Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 1/2018
2018-01-04

RADA MIASTA

KOMISJE


08.01 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO


11.01 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 206 dyżur będzie pełnić radny Marek Krupa


AKTUALNOŚCI

Planetarium Śląskie przejdzie metamorfozę

Symulator lotu w kosmos, pokoje klimatyczne, wieża widokowa, a na deser - możliwość wygenerowania wybranej przez siebie pogody w specjalnej kolumnie.  W czerwcu tego roku rozpocznie się rozbudowa i modernizacja chorzowskiego Planetarium. Docelowo obiekt zostanie przekształcony w nowoczesny park nauki. Zarząd Województwa Śląskiego zadecydował o przeznaczeniu na ten cel ponad 92 milionów złotych pochodzących ze środków Unii Europejskiej. Pierwsze prace powinny rozpocząć się w czerwcu 2018 r. – zaraz po zakończeniu roku szkolnego Całkowity koszt inwestycji to prawie 99 mln zł.

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdą się w nim między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób trzy dziedziny nauki: sejsmologię, meteorologię oraz astronomię. Obok Planetarium zostanie wybudowana wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm. Plan przebudowy obejmuje również kopułę i główną salę Planetarium. Mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo – cyfrowych.
Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób. Po modernizacji i rozbudowie planowane jest zwiększenie tej liczby do 240 tysięcy. Zakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku.

Planetarium – Śląski Park Nauki: najważniejsze fakty

• Planetarium zostanie powiększone o 2500 metrów kwadratowych. W nowym budynku znajdzie się miejsce dla ekspozycji stałej składającej się z  około 30 stanowisk dydaktycznych, sal wykładowych oraz pracowni. Obok budynku powstanie wieża widokowa. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove” prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

• Konkurs na projekt Planetarium – Śląskiego Parku Nauki wygrała firma architektoniczna Consultor Sp. z o.o. z Poznania.

• Budowa rozpocznie się w 2018 roku. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku.

• W zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ostatnie 62 lata zostanie wyeksponowany w nowym budynku. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. Zmieniony zostanie także profil podłogi na amfiteatralny, by salę można było wykorzystywać także do konferencji, sympozjów oraz koncertów.

• Ekspozycja stała znajdująca się w nowym budynku będzie poświęcona trzem dziedzinom nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Osoby odwiedzające Planetarium będą zwiedzały ekspozycje w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika. Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki. Będą to m.in.:
Stanowisko z przekrojem Ziemi – dolna połówka przeciętej poziomo kuli o średnicy niemal 2 metrów. Powierzchnia przekroju to jednocześnie ekran dla multimedialnego projektora pokazującego ruchomy i interaktywny obraz wnętrza naszej planety.
Platforma z makietą miasta – model miasta z budynkami o różnej wielkości prezentujący skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Podczas prezentacji budynki ulegają zniszczeniu. Następnie są błyskawicznie składane w całość przez ramię specjalnego robota.
Pokoje klimatyczne – pomieszczenia z różną temperaturą i wilgotnością prezentująca w jaki sposób poziom wilgotności w klimacie gorącym i zimnym wpływa na odczuwanie temperatury.
Kolumna pogodowa – kilkumetrowa kolumna ze szkła lub poliwęglanu, w której w ciągu kilkudziesięciu sekund można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.
Lot w kosmos – pomieszczenie będące symulatorem lotu kosmicznego wyposażone w ruchome fotele, z których każdy może wykonywać ruchy we wszystkich stopniach swobody. Każdy z widzów zostanie wyposażony we własne okulary VR.


Prace drogowe na DTŚ - 4.01

4 stycznia (czwartek)  od godziny 8:15 w ciągu drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa) w Chorzowie, w rejonie:

1. węzła drogowego z al. BoWiD, pas ruchu w kierunku Katowic: https://tinyurl.com/y7ow4qmk
2. węzła drogowego z ul. Gałeczki, pas ruchu w kierunku Katowic oraz w kierunku Świętochłowic: https://tinyurl.com/y983oj26

prowadzone będą prace drogowe związane z montażem nowych oraz naprawą uszkodzonych barier energochłonnych.
W związku z powyższym występować będę lokalne zawężenia pasów ruchu (pas awaryjny). Prace zakończone zostaną tego samego dnia.

Specjalnych kalendarz przypomni o segregacji odpadów

Specjalny kalendarz pomoże chorzowianom dbać o środowisko. Już wkrótce do wszystkich skrzynek pocztowych w mieście trafią kalendarze ścienne z harmonogramem wywozu odpadów. Na każdej stronie obok dat umieszczono kolorowe symbole wskazujące rejon odbioru odpadów oraz ich rodzaj. – Zależało nam, aby harmonogram miał praktyczną formę, a nie był tylko zwykłą rozpiską, która od razu wyląduje w śmietniku. Kalendarz będzie przypominał mieszkańcom m.in., kiedy można wystawić duże gabaryty i w jakie dni odbieramy choinki – wyjaśnia dyrektor Wydziału Usług Komunalnych Zuzanna Kurczek. Na kartach z miesiącami umieszczono także zasady prawidłowej segregacji odpadów. Z kalendarza mieszkańcy mogą dowiedzieć się także w jakich godzinach działa Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK oraz gdzie i kiedy uruchomiony zostanie jego mobilny odpowiednik. Na ostatniej stronie kalendarza znalazł się wykaz tzw. „problematycznych” odpadów, o których prawidłową segregację często pytają chorzowianie. Można z niej dowiedzieć się m.in. gdzie wyrzucić porcelanową filiżankę, jednorazową maszynkę do golenia, chusteczki higieniczne i styropian. Urząd Miasta w Chorzowie już po raz piąty wydał bezpłatne kalendarze z harmonogramem zbiórki odpadów. Dystrybucja 55 tysięcy egzemplarzy zakończy się w styczniu. Kalendarze trafią do wszystkich skrzynek pocztowych w mieście.

To już kolejne działanie chorzowskiego magistratu zachęcające mieszkańców do segregacji odpadów. W zeszłym roku w miasto po raz pierwszy ruszyły ekopatrole, które sprawdzają czy chorzowianie wyrzucają surowce wtórne do odpowiednich kolorowych pojemników. W 2017 obniżono także stawkę za segregowanie odpadów – z 14 do 12 zł. Zwiększyło to różnice między opłatą za odbiór segregowanych i niesegregowanych śmieci do 8 zł.  O konieczności selektywnej zbiórki odpadów przypomina także Unia Europejska. Do 2020 roku gminy mają czas na podniesienie poziomu wysegregowania surowców wtórnych z odpadów komunalnych do 50%. W przeciwnym razie miasta czekają wielomilionowe kary.

 

Zmiana konta do opłat skarbowych

Uwaga! Od 1 stycznia 2018 r. opłatę skarbową należy wpłacać na konto 31 1050 0161 5783 0122 2222 2222. Dotychczasowy rachunek dot. opłaty skarbowej obowiązuje do 31.12.2017 r.

Stary telefon i zużyte baterie wyrzucisz na rynku

Co zrobić ze zużytymi bateriami, przepalonymi żarówkami czy starymi telefonami komórkowymi? Najlepiej wrzucić do specjalnego pojemnika, który właśnie stanął na chorzowskim rynku. Od kilku dni na skwerze obok wejścia do banku WBK (zaraz za centrum przesiadkowym) można korzystać z urządzenia do zbiórki drobnych elektroodpadów, takich jak:

- płyty CD,
- drobne urządzenia elektroniczne – np. kalkulatory, piloty, myszki,
- stare telefony komórkowe i ładowarki,
- zużyte baterie,
- żarówki (energooszczędne i zwykłe)

Przypominamy, że tego typu przedmiotów nie można wyrzucać do normalnych koszy na śmieci. Są to odpady niebezpieczne – zawierające groźne dla zdrowia substancje. Listę miejsc, gdzie można zawozić konkretne elektroodpady można znaleźć pod adresem http://www.odpady.chorzow.eu/zuzyty-sprzet-elektryczny


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Trzej Królowie i wspólne kolędowanie - do 28.01

Trzej Królowie znów zawitają do Chorzowa. 6 stycznia Kacper, Melchior i Baltazar poprowadzą aż dwa barwne orszaki. Poranny pochód organizowany przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym ruszy o godzinie 10.00 z Placu Waryńskiego, a na rogu Trzynieckiej i Chocimskiej napotka karawanę Trzech Króli aby wraz z nią ruszyć na plac kościelny. Przy parafii odbędzie się kolejno złożenie darów Świętej Rodzinie, uroczysta eucharystia oraz wspólne kolędowanie przy gorącym posiłku. Nieco później, bo o godzinie 17.00, spod Kościoła św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym wyruszy orszak składający się z mieszkańców i orkiestry dętej Brass Band. Pochód przejdzie do żywej szopki w ogrodzie Starochorzowskiego Domu Kultury, przy ul. Siemianowickiej 59. Spotkanie zakończy koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Kapeli Bałamutki w sali widowiskowej SDK. Organizatorzy zachęcają najmłodszych uczestników orszaku do przebrania się za kolędujących pastuszków.
 
Ponadto w grudniu oraz styczniu chorzowskie parafie i domy kultury zapraszają na wspólne kolędowanie:


Parafia Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza
6.01 godz. 16.00 – Kolędowanie z Zespołem Równica
organizator MDK Batory

Parafia św. Wawrzyńca
6.01 godz 18.00 – Wspólne kolędowanie z grupą wokalną FREELAND + dzieci Maryi

Parafia św. Barbary
6.01 godz. 16.00 - Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Chorzowskie Centrum Kultury
8.01 godz. 18.00 – Koncert Beaty Bednarz
tradycyjne kolędy oraz znane piosenki zimowe

MDK Batory
12.01 godz. 17.00 – Zespoły artystyczne z Żytomierza
„Kolędnicy z Żytomierza” to projekt pod patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Śląskiego Stanisława Dąbrowy.
Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki

Parafia Ducha Świętego
28.01 – koncert Chóru Lutnia


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

6.01 godz 16.00 Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca 'Śląsk"
7.01 godz. 11.00 Koncert Noworoczny dla dzieci w wykonaniu kwartetu smyczkowego Cristal String Quartet
8.01 godz 18.00 Koncert Beaty Bednarz - Świątecznie

Kino Grajfka

5.01 godz. 18.00 "Listy do M. 2"

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

6.01 godz. 17.00 Orszak Trzech Króli spod Parafii św. Marii Magdaleny oraz koncert Kapeli Bałamutki
9.01 godz. 10.00 Kino na "Strychu" – poranek filmowy dla najmłodszych "Epoka lodowcowa"

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć