Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 35/2017
2017-11-03

RADA MIASTA

 

KOMISJE

06.11 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
07.11 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

09.11  w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Adam Trzebińczyk

 

AKTUALNOŚCI

Nowe Przedszkole przy Farnej 5

Po zakończonych pracach budowlanych zostały  otwarte nowe trzy oddziały Przedszkola nr 19. Ich siedziba znajduje się w budynku przy ulicy Farnej 5. W nowym przedszkolu przebywa 75 przedszkolaków w wieku 3,4,5 lat. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zadbano o odpowiednie wyposażenie  placówki,  aby zapewnić dzieciom optymalne warunki do nauki i zabawy. Przedszkole posiada bogato wyposażone 3 sale, wyremontowane sanitariaty, pomieszczenie do przygotowania posiłków oraz gabinet specjalistów – logopedy i psychologa.
- Udało nam się otworzyć najnowsze przedszkole w mieście, a tym samym zapewnić dostęp do usług edukacyjnych wszystkim dzieciom wielu potrzebujących rodziców z Chorzowa Batorego – przekonuje Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. - Po wiosennej rekrutacji do przedszkoli okazało się że na liście oczekujących nadal jest ponad 200 dzieci. Niestety po reformie oświaty rodzice nie decydują się już tak chętnie na posłanie 6-latków do szkół. W zeszłym roku około 30% 6-latków rozpoczęło naukę w szkołach. Gdyby udało nam się utrzymać tę tendencję, to wszystkie maluchy z naszego miasta znalazłyby miejsca w przedszkolach – tłumaczy wiceprezydent.
Parter budynku wymagał dostosowania do obowiązujących przepisów techniczno – budowlanych, sanitarno-higienicznych oraz ochrony przeciwpożarowej, z uwagi na przebywanie w nowym obiekcie dzieci w trzech oddziałach przedszkolnych. Przebudowa sal lekcyjnych, sanitariatów oraz zaplecza gospodarczo administracyjnego została dostosowania  do innej kwalifikacji budynku niż obecna wymagana w użytkowanym budynku szkoły.
W Chorzowie równolegle trwają prace nad budową nowych przedszkoli. Pierwsza placówka powstanie przy ul. Omańkowskiej. Gmach dawnej podstawówki przechodzi właśnie kompleksową modernizację, wkrótce rozbudowany zostanie także o nowy obiekt z kuchnią i salą na zajęcia teatralne, gimnastykę i rytmikę. W przyszłym roku otwarte zostanie tam przedszkole integracyjne z miejscami dla 164 dzieci. W trakcie opracowania jest także program funkcjonalno-użytkowy dla dwóch kolejnych przedszkoli – przy ul. Skrajnej i Śląskiej.

Olimpiady Specjalne 2018 odbędą się w Chorzowie

Katowice, Mikołów oraz Chorzów - te miasta będą w 2018 r. gościć XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Ponad tysiąc niepełnosprawnych intelektualnie sportowców będzie między 9 a 12 czerwca 2018 roku rywalizować na Śląsku o medale oraz o kwalifikacje do światowych igrzysk, które odbędą się w Abu Zabi w marcu 2019 roku.
Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się w katowickim Spodku, natomiast najważniejszym obiektem imprezy będzie bez wątpienia Stadion Śląski. To właśnie w Chorzowie ponad 500 sportowców będzie ze sobą rywalizować w sześciu dyscyplinach: piłce nożnej, lekkiej atletyce, kolarstwie, tenisie ziemnym, trójboju siłowym i bocce.
Patronat nad XI Ogólnopolskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych objęła Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama RP.

 

Dzikie zwierzęta w mieście – jak z nimi postępować

Z uwagi na znaczny wzrost liczby zgłoszeń wpływających do Straży Miejskiej oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, dotyczących piskląt i osobników dorosłych różnego rodzaju ptaków odnajdywanych na terenie miasta, przekazujemy podstawowe informacje dotyczące sposobu postępowania w sytuacji napotkania tych zwierząt (a także innych drobnych dzikich zwierząt, przebywających na co dzień w przestrzeni miejskiej, takich jak jeże czy wiewiórki):

Usunięcie zwierzęcia z naturalnego środowiska może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach – gdy znajduje się ono w okolicznościach zagrażających życiu lub stwarza zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt.

W przypadku napotkania jakiegokolwiek ptaka (pisklęcia bądź dorosłego osobnika) przy ruchliwej drodze lub w innym miejscu dla niego niebezpiecznym, należy przenieść go na trawnik lub posadzić na najbliższym drzewie lub krzaku, skąd na pewno będzie w stanie przywołać inne osobniki. W przeciwieństwie do ssaków ptaki mają bardzo słaby węch i nie ma obawy, że dorosłe osobniki wyczują na pisklęciu zapach człowieka i przestaną się nim zajmować.

Faktycznej pomocy człowieka wymagają jedynie ptaki (i inne zwierzęta) z wyraźnymi objawami zranienia lub choroby (np. bardzo zły stan upierzenia, brak reakcji na zbliżanie się człowieka, problemy z oddychaniem).

Należy pamiętać, że zwierzęta usunięte bez uzasadnionej przyczyny z naturalnego środowiska i zabrane do domu lub przekazane do ośrodka rehabilitacyjnego mają w przyszłości mniejsze szanse na normalne funkcjonowanie.

5. Budżet Obywatelski Chorzowa – znamy zwycięskie projekty

Street workout park, rowerowy plac zabaw, nowe oblicze schronu w Maciejkowicach, a także centrum młodzieżowego filmu amatorskiego i wykłady dla młodych rodziców – to tylko część inwestycyjnych i społecznych projektów, które w tym roku wygrały w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pełną listę zwycięskich projektów znaleźć można na stronie https://bo.chorzow.eu/wyniki-glosowania-2017-2018.html
Mieszkańcy Chorzowa oddali w sumie 4840 głosów, przyznając różnym projektom aż 41 142 punkty. Wyniki głosowania potwierdzają, że mieszkańcy mieli swoich faworytów – najwięcej głosujących (6608 osób) postanowiło przyznać konkretnym inwestycjom maksymalną ilość 5 punktów. W głosowaniu wzięło udział więcej kobiet. Oddały one aż 2655 głosów, mężczyźni zaś - 2185.
Tegoroczna edycja znacząco różniła się od poprzednich. Pierwszą ważną zmianą było ustanowienie osobnych puli środków na projekty inwestycyjne oraz społeczne. Jest to nowość w budżetach obywatelskich, którą jako pierwszy na Śląsku testuje Urząd Miasta w Chorzowie. 30 tysięcy złotych w każdym z 8 okręgów przeznaczonych zostanie na działania miękkie, takie jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń itp. Zaś na inwestycje (remonty, budowy, przebudowy) – 300 tys. zł. Drugą znaczącą zmiana było to, że zarówno składanie wniosków, jak i głosowanie odbywały się jedynie drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.chorzow.eu. Głosowanie elektroniczne ogranicza do minimum ryzyko oszustw i fałszowania głosów, dzięki np. weryfikacji SMS. Osoby starsze, lub te które nie posiadają telefonów komórkowych czy komputerów mogły skorzystać ze specjalnych punktów do głosowania, które znalazły się w Urzędzie Miasta oraz wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.  Nowością była także wspominana wcześniej weryfikacja głosów za pomocą specjalnych kodów SMS. Warto dodać, ze na jeden numer telefonu komórkowego można było otrzymać maksymalnie 5 wiadomości SMS z kodem autoryzacyjnym, co oznacza że 5 osób mogło zagłosować podając ten sam numer.

Pena lista zwycięskich projektów:

Inwestycyjne:

Centrum - Rewitalizacja skweru u zbiegu ulic Truchana, Sienkiewicza, Teatralnej – 904 punkty
Klimzowiec - Budowa placu do ćwiczeń (akrobatyka, parkour, street workout)
Batory I - Budowa pumptracku - rowerowego placu zabaw – 734 punkty
Batory II - Budowa placu zabaw, ławek oraz wybiegu dla psów przy ulicy Hutniczej – 968 punktów
Chorzów II - Budowa chodnika i ścieżki rowerowej łączących wejście na "Skałkę" i "Amelung" – 2153 punkty
Cwajka - Budowa ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Janasa do ul. Karola Miarki – 2812 punkty
Chorzów Stary - Stworzenie placu zabaw „Magiczna Podróż” ze strefami tematycznymi – 1143 punkty
Maciejkowice - Rewitalizacja schronu w Maciejkowicach (wniosek wygrał poza głosowaniem – jedyny w okręgu)

Społeczne:
Centrum - Historia Ruchu Chorzów - tablice informacyjne oraz strona z wirtualnym spacerem – 4307 punktów
Klimzowiec - Zorganizowanie festynu środowiskowego "Od malucha do seniora" – 1584 punkty
Batory I – brak zgłoszonych projektów
Batory II - Zorganizowanie koncertu "Głosy Batorego" (wniosek wygrał poza głosowaniem – jedyny w okręgu)
Chorzów II - Stworzenie centrum młodzieżowego filmu amatorskiego – 2687 głosów
Cwajka - Zorganizowanie zajęć z dziećmi na terenie podwórek i placów zabaw w Chorzowie II (wniosek wygrał poza głosowaniem – jedyny w okręgu)
Chorzów Stary - Zorganizowanie Akademii Dobrego Rodzica (wniosek wygrał poza głosowaniem – jedyny w okręgu)
Maciejkowice - Organizacja Święta Maciejkowic – 683 punkty

W Chorzowie powstanie pierwsze muzeum hutnictwa w Polsce

Chorzów wraca do swoich industrialnych korzeni – w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa. Chorzów we współpracy z Kopalnią Guido pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”. Wspólny wniosek Chorzowa i Zabrza otrzymał najwyższą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu listy opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu do Chorzowa trafi ponad 17 mln zł na stworzenie nowej instytucji kultury. – To największa dotacja w historii miasta na cele kulturalne.  Pozyskane środki pozwolą nam nie tylko przeprowadzić gruntowną renowacje dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska – wyjaśnia Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa. Miasto nabyło halę w 2010 roku od Banku Handlowego w Warszawie. Zabytkowy obiekt został odpowiednio zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. Od tego czasu dawna elektrownia stała się miejscem wielu wydarzeń m.in. World Press Photo, Festibalu, Industriady czy Metropolitalnej Nocy Teatrów.  Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów. W przyszłym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie stanią m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a, a na pobliskim rondzie w zeszłym roku ustawiono 3-metrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt. Do końca 2019 roku hala w centrum Chorzowa przejdzie gruntowną renowację, która przeprowadzona zostanie z dbałością o detale architektoniczne, takie jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie nowoczesna sala audiowizualna.

 

CUMA na jeden dzień odmieniła rynek

Remont jeszcze nie ruszył, a w zeszły piątek, 27 października na chorzowskim rynku pojawiły się pierwsza kawiarnia, nowa zieleń, ławeczki i leżaki. Zanim przestrzeń pod estakadą zamieni się w wielki plac budowy, społecznicy zorganizowali w centrum miasta „próbę generalną” dla planowanej inwestycji. 27.10 między godz.  14:00 a 20:00 każdy mógł przetestować przyszłe funkcje rynku. Na chętnych czekały m.in. słodki poczęstunek, podręczna biblioteczka i wygodne miejsce do wypoczynku. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i artystycznych happeningów. Chorzowska filia Domu Aniołów Stróżów zaprosiła do studia (zmywalnego) tatuażu i strefy playstation, a stowarzyszenie Freeland przygotowało uliczny perfomance pod nazwą „Żywa Galeria”. Szara przestrzeń pod estakadą wypełniła się także zielenią, tak aby każdy mógł poczuć przedsmak przyszłego rynku.

Akcja zorganizowana została w ramach projektu CUMA, czyli Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży. To pilotażowy projekt, którego głównym celem jest aktywizacja młodych mieszkańców Chorzowa i skupienie ich aktywności wokół nowopowstającej przestrzeni rynku.

 

Skutki orkanu Grzegorz

W niedzielę 29.10 przez Chorzów przeszedł orkan Grzegorz. Od rana w mieście wiał wiatr, który w porywach osiągał do 100km/h. W sumie funkcjonariusze Straży Pożarnej jedenaście razy usuwali powalone drzewa, cztery razy byli wzywani do uszkodzonych dachów, a dwa razy do zniszczonych anten dachowych. Silny wiatr uszkodził także cztery samochody oraz dach restauracji w Parku Śląskim. Podczas zdarzeń nikt nie został poszkodowany. Straż Pożarna interweniowała między innymi przy ulicach Powstańców, Rymera czy Ligonia.

 

Sklep z dopalaczami przy ul. Wolności zamknięty

Chorzowscy kryminalni, wspólnie z Urzędem Miasta oraz pracownikami sanepidu, doprowadzili do likwidacji sklepu z dopalaczami przy ul Wolności 82. Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli ponad 260 opakowań substancji psychoaktywnych. - Lokal przy ul. Wolności był podnajmowany bez zgody miasta. Po otrzymaniu od policji informacji o rodzaju prowadzonej tam działalności, umowa została natychmiast wypowiedziana – zapewnia Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju, Marcin Michalik.  - W lokalu kilka dni temu przeprowadzona została kontrola sanepidu przy wsparciu policji. Wstępne wyniki badań potwierdziły, że przy ul. Wolności prowadzona była sprzedaż dopalaczy – dodaje.

Dzięki współpracy z Urzędem Miasta oraz sanepidem, chorzowscy policjanci zaledwie w kilka tygodni doprowadzili do skutecznej likwidacji sklepu z tzw. dopalaczami. Po udanej akcji opróżniania sklepu w drzwiach zmieniono zamki, uniemożliwiając dostęp do obiektu. Podczas przeszukania lokalu znaleziono ponad 260 sztuk opakowań produktów, które mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Pracownicy sanepidu zabezpieczyli te środki. Przejęte specyfiki zostaną poddane analizie w laboratorium, celem określenia dokładnego składu tych substancji. Od wyników analizy będzie zależało dalsze postępowanie w tej sprawie.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Odsłonięcie międzypokoleniowego muralu – 3.11

Międzypokoleniowy mural, który pod okiem artystki Mony Tusz przy ul. Wolności tworzyli chorzowscy seniorzy, jest już niemal gotowy. Uroczyste odsłonięcie nastąpi w piątek, 3 listopada. - Mural powstaje od 3 października i w zasadzie jest już ukończony – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Potrzebne są jeszcze tylko drobne poprawki, które do końca tygodnia na pewno uda się nanieść. Mural powstał na zamówienie Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Projekt zakładał działania artystyczne z wykorzystaniem street artu jako formy twórczości w przestrzeni publicznej. Grupa wolontariuszy i seniorów z Chorzowskiej Strefy Wolontariatu pod opieką artystki Mony Tusz stworzyła mural, łączący techniki malarskie z mozaiką z barwionego szkła. Mural powstał na ścianie budynku przy ul. Wolności 75 w Chorzowie. Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się w piątek, 3 listopada, o godznienie 12.00.

IV Bieg Dwóch Szybów – 5.11

Bieg Dwóch Szybów to impreza biegowa organizowana corocznie od 2014 roku przez Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”.  Tak, jak w ubiegłym roku, tak i w tym na biegaczy czeka dystans 15 kilometrów, a trasa tradycyjnie będzie przebiegać przez tereny poprzemysłowe. Zawodnicy wystartują 5 listopada – jak co roku spod Szybu Prezydent, postindustrialnego symbolu Chorzowa. Dalej biegacze pobiegną w kierunku najstarszej części Chorzowa w dzielnicy Chorzów Stary, skąd m.in. szlakiem dawnej kolei piaskowej dobiegną pod drugi z szybów – charakterystyczny, choć niepozorny szyb „Zygmunt August II” w Maciejkowicach. Następnie trasa poprowadzi zawodników do Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Żabie Doły” gdzie będą pokonywać kolejne kilometry, by wrócić z powrotem pod Szyb Prezydent. Start planowany jest na godzinę 11.00, a o godz. 10:45 biegacze będą mogli wziąć udział we wspólnej rozgrzewce. Limit czasowy to 135 minut, a opłata startowa wynosi 35 zł dla zawodników zarejestrowanych poprzez formularz elektroniczny. Po zakończeniu biegu przygotowane zostaną atrakcje dla uczestników i ich rodzin, wszyscy biegnący mogą liczyć na pamiątkowe dyplomy oraz unikatowe medale.
W związku z organizacją IV Biegu Dwóch Szybów 5 listopada na terenie Chorzowa Starego i Maciejkowic wystąpią czasowe ograniczenia w ruchu drogowym, w godz. 11.00 - 13.15. Lista dróg, których dotyczą potencjalne utrudnienia dla kierowców i pasażerów: ul. Kościuszki (od Szybu Prezydent w kierunku Chorzowa Starego) – ul. Krakowska – ul. Kasprowicza – ul. Kalusa – pl. Świętego Jana – ul. Maciejkowicka – ul. Kresowa – ul. Gdańska – ul. Społeczna – ul. Główna na odcinku od ul. Społecznej do skrzyżowania z ul. Antoniowską i ul. Rębaczy – ul. Rębaczy – ul. Torowa.
Zapisy odbywają się poprzez formularz dostępny na stronie http://chsbd.pl/bieg-dwoch-szybow-2017/

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia: http://chsbd.pl


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

4.11 godz. 16.00 Złodziej – Komedia kryminalna w reż. Cezarego Żaka z muzyką Krzysztofa Komedy
5.11 godz. 11.00 Maluch i Muzyka – Zabawa przy muzyce dla niemowląt i dzieci do lat 6
5.11 godz. 18.00 Koncert z okazji 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Silesianie Uniwersyetu Ekonomicznego w Katowicach
6.11 godz. 18.00 Spektakl "Stary Klamor w Dziadkowym Szranku" w wykonaniu Reduta Śląska
8.11 godz. 19.00 Spektakl muzyczny "Ja się boję sama spać" w wykonaniu Studia Musicalowego Step Tomasza Micha

Kino Grajfka

3.11 godz. 18.00 „Mój przyjaciel wróg”
4.11 godz. 18.00 „Ostatnia rodzina”
6.11 godz. 18.00 „Imagine”
8.11 godz. 18.00 "Fukushima, moja miłość"

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

4.11 godz. 18.00 Kuźnia Micha – Koncert Muzyki Różnej
7.11 godz. 10.00 Kino na strychu
10.10 godz. 10.00 Konkurs plastyczny Kasztaniaki


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć