Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 34/2017
2017-10-06

RADA MIASTA

KOMISJE

09.10 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna

 

DYŻUR RADNEGO

12.10, godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Klaudiusz Sevkovic.

AKTUALNOŚCI

Niegroźna ilość izotopu ruten-106 w powietrzu

Z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa otrzymano informację o wykryciu niewielkich ilości izotopu promieniotwórczego ruten-106 w powietrzu na terenie Europy. Aktualne wskazania krajowych stacji pomiarowych potwierdzają obecność w/w izotopu w powietrzu, jednak w ilościach nie mających żadnego wpływu na ludzkie zdrowie. (MCZK)

Szczegółowe informacje: http://www.paa.gov.pl/aktualnosc-313-niewielkie_ilosci_izotopu_rutenu_106.html

W Chorzowie powstaje wielopokoleniowy mural

W Chorzowie powstaje nietypowy mural – jego twórcami są bowiem artyści z Centrum Integracji Międzypokoleniowej, czyli chorzowscy społecznicy i członkowie Chorzowskiej Rady Seniorów. Grafika powstanie pod czujnym okiem Mony Tusz, która swoje projekty artystyczne realizuje od 2007 roku, najczęściej na terenie Śląska. Chorzowianie mogą znać ją chociażby z wielkoformatowej grafiki przedstawiającej Przetopka, znajdującej się na ścianie byłej elektrowni Huty Królewskiej. Wspólne dzieło, które powstaje właśnie przy ul. Wolności 75 łączyć będzie techniki malarskie z mozaiką z barwionego szkła. - Liczymy, że ten międzypokoleniowy mural stanie się znakiem rozpoznawczym naszego miasta, a praca nad nim będzie okazją do integracji chorzowian w różnym wieku – podkreśla Magda Sekuła, pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej.

Praca nad muralem rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 11:00, a zakończy najprawdopodobniej 10 października.

Zostań aktorem Żywej Galerii

Stowarzyszenie Freeland zaprasza wszystkich chętnych, młodych chorzowian do wzięcia udziału w projecie „Żywa Galeria – performance”. Projekt opiera się na instalacji złożonej z obrazów na ul. Jagiellońskiej, w której dziełem sztuki jest sam aktor. Performance będzie przeprowadzony 22 października w godzinach od 15.00 do 18 .00. Warsztaty przygotowujące do projektu organizowane są w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 (mała sala teatralna) w każdy wtorek od godziny 16.30 do 19.00. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 508 830 156.

Chorzów w trój wymiarze

W Chorzowie odbyła się nietypowa sesja fotograficzna. Przed obiektywem stanęły wszystkie budynki w mieście, które mają teraz zdjęcia z każdej strony: z północy, południa, wschodu i zachodu, a także z góry. Wszystko po to aby stworzyć profesjonalne portale mapowe, które staną się cennym narzędziem pracy m.in. dla architektów i miejskich projektantów. – Dzięki szczegółowym zdjęciom zrobionym z samolotu, mogliśmy przygotować mapę Chorzowa w 3D i z ukosa oraz zaktualizować naszą ortofotomapę – wyjaśnia Sylwia Połap z Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Chorzowie. – Nowe portale mapowe wyposażone zostały także w dedykowane narzędzia, które umożliwiają wykonanie pomiarów, np. wysokości ścian budynku. – dodaje Połap. Podczas projektowania stron zadbano o to, aby były one proste w obsłudze i jak najbardziej intuicyjne. – Mamy nadzieję, że z nowości chętnie korzystać będą nie tylko specjaliści. Szczegółowe mapy, to przecież nieocenione źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych Chorzowem – zachęca Prezydent Miasta Andrzej Kotala.

Pracę nad portalami www.chorzow.ukosne.pl i www.chorzow.polska3D.pl trwały kilka miesięcy. W maju wykonano zdjęcia pionowe, ukośne oraz skaning laserowy. Następnym krokiem było opracowanie ortofotomapy i przekazanie danych związanych z ukształtowaniem powierzchni terenu. Uruchomienie portalu poprzedziły także szkolenia z możliwości wykorzystania nowych danych w pracy poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta. Za realizacje projektu odpowiedzialna była firma MGGP Aero. Koszt portali to ponad 206 tys. zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie unijne na poziomie 85%.

Roboty drogowe na ul. Sienkiewicza od 4.10

4.10 (środa) w godzinach porannych na ulicy Sienkiewicza, na odcinku pomiędzy ulicami Wolności i Kazimierza Wielkiego, rozpoczęte zostaną roboty związane z budową deptaka. W ramach prowadzonych prac wymieniony zostanie również gazociąg.

Ze względu na zakres robót:

1.    zamknięta dla ruchu pojazdów zostanie ulica Sienkiewicza na odcinku pomiędzy ulicami Wolności i Kazimierza Wielkiego,
2.    na ul. Sienkiewicza na odcinku pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego i Rostka wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy prowadzony w kierunku ulicy Rostka.

Zakończenie robót planuje się na koniec listopada br.

Mapa aktualnej sytuacji w ruchu drogowym w rejonie ulicy Sienkiewicza:
https://www.waze.com/pl/livemap?zoom=16&;;lat=50.29859&lon=18.95017

Regaty o Puchar Prezydenta Chorzowa za nami

Podczas minionego weekendu na zalewie w Pławniowicach ścigało się 19 załóg. W Regatach o Puchar Prezydenta Chorzowa wystartowały drużyny zawodowe i amatorskie. - To regaty dla pasjonatów żeglarstwa i amatorów. Organizujemy je już po raz siódmy. Podejrzewam, że jest to jedyna taka impreza na Śląsku. Dlatego każdy, kto ma ochotę się ścigać z najlepszymi przyjeżdża właśnie tutaj – mówi Marcin Zdebik, komandor Stowarzyszenia Żeglarskiego „Szkwał”, organizator regat.

Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa w klasie Omega Standard i Omega Turystyczna to zarazem finał Pucharu Śląska i Pucharu Pławniowic. Puchar Prezydenta Chorzowa zdobya załoga AWF Katowice w składzie Wiktor i Krzysztof Kobryń oraz Beniamin Piksa. Na drugim mijscu uplasowała się nasza Chorzowsk załoga, zaś na trzecim - ekipa Komndor. Pierwsze miejsce w klasyfikacji Pucharu Śląska wywalczyli zawodnicy reprezentujący Miasto Chorzów w składzie Jakub Midor - sternik, Rafał Kuszka, Dawid Kasprzycki - załoga. Ekipa w dniach 22 do 24 września walczyła na jeziorze Miedwie o 1 miejsce w Pucharze Polski. Ostatecznie sezon 2017 zamknęli zdobywając 2 lokatę, tracąc do lidera tylko 9,9 pkt. Załoga łódki pod banderą Chorzowa z tegorocznych wyników jest zadowolona. – Niemal w każdy weekend byliśmy na wodzie. Wywalczyliśmy drugie miejsce w Pucharze Polski. Zdobyliśmy Puchar Śląska w klasie Omega. Walczyliśmy dzielnie o każdy punkt, do samego końca. Zdarzały się porażki, ale nasza załoga szybko się z nich podnosi – mówi Rafał Kuszka członek ekipy z łódki „Chorzów”.

– Pogoda i frekwencja dopisały. Akwen nie jest zbyt wielki, ale czasem wieje mocno. A to jest najważniejsze. Musi być wiatr i słońce, wtedy mówi się o idealnej, żeglarskiej pogodzie –tłumaczy Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. I dodaje, że cieszy go coraz większe zainteresowanie tym sportem w naszym mieście. – Nasza chorzowska załoga zdobywa najlepsze miejsca. Dla nas jest to forma promocji. Jesteśmy już znani z tego, że mamy żeglarzy i swoją łódkę – dodaje. Prezydent Chorzowa nie ukrywa, że regaty w Pławniowicach są wielkim wydarzeniem. – Zawsze jest tu mocna konkurencja. Można zmierzyć się z silniejszymi załogami i z nimi powalczyć - mówi. – Sam też żegluję. Dla mnie jest to forma odreagowania stresu. Na wodzie mogę się zrelaksować i długo wypoczywać – dodaje.

- Regaty w Pławniowicach zawsze organizowane są na wysokim poziomie. To bardzo dobra impreza – podsumowuje Rafał Kuszka. Zawody rozegrano 30 września i 1 października. Organizatorami regat były miasto Chorzów, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, Stowarzyszenie Żeglarskie „Szkwał”.

Chorzów z prestiżową nagrodą za współpracę z miastami partnerskimi

Chorzów z pierwszym miejscem w konkursie na „Najbardziej ożywioną współpracę z miastami partnerskimi”. Na 320 zgłoszonych do rywalizacji europejskich miast, Chorzów został wyróżniony za współpracę z niemieckim Iserlohn oraz węgierskim Nyiregyhaza. 27 września statuetkę w Hamburgu odebrał z rąk niemieckiego Ministra Środowiska, Ochrony Przyrody, Budownictwa i Bezpieczeństwa Jądrowego Gunthera Adlera w imieniu miasta Prezydent Andrzej Kotala. Uroczysta gala odbyła się w sali koncertowej nowoczesnego budynku filharmonii nad Łabą (Elbphilharmonie). Organizator Fundacja "Lebendige Stadt" co roku nagradza najlepsze współprace między miastami. Konkurs ma na celu wyróżnienie dobrych praktyk i podkreślenie wagi współpracy międzynarodowej na poziomie lokalnym. - Partnerstwo miast zawsze było ważnym narzędziem wzajemnego zrozumienia. Szczególnie we współczesnym, zglobalizowanym świecie, w którym żyjemy – mówił podczas ceremonii prezes zarządu Fundacji "Lebendige Stadt", Alexander Otto.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Plebiscyty „Aktywny 60+” i „Firma Przyjazna Seniorom”

Ruszyły plebiscyty Aktywny 60+ i Firma Przyjazna Seniorom. Można zgłaszać kandydatów Plebiscyt "Aktywny 60+" ma za zadanie wskazać i uhonorować najbardziej zasłużonego dla miasta seniora, którego postawa może być wzorem do naśladowania dla wszystkich pokoleń. Kandydat idealny jest liderem społeczności lokalnej, bezinteresownie angażuje się w pomoc innym i aktywnie działa na rzecz krzewienia kultury, sztuki i historii regionu. Aktualnie trwa pierwszy etap, podczas którego do 9 października można zgłaszać pretendentów do tytułu Aktywny 60+. W drugim etapie Kapituła Plebiscytu wybierze spośród kandydatur laureata. Z kolei w plebiscycie "Firma Przyjazna Seniorom" wyłoniona zostanie instytucja lub przedsiębiorstwo cieszące się największym uznaniem wśród chorzowian. Mieszkańcy mogą głosować na firmy i instytucje miejskie w ośmiu kategoriach, m.in. gastronomia, usługi, kultura. By oddać głos wystarczy wypełnić kartę do głosowania i wrzucić ją do specjalnej urny w wyznaczonych miejscach:

    Centrum Integracji Międzypokoleniowej (ul. Floriańska 24a),
    MDK Batory (ul. Batorego 6),
    Starochorzowski Dom Kultury (ul. Siemianowicka 59)
    Urząd Miasta w Chorzowie (ul. Rynek 1).

- Od programu Chorzów 60 + zaczęły się wszystkie inne programy aktywizujące mieszkańców, a plebiscyty Aktywny 60+i Firma Przyjazna Seniorom są jego ważną częścią –wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej (www.centrum.chrorzow.eu). Wyniki obu plebiscytów poznamy 20 października podczas gali Programu "Chorzów 60+".

Prezydent zaprasza na spotkania w dzielnicach - 5.10-19.10

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza wszystkich chorzowian na spotkania przy kawie. Poza Prezydentem w spotkaniach wezmą udział przedstawiciele Wydziałów Usług Komunalnych oraz Inwestycji Komunalnych, policji, Straży Miejskiej oraz straży pożarnej. Mieszkańcy dzielnicy będą mogli zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich rejonie, inwestycji oraz na przykład przebiegu budżetu obywatelskiego. W poprzednich edycjach z sali padło sporo pytań i sugestii dotyczących życia w mieście.

Harmonogram spotkań:
 

5 października
Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59

12 października
Klub „Pokolenie” Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa
ul. Młodzieżowa 29

19 października
Miejski Dom Kultury „Batory”
ul. Stefana Batorego 6

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o 17:30.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

6.10 godz. 12.00 Muzyczne opowieści dla dzieci w wieku 6+ z Filharmonią Śląską
6.10 godz. 19.00 Spektakl komediowy "Pomoc domowa" - Wrocławski Teatr Komedia
7.10 godz. 19.00 Szymon Łukowski Quintet feat. Hannes Riepler - III FESTIWAL JAZZ&LITERATURA 2017
8.10 godz. 16.00 Spektakl dla dzieci pt. Wielka piracka przygoda
9.10 godz. 9.00 Spektakl dla dzieci pt. Wielka piracka przygoda
9.10 godz. 18.00 Akademia Chorzowskich Osobowości
11.10 godz. 19.00 Spektakl muzyczny pt. „Rollercoaster” w wykonaniu studia musicalowego Step Tomasza Micha

Kino Grajfka

5.10 godz. 18.00 „Wszyscy albo nikt”
6.10 godz. 19.00 „Boso, ale na rowerze”
7.10 godz. 19.00 „Pokój”
9.10 godz. 19.00 Spotkanie autorskie z Ingmarem Villquistem oraz projekcja filmu „Ewa”
11.10 godz. 18.00 „Hello! How are you?”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

5.10 godz. 17.30 Spotkanie z Prezydentem Chorzowa
7.10 godz. 18.00 Kuźnia Micha – Koncert Muzyki Różnej
10.10 godz. 10.00 Konkurs plastyczny Kasztaniaki
11.10 godz. 19.00 Adam Oleś - III FESTIWAL JAZZ&LITERATURA 2017

Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Stefana Batorego 6

6.10 godz. 19.00 Monika Lidke Quartet - III FESTIWAL JAZZ&LITERATURA 2017


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie: https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze: https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć