Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 11/2018
2018-03-15

RADA MIASTA

 

KOMISJE

20.03 godz. 10.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
20.03 godz. 15.40 Komisja Zdrowia
20.03 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

 

DYŻUR RADNEGO

22.03(czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Krzysztof Szulc

 

 


AKTUALNOŚCI 


Warsztaty i konkurs, czyli Wielkanoc z Centrum Integracji Międzypokoleniowej


Centrum Integracji Międzypokoleniowej z okazji Wielkanocy organizuje warsztaty zdobienia jajek oraz konkurs na najpiękniej ozdobiony wypiek świąteczny. Międzypokoleniowe warsztaty wielkanocne to propozycja dla wszystkich - starszych i młodszych – którzy chcieliby rozwinąć swój talent plastyczny. Uczestnicy warsztatów będą ozdabiać styropianowe jajka dowolnie wybraną przez siebie techniką. - Warsztaty można potraktować jako wprawkę przed zdobieniem pisanek – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. - Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały, zatem jedynym ograniczeniem będzie wyobraźnia uczestników.

Międzypokoleniowe warsztaty wielkanocne odbędą się w poniedziałek, 19 marca, o godzinie 15:00, w tymczasowej siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Floriańskiej 24a w Chorzowie. Udział jest bezpłatny. Wcześniej, bo we wtorek, 12 marca, rozpoczyna się organizowany przez CIM konkurs na najładniej udekorowany wypiek wielkanocny. Przedmiotem konkursu jest artystycznie przygotowany wypiek o tematyce wielkanocnej, nawiązujący do tradycji bab, mazurków czy pasch. Udekorowany gotowy wypiek należy przynieść w czwartek, 22 marca, do Starochorzowskiego Domu Kultury (ul. Siemianowicka 59) przed godziną 11. Komisja konkursowa oceni najładniej i najciekawiej ozdobione ciasta. Wtedy też odbędzie się ogłoszenie wyników. - W naszym konkursie wyłonimy trzy najlepsze prace – opowiada Sekuła. - Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe o łącznej wartości kilkuset złotych.

Chęć uczestniczenia w konkursie trzeba wcześniej zgłosić w Wydziale Polityki Zdrowotnej i Aktywizacji Społecznej, telefonicznie pod numerem 32 416 52 15 lub mailowo na adres za@chorzow.eu. Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę, która musi być opisana jego imieniem i nazwiskiem. Szczegółowy regulamin dostępny jest w Wydziale Polityki Zdrowotnej i Aktywizacji Społecznej Urzędu Miasta Chorzów (Rynek 1, 41-500 Chorzów, pokój 215) oraz na stronie www.centrum.chorzow.eu.

 

 

XX Miejski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej – przesłuchania


Od 14 do 16 marca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy odbędą się przesłuchania do kolejnej edycji Miejskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. W konkursie wezmą udział uczniowie chorzowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.Na scenie zaprezentują się zespoły wokalne oraz instrumentalne, grupy teatralne, a także taneczne. Wszystkim występom przyglądać się będzie profesjonalne jury, które decyduje o przyznaniu nagród.

Terminy prezentacji:

14.03 – Dział taneczny
15.03 – Dział muzyczny
16.03 – Dział teatralny

 

 

Będą kolejne pojemniki na elektroodpady


Kilkadziesiąt kilogramów zużytych baterii, po 10 kg starych telefonów komórkowych i płyt CD i przegródka na wypalone żarówki wypełniona po same brzegi. Tyle elektroodpadów mieszkańcy Chorzowa wrzucili do specjalnego pojemnika, który od dwóch miesięcy stoi przy centrum przesiadkowym. W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na tego typu urządzenia, Urząd Miasta zastanawia się nad montażem kolejnych pojemników do zbiórki drobnych elektroodpadów. Przy wyborze miejsc, w których zamontowane zostaną urządzenia pomogą mieszkańcy. Propozycje można zgłaszać pracownikom Wydziału Usług Komunalnych - wszystkie zgłoszenia zostaną rozpatrzone. Warto pamiętać, że kluczowa jest kwestia własności terenu. Ze względów formalnych urządzenia będą stawiane wyłącznie na gruntach należących do miasta.

Propozycje terenów można zgłaszać w Urzędzie Miasta Chorzów:
•    w pokoju nr 28,
•    telefonicznie pod nr 32 416-50-00 wew. 110
•    lub mailowo na adres: odpady@chorzow.eu

 

 


Inauguracja XI Chorzowskiej Kampanii Pola Nadziei


Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie oraz Centrum Afirmacji Życia serdecznie zapraszają na spotkanie inauguracyjne XI Chorzowskiej Kampanii Pola Nadziei. Spotkanie odbędzie się 14 marca o godz. 17.00 w Domu Kultury „Batory” przy ul. St. Batorego 6. W programie między innymi wykład ks. dr hab. Antoniego Bartoszka „A nadzieja zawieść nie może”, koncert bluesowo – rockowego zespołu Piff Parre z  Rudy Śląskiej oraz drobny poczęstunek. Podczas spotkania przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na wsparcie działalności Hospicjum. Wstęp bezpłatny. 

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie od ponad 21 lat niesie pomoc medyczną, socjalną, psychologiczną i duchową chorym z zaawansowaną chorobą nowotworową w ich domach oraz na oddziale stacjonarnym. Opieka jest nieodpłatna dla chorych i ich rodzin. Już po raz jedenasty w Chorzowie rozpocznie się charytatywna kampania „Pola Nadziei” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Celem „Pól nadziei” jest edukacja na temat stosunku do ludzi nieuleczalnie chorych, nauka tolerancji propagowanie idei wolontariatu wśród młodzieży oraz pozyskiwanie środków na opiekę nad pacjentami Hospicjum Chorzowskiego

 

 

Ruszyła Akademia Dobrego Rodzica


12 marca odbył się pierwszy z zaplanowanych wykładów w ramach Akademii Dobrego Rodzica – cyklu spotkań skierowanych do opiekunów dzieci, którzy chcieliby podnieść swoje kompetencje rodzicielskie. Akademia Dobrego Rodzica to cykl kilkunastu wykładów, skierowanych do rodziców, dziadków lub opiekunów dzieci w wieku do 6 lat, chcących podnieść swoje kompetencje rodzicielskie, lepiej rozumieć potrzeby dziecka czy rozwiązać problemy rodzicielskie. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi: budowanie więzi z dzieckiem, noszenie dziecka w chuście, wsparcie w przeżywaniu trudnych emocji, rodzicielstwo przez zabawę, łagodna adaptacja do żłobka i przedszkola czy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej dzieciom i niemowlętom. Zajęcia organizowane będą dwa, trzy razy w miesiącu.
Wszystkie zajęcia w ramach Akademii Dobrego Rodzica są bezpłatne i otwarte – zapisy nie są wymagane. O kolejnych wykładach będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej oraz facebooku: https://www.facebook.com/umchorzow/

Akademia Dobrego Rodzica to projekt będący inicjatywą mieszkańców Chorzowa Starego, realizowany w ramach 5. Budżetu Obywatelskiego.

 

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Piknik Rakietowy w Planetarium Śląskim – 15.04


Już po raz piąty Planetarium Śląskie zaprasza na rodzinny piknik rakietowy. To impreza, która z roku na rok gromadzi w Parku Śląskim coraz większe grono miłośników astronautyki, lotów kosmicznych, a także tych osób, które chcą po prostu miło spędzić czas. Impreza odbędzie się w niedzielę, 15 kwietnia o 10:00.

Na dziedzińcu Planetarium pojawią się różne rodzaje rakiet. Będą te napędzane paliwem stałym, które potrafią osiągnąć wysokość kilkuset metrów, ale także rakiety na wodę, które będzie można umieścić na stanowisku startowym i samodzielnie wypuścić w powietrze. W tym roku na pikniku pojawi się także pneumatyczna wyrzutnia rakiet, które najmłodsi będą musieli wcześniej samodzielnie zmontować i ozdobić. Tradycyjnie można się spodziewać wojskowej grochówki i grawitacyjnego symulatora lądowania promu kosmicznego. Swój udział w imprezie zapowiedział również Śląski Klub Fantastyki.
W grudniu tego roku będziemy obchodzić 50. rocznicę pierwszego załogowego lotu wokół Księżyca, a zatem w czasie tegorocznego pikniku Planetarium Śląskie zaprezentuje na sztucznym niebie  pokazy związane ze Srebrnym Globem. O godzinie 11:00 na seansie„Przy ulicy Astronomów” najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć czy rzeczywiście tarcza Księżyca przypomina ludzką twarz. O 13:00 na Księżyc zaprosi Pan Twardowski i jego przyjaciel – Kogut. Dwie godziny później nieco starsi widzowie będą mogli odbyć podróż statkiem kosmicznym Apollo 11 w pokazie „Wokół Księżyca”, natomiast o 17:00 opowiemy o niezwykłym wyścigu technologicznym pomiędzy Związkiem Radzieckim a USA, który doprowadził do lądowania na Srebrnym Globie. 

Będzie to ostatni piknik rakietowy w Planetarium Śląskim przed modernizacją i rozbudową, która rozpocznie się już w czerwcu i potrwa do końca 2020 roku.

 

 

33. Targi Pracy - 17.04


17 kwietnia w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędą się 33. Targi Pracy. Organizatorzy zapraszają osoby poszukujące pracy oraz pracodawców. Podczas targów odbędzie się także spotkanie informacyjne dla pracodawców, dotyczące możliwości pozyskiwania pracowników z krajów Unii Europejskiej oaz spoza UE. Start o godz. 10.00.

 

 

6. Budżet Obywatelski Chorzowa. Spotkania w dzielnicach – od 20.03


W tym roku Budżet Obywatelski Chorzowa wystartuje nieco wcześniej. Już w kwietniu mieszkańcy będą mogli składać swoje propozycje projektów inwestycyjnych oraz społecznych. W związku z tym, w drugiej połowie marca w dzielnicach odbędą się spotkania informacyjno-inspiracyjne dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Prowadzone przez członków Fundacji Napraw Sobie Miasto spotkania będą okazją do poznania zasad 6. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa i zadania pytań dotyczących procedury. Na spotkaniu zostaną również przedstawione inspirujące przykłady projektów realizowanych w ramach budżetów obywatelskich w innych miastach.

Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 17.00:

20.03 – MDK Batory, ul. Stefana Batorego 6
21.03 – CIS, ul. 3 Maja 18
22.03 –SDK, ul. Siemianowicka 59
27.03 – ChCK, ul. Sienkiewicza 3
28.03 – ChSM Pokolenie, ul. Młodzieżowa 29


Harmonogram VI Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

9-22.04 - składanie wniosków

21.05 – 3.06 – głosowanie na najlepsze projekty

 

 

7. Wiosenne Święto Wody – 24.03


Jak najlepiej uczcić Światowy Dzień Wody i powitać wiosnę? Oczywiście na basenie! Jak co roku MORiS zaprasza wszystkie rodziny, które lubią sportową rywalizację do wzięcia udziału w Wiosennym Święcie Wody. W tym roku impreza odbędzie się 24 marca. Zawody przeprowadzone będą na dwóch basenach jednocześnie: przy ul. Granicznej 92 i na wyremontowanym obiekcie przy placu Powstańców Śląskich 1. Dla najlepszych rodzin MORiS przygotował bardzo atrakcyjne nagrody. Drużyna musi liczyć minimum dwie osoby (dziecko do lat 18 + osoba dorosła), a maksymalnie cztery. W każdej konkurencji będą przyznawane punkty, a klasyfikacja łączna wyłoni zwycięzców.
Wpisowe wynosi 1 zł od osoby. Liczba zespołów jest ograniczona. Więcej informacji pod nr tel. 32 2411 111. Zapisy przyjmowane są mailowo na swietowody@moris.chorzow.pl
Zgłoszenie powinno wyglądać następująco:
•    Imiona, nazwiska oraz wiek zawodników:
•    Telefon kontaktowy:
•    Basen: Graniczna/Powstańców

 

 

Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego – 25.03


Chorzowski MORiS po raz kolejny zaprasza wszystkich fanów tenisa stołowego do wspólnej zabawy i rywalizacji. W niedzielę 25 marca w hali przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędzie się Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego. Zawodnicy rywalizować będą w 6 kategoriach. Zapisy będą odbywać się w dniu zawodów do godz. 9:45, a rozpoczęcie turnieju planowane jest na godz. 10:15. Dla najlepszych w każdej kategorii wiekowej MORiS przygotował dyplomy oraz nagrody.

 

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

17.03 godz 18.00/20.00 Dawid Kwiatkowski Akustycznie - koncert
18.03 godz.18.00 Duet Madalena Krzywda-Krzysteczko oraz Sławomir Witkowski
19.03 godz 18.00 Kabaret Hrabi "Cyrkuśniki"
20.03 godz 9.30 Spektakl w języku Angielskim – My Sister Syria
14.03 godz. 18.00 Jubileuszowy koncert zespołu tańca indyjskiego Natarang – "Żywioły Indii"

 

Kino Grajfka

16.03 godz. 18.00 "Brzezina"
17.03 godz. 18.00 "Stare grzechy mają dlugie cienie"
18.03 godz. 16.00 "Nowe przygody Aladyna"
21.03 godz. 18.30 "Mężczyzna imieniem Ove"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

16.03 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
17.03 godz. 10.00 Rodzinny poranek filmowy – "Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów"
20.03 godz. 10.00 Kino na strychu – "Dzwoneczek i tajemnica piratów"
20.03 godz. 17.00 Kolory Śląska

 


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Sefana Batorego 6

21.03 godz. 18.00 Robert Kasprzycki - koncert

 

 

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć