Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 2/2018
2018-01-11

RADA MIASTA

 

KOMISJE

 

15.01 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
15.01 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy społecznej


DYŻUR RADNEGO

 

18.01 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Grzegorz Krzak

 

AKTUALNOŚCI

 

Prawie 500 ślubów i ponad 1500 dzieci – statystyki USC za 2017 r.


Moreno, Alwaro, Ragnara, Noemi – to tylko kilka spośród najbardziej oryginalnych imion, które w zeszłym roku otrzymały maluchy z Chorzowa. Imion nadanych tylko jednemu dziecku było w sumie 84. W tym Aida, Szarlota, Anatolia, Maxim czy Gloria. To jednak nadal wyjątki - rodzice najczęściej decydowali się na dobrze znane imion. I tak oto najpopularniejsze imiona nadawane w 2017 r. chłopcom to: Szymon, Filip, Jakub, Wojciech, Piotr, Mikołaj, Igor, Jan, Kacper i Maksymilian, zaś wśród dziewczynek: Lena, Alicja, Julia, Maja, Emilia, Laura, Zuzanna, Zofia, Hanna i Amelia.

Jeżeli chodzi o statystyki dotyczące urodzin w Chorzowie, to w minionym roku urodziło 795 chłopców i 766 dziewczynek, co daje w sumie 1561 zarejestrowanych dzieci. W porównaniu do roku 2016, kiedy to odebrano 1308 porodów, możemy mówić o sporej tendencji wzrostowej. Jest to spowodowane m.in. dobrą opinią chorzowskiej porodówki. W Śląskim Instytucie Matki i Noworodka rodzą nie tylko pacjentki z Chorzowa, ale także z Katowic, Bytomia, Świętochłowic, Siemianowic, Dąbrowy Górniczej czy Tychów. Urodzić do Chorzowa przyjeżdżają nawet panie z Małopolski – najwięcej z Oświęcimia i Brzeszcz.

W 2017 roku w Chorzowie zawarto w sumie 493 małżeństwa – w tym 284 cywilnych i 209 konkordatowych. Coraz częściej śluby odbywają się poza lokalem USC. W minionym roku wiele młodych par decydowało się na plenerowe ceremonie – najczęściej w Parku Śląskim. Inne popularne miejsca zaślubin to restauracje na terenie Chorzowa - głównie Łania, Leśniczówka, Sztygarka czy Hotel Gorczowski. 

Urząd Stanu Cywilnego wydał w sumie 45 zaświadczeń o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą. Takim sposobem chorzowianie brali śluby np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Kenii, Tunezji czy Turcji. Jeżeli chodzi o małżeństwa z obcokrajowcami to mieszkańcy Chorzowa na swoich życiowych partnerów wybierali obywateli np. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Ukrainy.

Kobiety najczęściej decydowały się na ślub pomiędzy 25 a 32 rokiem życia, natomiast mężczyźni - w wieku od 25 do 37 lat. Oczywiście na celebrowanie miłości nigdy nie jest za późno i tak oto najstarsi małżonkowie mieli 89 (mężczyzna) i 81 (kobieta) lat. Na koniec smutny akcent: w ubiegłym roku odnotowano 282 rozwody - to o 50 więcej niż rok wcześniej.

 

XII Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych


9 stycznia w Zespołe Szkół Ogólnokształcących nr 1 rozpocznie się kolejna edycja Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych. Podczas konkursu zostaną wyłonieni najlepsi uczniowe z chorzowskich szkół gimnazjalnych, którzy zaprezentują swoją wiedzę z zakresu przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym z części matematyczno – przyrodniczej. Całość ma na celu skłonienie uczniów do rywalizacji prowadzącej do bardzo dobrego opanowania wiadomości i umiejętności sprawdzanych egzaminem na koniec gimnazjum.

Harmonogram

I etap (eliminacje szkolne) 9.01 godz. 12.30
II etap (miejski) 21.02 godz. 12.00
Podsumowanie 14.03 godz 13.00

 

XVII Ogólnopolski Memoriał Szachowy


13 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie przy ul. Lompy rozpocznie się 17. edycja turnieju szachowego im. Stanisława Szymańskiego. Popularyzacja "królewskiej gry”, umożliwienie młodym chorzowskim szchistom kontaktu z czołowymi zawodnikami i uczczenie pamięci Stanisława Szymańskiego uznanego działacza oraz sędziego szachowego - to tylko nietóre z idei towarzyszących turniejowi. Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00 i zostanie podzielona na dwie części: OPEN A – turniej dla wszystkich oraz OPEN B – turniej dla dzieci do lat 10. 

Zgłaszać można się do 12.01 na stronie turnieju http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_6528/index.html?l=pl

 

XV edycja Śląskiego Konkursu Języka Niemieckiego


15 stycznia Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie rozpocznie się XV edycja Śląskiego Konkursu Języka Niemieckiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego wojewódzctwa śląskiego. W tegorocznej edycjiuczestnicy muszą przejść trzy etapy. Pierwszy etap odbędzie się w szkołach macierzystych i tam uczniowie zmierzą się z testem leksykalno-gramatycznym, w drugim etapie na uczestników konkursu czeka test sprawdzający wszystkie sprawności językowe: pisanie, słuchanie, czytanie. Trzeci etap odbędzie się w formie ustnej. Celem konkursu jest sprawdzenie umiejętności mówienia oraz wiadomości z zakresu kultury, historii i geografii grajów niemieckojęzycznych. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Harmonogram
I etap (szkoły macierzyste) 15.01
II etap (ZSTiO nr 3) 20.02
III etap (ZSTiO nr 3) 20.03

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Finał WOŚP na Śląskim w Chorzowie – 14.1


Chorzów po raz czwarty zaprasza na Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 14 stycznia scena stanie przed Stadionem Śląskim, a uczestnicy za datek do puszki z serduszkiem będą mogli zasiąść na trybunach Kotła Czarownic. Koncerty rozpoczną się o godzinie 14:00, a gwiazdami wieczoru będą Miuosh i NeuOberschlesien. Wielkiemu finałowi w Chorzowie towarzyszyć będą wydarzenia sportowe: m.in. Bieg z Sercem w Parku Śląskim i maratony zumby oraz crossfit na obiektach Stadionu Śląskiego. - Bieg startuje o godz. 10:00 spod Stadionu Śląskiego (przy pomniku górników). Biegamy tyle, ile dajemy radę. Nie liczy się czas, ilość okrążeń czy dystans, liczy się dobra zabawa oraz pomoc najmłodszym. W biegu już teraz bierze udział 800 chętnych, a zapisy wciąż trwają – zachęca Alicja Pochmara z chorzowskiego sztabu WOŚP przy ZST nr 1. Szczegóły dotyczące biegu: https://www.facebook.com/events/1894919810825648/ Mnóstwo atrakcji także pod sceną: chętni będą mogli zasiąść za kółkiem samochodu rajdowego i kilkunastu pojazdów militarnych. Przed stadionem stanie także symulator dachowania i foodtrucki. Wydarzenie zakończy Światełko do Nieba, które rozbłyśnie o godzinie 20:00.
 - W zeszłym roku w Chorzowie udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Mam nadzieję, że podczas 26. finału pobijemy kolejny rekord. Tym bardziej, że w chorzowskim sztabie zarejestrowało się już 200 wolontariuszy – mówi prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Rok temu Orkiestra zagra na rzecz wyrównania szans w leczeniu noworodków. – Dzięki działaniom Fundacji WOŚP Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie otrzymał już sprzęt za prawie 10 mln zł. Wyposażenie naszych oddziałów zostało wzbogacone m.in. o tomograf, gammakamerę, pompy infuzyjne czy specjalistyczne lóżka na oddział geriatryczny – zapewnia dyrektor ZSM, Anna Knysok.
Do wielkiego święta przyłączą się więc także mali pacjenci z Zespołu Szpitali Miejskich  – w sobotę poprzedzającą finał wolontariusze wraz z dzieciakami przebywającymi w ZSM przy ul. Truchana zbudują ogromny latawiec. Nie zabraknie także zabaw oraz wspólnego czytania bajek.
Przypominamy, że na Allegro trwają aukcje przygotowane przez Miasto Chorzów. Jak wygląda dzień z życia prezydenta miasta? Sprawdzi to osoba, która wygra jedną z nich. Na tego, kto najhojniej wspomoże Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czeka bowiem możliwość pokierowania Chorzowem przez jeden dzień! Z samego rana po zwycięzcę podjedzie prezydencki samochód z kierowcą, który zabierze go do Urzędu Miasta w Chorzowie. Tam, w prezydenckim gabinecie, będzie czekać na niego Andrzej Kotala. Poranna kawa i wspólny przegląd prasy rozpoczną pełen obowiązków, ciekawy dzień. Licytować można pod adresem: http://charytatywni.allegro.pl/pokieruj-chorzowem-przez-1-dzien-i5871736
Brak pomysłu na walentynkowy prezent dla ukochanej osoby? Miasto Chorzów spieszy z pomocą! Wystarczy wziąć udział w naszej aukcji i sprawić, by z wieży zegarowej Urzędu Miasta w Chorzowie wybrzmiała wybrana piosenka. Każdego dnia, w samo południe, z wieży płynie miejski hejnał. 14 lutego ktoś z Was będzie miał okazję zmienić płytę i zadedykować wybraną przez siebie kompozycję ukochanej osobie! Aukcja: http://aukcje.wosp.org.pl/romantyczny-prezent-na-walentynki-w-chorzowie-i5870920
Na imprezę pod stadionem dojechać będzie można bezpłatnym tramwajem linii O, który kursować będzie od godziny 12:30 do 22:00. Rozkład jazdy: https://rj.kzkgop.com.pl/rozklady/2-0/

Organizatorami Finału WOŚP w Chorzowie są: Urząd Miasta w Chorzowie, Śląski Urząd Marszałkowski, Stadion Śląski, Park Śląski i chorzowski sztab WOŚP przy Zespole Szkół Technicznych nr 1 - https://www.facebook.com/wospchorzow/
 
 Program Finału WOŚP:
14:00 Siostry Wajs & Stonoga
15:10 Classic
16:20 Soxso
17:30 NeuOberschlesien
18:50 Miuosh
19.50 Nam-Tara Fire&Pyro Performance
20.00 Światełko do Nieba

Ponadto:
10.00-12.30 IV Chorzowski Bieg z Sercem dla WOŚP w Parku Śląskim
10.00-14.00 Animacje w Zespole Szpitali Miejskich przy ul. Truchana
14.00-17.00 Maratony zumby i crossfit w obiektach Stadionu Śląskiego

 

Rusza Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa - 16.01


Będzie można wziąć udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy, samoobrony, zobaczyć komendy służb mundurowych od kuchni, zobaczyć jak pracują psy - ratownicy, poznać swoich dzielnicowych. Do tego strefy z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz koncert Mietka Szcześniaka. To wszystko w ramach oficjalnej inauguracji Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa, która odbędzie się już 16 stycznia.
Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa to nowy program, którego najważniejszym zadaniem jest poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców. - Do jego głównych założeń należą między innymi: usprawnianie współpracy między administracją samorządową, służbami mundurowymi, instytucjami i mieszkańcami w celu stworzenia sprawnie funkcjonującego lokalnego systemu bezpieczeństwa - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Do tego: współpraca w zakresie monitorowania, analizowania i zwalczania zagrożeń szczególnie dotykających lokalną społeczność, działania profilaktyczne, kształtujące prawidłowe postawy w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem. – Powstanie Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa nie tylko poprawi współpracę pomiędzy poszczególnymi służbami i instytucjami działającymi w mieście, ale także ułatwi mieszkańcom kontakt z nimi – tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej.
Działalność Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa zostanie oficjalnie zainaugurowana we wtorek, 16 stycznia. Podczas tego wydarzenia partnerzy koalicji chcą przybliżyć mieszkańcom specyfikę swojej pracy, a także zorganizować dla nich warsztaty poświęcone bezpieczeństwu. - W skład koalicji wchodzi wiele instytucji, które na codzień zajmują się współpracą z mieszkańcami Chorzowa - mówi Robert Łuszcz, komendant miejski policji w Chorzowie. - Realizować program będą z nami m.in. Park Śląski, Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zespół Szpitali Miejskich, Chorzowsko - Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji czy chorzowskie parafie i szkoły. Takie grono partnerów gwarantuje możliwość kompleksowego zadbania o wzrost bezpieczeństwa w Chorzowie w różnych aspektach. Tylko dzięki wspólnemu działaniu możliwe jest bowiem poprawienie jakości życia w przestrzeni publicznej.
W ramach inauguracji przewidziano szereg wydarzeń. I tak od godziny 9 do 12 będzie można zwiedzić z przewodnikiem Komendy: Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiej Policji, Straży Miejskiej oraz Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W godzinach od 12 do 16 odbędą się I Chorzowskie Targi Bezpieczeństwa, w programie których znalazły się między innymi pokazy, warsztaty i konkursy. Z kolei na godzinę 16 w Chorzowskim Centrum Kultury zaplanowano Koncert Mietka Szcześniaka, podczas którego usłyszymy największe przeboje z czterech ostatnich płyt artysty: „Czarno na białym”, „Spoza nas”, „Zwykły cud” i "Signs". Zwieńczeniem dnia będzie uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Barbary, którą odprawi metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc.
Bilety w cenie 10 zł i 15 zł/karnet (w ramach karnetu organizator zapewnia transport z I Chorzowskim Targów Bezpieczeństwa na koncert, po jego zakończeniu na uroczystą Mszę Świętą) można kupić w Chorzowskim Centrum Kultury. Wstęp na pozostałe wydarzenia jest wolny.
Więcej na www.centrum.chorzow.eu i www.chorzow.slaska.policja.gov.pl.

 

XIII Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek - 17.01


Serdecznie zapraszamy uczniów klas 2 i 3 gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych do udziału w XIII Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek Polskich. Zgłoszenia należy przesyłać do 5 stycznia na adres Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. ks. J. Czempiela 52, 41-506 Chorzów, tel. (32) 246 62 26 lub e-mail sylwia.kowalska@autograf.pl  tel. 661 895 601. Przesłuchania odbędą się 17 stycznia w Miejskim Domu Kultury Batory o godz. 10.00, a uroczyste wręczenie nagród 21 stycznia w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym o godz. 16.30 (prosimy  o przybycie laureatów na godz. 16.15).
 
Szczegóły konkursu w regulaminach:
Regulamin_XIII_Konkursu_kolędgimnazjum.docx
XIII_regulamin_konkursu_kolęd_i_pastorałek_ponadgimnazjalne_4.docx

 

Wspólne kolędowanie w Chorzowie - do 28.01


W styczniu chorzowskie parafie i domy kultury zapraszają na wspólne kolędowanie:

MDK Batory
12.01 godz. 17.00 – Zespoły artystyczne z Żytomierza
„Kolędnicy z Żytomierza” to projekt pod patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Śląskiego Stanisława Dąbrowy.
Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki

Parafia Ducha Świętego
28.01 – koncert Chóru Lutnia

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

12.01 godz 19.00 Scenariusz dla samotnych Kobiet w wyk. Lekkiego Teatru Przenośnego
13.01 godz. 19.00 Spektakl pod tyt. "Latające Narzeczone" w wykonaniu grupy teatralnej Las Gambas
14.01 godz 11.00 Maluch i Muzyka – zabawa przy muzyce dla niemowląt i małych dzieci
16.01 godz 16.00 Koncert Mietka Szcześniaka w ramach inauguracji chorzowskiej koalicji na rzecz bezpieczeństwa
17.01 godz 17.00 Z cyklu Przewodnik Opowiada "Album z podróży – Meksyk"
17.01 godz 17.30 Koncert grup twórczych CHCK i SDK

Kino Grajfka

12.01 godz. 18.00 "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"
13.01 godz. 18.00 "Pitbull. Niebezpieczne Kobiety"
14.01 godz. 11.00 "Wilk w owczej skórze"
15.00 godz. 18.00 "Carte blanche"
17.01 godz. 18.30 "Nieściszalni"

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

16.01 godz. 10.30 Pani Gama ZAPRASZA
17.01 godz. 18.00 Koncert "Muzycznie Rytmicznie Rozrywkowo" w Nowym Roku


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

12.01 godz. 17.00 Kolędnicy z Żytomierza

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć