie m.in. animacje przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, prezentacje artystyczne.
18:00         REGGAESIDE
20:00        EASTWEST ROCKERS
21:30        Koncert na ścianie budynku Poczty (Etno Scena)
22.00-23.00    Muzyka klubowa chillout (Dworzec PKP ul. Dworcowa))    
 
24 czerwca
Dzień Chorzowskich Organizacji Pozarządowych wstęp bezpłatny
760 rocznika nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców. 95 rocznica przyłączenia Chorzowa do Polski
Szyb Prezydent ul. Kościuszki
sobota

15.00 – 20.30
Prezentacje działalności i dokonań chorzowskich organizacji pozarządowych, animacje i pokazy, prezentacje historycznych grup rekonstrukcyjnych.
17.00    Orkiestra Wojskowa w Bytomiu. Bartosz Jackowski i Karolina Leszko uczestnicy     The Voice of Poland
18.00      AWARIA
18.30    DRACH
19.00    WHISKEY RIVER
20.00     MIROSŁAW JĘDROWSKI
 
25 czerwca
niedziela
Kościół św. Marii Magdaleny ul. Bożogrobców 31
godz. 11.00     Msza święta z okazji 760  rocznicy nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców przez Władysława Księcia opolsko-raciborskiego.

 

Targi Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów” - 2-4.06

Między 2 a 4 czerwca w Parku Śląskim już po raz kolejny odbędą się targi „Atrakcje Regionów”. Turystyka regionalna jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form aktywności i spędzania wolnego czasu. Celem projektu jest nie tylko przedstawienie pomysłów i inspiracji na krótkie, kilkudniowe oraz weekendowe wyjazdy, ale przede wszystkim prezentacja turystycznych uroków Śląska, obfitującego w atrakcyjne miejsca, regionalne smaki oraz kulturę (muzea, parki tematyczne, skanseny oraz obiekty architektury o znaczeniu turystycznym lub rozrywkowym). Targi adresowane są do osób szukających inspiracji na krótsze i dłuższe wyjazdy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką turystyki regionalnej, a w szczególności aktywnym wypoczynkiem i sportami ekstremalnymi związanymi z infrastrukturą regionalną i naturalnymi uwarunkowaniami przyrody. Wstęp wolny, zapraszamy!

 

Rycerze przejmą Chorzów – 3-4.06

Rycerze znów przyjadą do Chorzowa. W sobotę 3 czerwca ponad pół tysiąca wojów z ok. 50 bractw przemaszeruje deptakiem na ul. Wolności. Historyczny korowód ruszy o godz. 11.00 spod Kościoła św. Jadwigi, gdzie wcześniej odbędzie się uroczyste nabożeństwo (godz. 10.30). Ok. godz. 11.30 pod Urzędem Miasta odbędzie się historyczna inscenizacja ukazująca przekazanie Bożogrobcom wsi Chorzów w 760 rocznicę lokacji, zaś prezydent przekaże rycerzom klucz do miasta. Do godz. 13.30 na chorzowskim rynku będzie można oglądać prezentacje grup historycznych, pokazy tańca a także koncerty muzyki dawnej. Dzień później, w niedzielę 4 czerwca, rycerze przeniosą się do chorzowskiego skansenu. Od 9.30 do godzin wieczornych w Górnośląskim Parku Etnograficznym będzie można zobaczyć między innymi pokaz Wikingów czy sokolników, pokazy sprawności rycerzy konnych, czy inscenizację wielkiej bitwy bractw rycerskich. Nie zabraknie też koncertów oraz zabaw dla najmłodszych oraz ciekawych warsztatów. Wstęp wolny, zapraszamy.

Wiosenny piknik w Ogrodach Słowaka – 3.06

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Dąbrowskiego 36 w Chorzowie organizuje wiosenny piknik dla swoich absolwentów, profesorów, uczniów (wraz z rodzicami) oraz potencjalnych kandydatów i przyjaciół szkoły. Piknik odbędzie się 3 czerwca o godz. 13.00 w Ogrodach Słowaka. Wśród licznych atrakcji, znajdą się, między innymi: car boot sale (biżuteria, płyty, porcelana), eco food, Słowak Fit Festiwal oraz koncerty zespołów, pokazy i występy. O godzinie 19:00 piknikowanie zostanie przeniesione do Leśniczówki mieszczącej się na terenie Parku Śląskiego.

Śląski Piknik Kardiologiczny – 3.06

3 czerwca na terenie Stadiony Śląskiego odbędzie się II edycja Pikniku Kardiologicznego, którego celem jest zachęcenie mieszkańców regionu do aktywnego spędzania czasu, zmiany nawyków żywieniowych, a przede wszystkim - regularnego przeprowadzania badań oraz innych działań związanych z zapobieganiem chorób serca. Docelowo projekt przeznaczony jest do wszystkich mieszkańców aglomeracji śląskiej, bez względu na wiek.

Program imprezy, godz. 11:00 – 18:00

1. Miasteczko medyczne:
- konsultacje: kardiologiczne, dermatologiczne oraz w zakresie chirurgii naczyniowej,
-  badania: w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej, przepływów tętniczych, poziomu cukru i cholesterolu, UKG, EKG,
- pomiar ciśnienia,
- porady dietetyczne i rehabilitacyjne

2. Strefa edukacji – prelekcje z zakresu profilaktyki zdrowia organizowane przez pracowników Górnośląskiego Centrum Medycznego, obejmujące, m.in.:
- problematykę życia z rozrusznikiem serca oraz niewydolnością serca
- rehabilitację kardiologiczną,
- leczenie przeciwzakrzepowe,
- profilaktykę chorób serca,
- niewydolność krążenia,
- bezdech senny.

3. Strefa pokazów i sceny – organizowana przez kabaret RAK, zawierająca:
- pokazy artystyczne i występy zespołów szkolnych i domów kultury,
- Występ Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach,
- animacje sportowe (ZUMBA, Aerobic) prowadzone przez FitnessPoint,
- pokazy udzielania pierwszej pomocy przeprowadzane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowej,
- pokazy tresury psów policyjnych przeprowadzane przez Wojewódzką Komendę Policji,
- program edukacyjny (bezpieczeństwo w drodze, uwaga pożar – prelekcje, pokazy przeprowadzane przez Wydział Ruchu Drogowego i Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej)

4. Strefa gier i zabaw:
- miasteczko ruchu drogowego, alko gogle, narkogogle,
- dmuchawce, samochodziki i inne atrakcje,
- olimpiada przedszkolaka


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

2.06 godz. 10.00 Mała Skademia Jazzu
4.06 godz. 11:00 Z cyklu rodzinne niedziele – projekcja filmu dla dzieci Shrek
5.06 godz. 09:00 VIII konferencja naukowo-szkoleniowa „Zakażenia szpitalne – działajmy razem”
6.06 godz. 18:00 Ze sztuką mi do twarzy – spotkanie przełożone na 30.10
7.06 godz. 17:00 Z cyklu przewodnik opowiada – Industriada – „W rytmie maszyny”
7.06 godz. 19:00 Spektakl muzyczny pt. „Rollercoaster” w wykonaniu studia musicalowego step Tomasza Micha


Kino Grajfka

5.06 godz. 18.00 „Barwy ochronne”
6.06 godz. 10.00 Seans w ramach cyklu „Klasa w kinie”
7.06 godz. 18.00 „Nienasyceni”
8.06 godz. 18.00 „Armadillo – wojna jest w nas”


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

2.06 godz. 10:30 Pani Gama zaprasza
6.06 godz. 11:00 Festyn Rodzinny


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć