Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 13/2018
2018-04-19

RADA MIASTA

 

KOMISJE

23.04 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
23.04 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
23.04 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych - wyjazdowa w ALBIE
24.04 godz. 17.00 Komisja Kultury i Sportu - w CHCK
24.04 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

 

DYŻUR RADNEGO

26.04 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Krzysztof Łazikiewicz

 


AKTUALNOŚCI

 

Wizyta studyjna urzędników z Bośni i Hercegowiny


Jak zorganizować system odbioru odpadów w mieście, co zrobić żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy dbali o środowisko i jak ich przekonać do segregowania śmieci – to główne tematy spotkania chorzowskich urzędników z delegacją z Bośni i Hercegowiny. Burmistrz Zenica Fuad Kasumović wraz ze swoimi pracownikami przyjechał do Chorzowa na wizytę studyjną dotyczącą rozwoju systemu gospodarowania odpadami. - Mamy za sobą już prawie 5 lat pracy nad najlepszymi rozwiązaniami. Z chęcią podzieliliśmy się więc swoimi doświadczeniami z zakresu rozwoju selektywnej zbiórki odpadów i edukacji ekologicznej prowadzonej wśród mieszkańców Chorzowa. - wyjaśnia Andrzej Kotala prezydent miasta Chorzów. Wśród omówionych spraw pojawił się m. in. temat systemu selektywnej zbiórki w mieście z podziałem na frakcje, utworzenia dla mieszkańców Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych czy przepisy regulujące obowiązki gmin do zorganizowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

 

 

Najlepsi nauczyciele nagrodzeni


„Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…” - słynny cytat Janusza Korczaka przyświeca konkursowi dla chorzowskich pedagogów. 17 kwietnia w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Korczakowskich. Statuetki otrzymali nauczyciele, którzy wyróżnili się twórczą pracą edukacyjną, pedagogiczną i kulturalną. Uczniowie za pomocą głosowania wybierali swoich ulubionych nauczycieli i wychowawców szkolnych oraz instruktorów zajęć pozalekcyjnycnh, wszystkie szkoły mogły zgłosić po jednym kandydacie. Następnie komisja konkursowa przyznała statuetki w trzech kategoriach: szkoły podstawowe (klasy 4-6), szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne. – Każdy z nas spotkał przynajmniej jednego nauczyciela, którego dobrze wspomina do dziś. Jestem przekonany, że dzisiejsi laureaci zostaną w pamięci uczniów na długo – podkreślił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.
 

Tegoroczni laureaci:

Marzena Piotrowska - Szkoła Podstawowa nr 21
„Pani Marzena jest osobą, która nie przywiązuje zbyt dużej wagi do rzeczy materialnych. Swoją postawą motywuje wszystkich do pracy. Prowadzi kółko
wolontariatu „Niebieskie Serca”. Tak jak sama nazwa wskazuje, oddaje temu całe swoje serce. Cenimy Panią Marzenę za jej otwartość i wiarę, że wszystko co robimy ma sens. Wiarę w to, że wszystkie przeszkody da się pokonać, a rzeczy niemożliwe nie istnieją." - Samorząd Szkolny SP 21
Seweryn Siemianowski - Gimnazjum nr 9
„Dla tego Pana bardzo liczy się to jak się uczysz, jakim jesteś i jakim możesz stać się człowiekiem. Jest to dla niego bowiem ważniejsze od poziomu sportowego. Swoich podopiecznych próbuje uczyć życia, dba o to aby wyrośli oni na porządnych ludzi. Trener Siemianowski jest bardzo pomocną i opiekuńczą osobą. Gdy mamy jakieś problemy i jest nam ciężko, zawsze możemy liczyć na jego wsparcie. Kiedy tylko poprosisz o rozmowę, on zawsze znajdzie dla ciebie czas." - Samorząd Szkolny Gimnazjum nr 9
Arkadiusz Maczuch - Zespół Szkół Budowlanych
„Pan Arkadiusz Maczuch to nietypowy nauczyciel – właśnie ta jego nieszablonowość jest wyjątkowa. Lekcje z nim to nie klepanie banałów, a dociekanie, poznawanie i odkrywanie tego co nas otacza. Pan Arek pozwala nam tworzyć, daje nam wędkę, ale to my decydujemy co na nią złowimy. To nauczyciel, na którego zawsze można liczyć.” - Samorząd Szkolny ZSB

 

 

Zamknięcie fragmentu ulicy Moniuszki 21.04


W najbliższą sobotę, 21.04 spółka Tramwaje Śląskie rozpoczyna prace związane z remontem przejazdu tramwajowo-drogowego na ulicy Moniuszki w Chorzowie (https://tinyurl.com/y9l5cjr6).
Na czas prowadzonych prac zamknięty dla ruchu pojazdów zostanie fragment ulicy Moniuszki przyległy do skrzyżowania z ul. Katowicką. Wyznaczony zostanie objazd z kierunku ulicy Moniuszki w kierunku ulicy Katowickiej prowadzony ulicą Meitzena.
Zakończenie robót planowane jest na koniec przyszłego tygodnia (27.04).
Zmiany związane z zamknięciem fragmentu ulicy Moniuszki naniesione zostały na mapy mobilnego systemu zarządzania ruchem udostępnionego przez firmę Waze w ramach współpracy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów z firmą Google (program Connected Citizens https://www.waze.com/pl/ccp).

 

 

Ćwiczenia służb na Placu Piastowskim


Informacja 17 kwietnia, godzina 10.00: wypadek komunikacyjny, 2 osoby zakleszczone w samochodzie, 7 osób rannych i jedna ofiara śmiertelna. To scenariusz, z którym przyszło zmierzyć się chorzowskim służbom mundurowym podczas ćwiczeń. Plan zakładał realizację pozorowanego wypadku komunikacyjnego na skrzyżowaniu Pl. Piastowskiego i ul. Kościuszki, z udziałem samochodu oraz pieszych. Na miejscu zdarzenia pojawiły się jednostki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej oraz Pogotowia Ratunkowego. Ćwiczenia miały na celu skoordynowanie wspólnych działań administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych oraz jednostek organizacyjnych. Podczas akcji sprawdzana była skuteczność podejmowanych działań ratowniczych, sprawność jednostek oraz współpraca z innymi zespołami ratowniczymi. Cała akcja trwała do godziny 11.00.

 

 

Milion dla studentów z Chorzowa


Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie otrzyma spory zastrzyk gotówki. Miasto przekaże uniwersytetowi ponad milion złoty dotacji na remont siedziby Instytutu Fizyki oraz utworzenie interdyscyplinarnego placu. Dodatkowe fundusze pozwolą m.in. na dostosowanie budynku „H” i „L” do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do wyremontowanych obiektów przeniesione zostaną pozostałe zakłady instytutu, które obecnie mieszczą się w Katowicach. Miasto wsparło ten cel kwotą 750 tys. zł. Pozostała część dotacji przeznaczona zostanie na stworzenie nietypowego „placu zabaw”. Na skwerze przy ŚMCEiBI pojawią się m.in. hamaki, słup wspinaczkowy, sad z jabłoniami i śliwkami, labirynt, a także boiska sportowe.  – Mamy nadzieję, że nowa inwestycja przyczyni się do integracji studentów i kadry naukowej z mieszkańcami okolicznych osiedli. Poszczególne elementy celowo przemieszano ze sobą, by zachęcić do interakcji różne grupy wiekowe – wyjaśnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - Obok siłowni plenerowej znajdzie się m.in. górka do zjeżdżania dla najmłodszych i wygodne siedziska dla odpoczywających – wyjaśnia prezydent. Obecnie trwa procedura przetargowa na wykonanie interdyscyplinarnego placu. Planowany termin zakończenia całości inwestycji to październik 2018 roku. Chorzów przekazał na ten cel dotacje w wysokości 330 tys. zł.

 

 


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

6. Budżet Obywatelski Chorzowa – złóż wniosek!


UWAGA! Termin składania wniosków do 6. Budżetu Obywatelskiego został przedłużony do 30.04. Zmiana wynika z licznych pytań oraz sugestii mieszkańców.
 
Gra miejska czy spotkanie autorskie? Pumptrack czy ścianka do boulderingu? Miejsce do ćwiczenia parkouru czy tematyczny plac zabaw? Sala prób dla młodych zespołów, a może turniej gier planszowych…? Liczy się dobry, kreatywny pomysł! 9 kwietnia rusza składanie wniosków do 6. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. W tym roku pula środków wzrosła o ponad pól miliona zł - mieszkańcy mają do dyspozycji w sumie 3 mln 100 tys. zł. Oznacza to, że w każdym z 8 okręgów, na które podzielone jest miasto, można zrealizować projekt inwestycyjny warty 357 500 zł oraz projekt społeczny za 30 000 zł. 
Przypomnijmy, że zadania inwestycyjne to wszelkie działania twarde, mające charakter budowy, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy czy modernizacji takich elementów infrastruktury jak np. place zabaw, siłownie plenerowe, skwery, parki, boiska, chodniki, drogi rowerowe, jezdnie czy parkingi. Zadania społeczne to z kolei wszelkie działania miękkie, takie jak np. organizacja imprez, gier miejskich, warsztatów, szkoleń, wystaw, festiwali czy zawodów sportowych.
Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem formularza na stronie www.bo.chorzow.eu do 30 kwietnia. Punkty z komputerami, w których również można złożyć wniosek, znajdują się w Urzędzie Miasta w pokoju 222 oraz we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej. Propozycje zadań do realizacji mogą zgłaszać nie tylko osoby zameldowane w Chorzowie. Po wcześniejszym dopisaniu się do bazy wnioski mogą złożyć również osoby niezameldowane, ale mieszkające, pracujące lub uczące się w mieście. Aby dopisać się do bazy osób uprawnionych do składania wniosków oraz głosowania wystarczy zgłosić się do Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM Chorzów (pokój 222 lub mail boinfo@chorzow.eu).
Warto pamiętać, że każdy wniosek musi zostać poparty przez 5 osób. W związku z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych (RODO) listę poparcia wraz z podpisami osób popierających należy dołączyć do wniosku (np. skan lub zdjęcie wypełnionego załącznika) lub do 10 maja donieść do Urzędu Miasta (pokój 222 na 2. piętrze).
Pełny regulamin 6. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa można zaleźć na stronie https://bo.chorzow.eu/regulamin-vi-edycja.html
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu drogą mailową na adres boinfo@chorzow.eu, telefonicznie pod numerami tel. +48 669 725 615 i 32 416 50 00 wew. 9222, lub osobiście w Wydziale Promocji i Komunikacji Społecznej UM Chorzów przy ul. Rynek 1 (pokój 222 na II piętrze).

 

 

Komórkomania - przyłącz się do walki z nowotworami krwi - 19.04


Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Komórkomania - walka z nowotworami krwi. 19.04 w godzinach 8.00 – 9.00 w Zespole Szkół Technicznych nr 1 przy ul. Sportowej 23, w ramach akcji zostanie przeprowadzona zarejestracja do bazy dawców szpiku. Dawcą mogą zostać osoby pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 51 kg. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z jamy ustnej - całość zabierze jedynie kilka minut. Partnerem wydarzenia jest Fundacja DKMS Polska, która odpowiada ze rejestrację i prowadzenie bazy danych potencjalnych dawców.
Więcej informacji na temat akcji można uzyskać pod numerem 32 241 02 16, lub mailowo zstio1ch@wp.pl

 

 

Mistrzostwa Polski Cheerleaders – 21-23.04


3 dni, 30 sędziów z czterech krajów, 54 dywizje taneczne, 150 zespołów, ponad 2000 uczestników. Między 21 a 23 kwietnia hala Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie zmieni się w arenę MP Cheerleaders. Będziemy mogli obserwować rywalizacje najlepszych polskich zespołów. - Rozwój cheerleadingu w Polsce rozpoczął się w 1988 roku, kiedy dzięki inicjatywie Ruty i Edwarda Krajewskich powstał pierwszy tego rodzaju zespół w Warszawie. Celem państwa Krajewskich było stworzenie grupy, która reprezentowałaby Polskę w Mistrzostwach Świata Cheerleaders w Japonii – opowiada Bartosz Penkala, prezes Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders. – Początki nie były łatwe. Na przełomie lat 80. i 90. trudno było o stroje, nikt nie wiedział jak ma wyglądać układ, a niewygodne i ciężkie pompony były robione np. z wełny – dodaje.
W tegorocznych mistrzostwach weźmie udział ponad 2000 uczestników. Dla porównania w 2011 roku było „tylko” 500 zawodników. Lata te można porównywać, gdyż w 2011 roku MP gościły w Chorzowie po raz pierwszy. Mistrzostwa były bardzo dobrze wspominane przez tancerzy, trenerów i działaczy, więc powrót do naszego miasta był tylko kwestią czasu. Impreza będzie okazją do zobaczenia różnych konkurencji i stylów tańca. Będą również piękne, kolorowe stroje, ciekawe choreografie i zaangażowani kibice. Zapraszamy – wstęp wolny.

 

 

Eko piknik pod szybem - 22.04


Warsztaty z tworzenia zabawek ze słomy, zajęcia z upcyklingu i malowanie bawełnianych toreb – to tylko część atrakcji w ramach Rodzinny Piknik Ekologiczny. 22 kwietnia pod szybem Prezydent zagrają także zespoły: Frele i Carrantuohil. Na ekologicznej imprezie nie zabraknie zbiórki makulatury i puszek – surowce wtórne będzie można wymienić na sadzonkę lub balon z helem. Piknik rozpocznie się o godzinie 13:00. Frele zagrają o godzinie 16:00, a Carrantuohil o godzinie 17:00. Zakończenie imprezy planowane jest na 19:00.

 

 

Bieg charytatywny "Oko w oko z rakiem" - 22.04


Stanowisko fryzjerskie, wizażystka, trener personalczy czy doradca żywieniowy to tylko część z atrakcji jakie zostały przygotowane dla uczestników biegu charytatywnego "Oko w oko z rakiem", który odbędzie się 22 kwietnia w chorzowskim Skansenie. Od godziny 8.30 rozpocznie się rejestracja uczestników biegu chartatywnego. Biegacze mają do wybory 3 dystanse: 5km, 10km i Nordic Walking 5km. Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka peruk i chust, które zostaną przekazane dla dziewczyn i kobiet znagających się z chorobą onkologiczną. Akcja ma na celu przybliżenie profilaktyki choroby nowotworowej, promocję zdrowego odżywiania oraz zachęcenie do podejmowania aktywności fizycznej. Przez cały czas trwania imprezy najmłodsi będą mogli skorzystać ze specjalnej strefy zabaw. Wydarzenie poprowadzi aktor Michał Czernecki, znany m. in. z serialu "Diagnoza" i filmu "Miasto 44".
Więcej informacji: http://timekeeper.pl/bieg/?bieg_id=337
Harmonogram: 
- rejestracja 8.30-10.00; 
- rozgrzewka 10.15-10.30; 
- start uczestników 10.30; 
- zakończenie biegu 12.00; 
- rozdanie medali 12.10-12.30; 
- wykład w auli lekarzy z instytutu onkologii z Gliwic 12.30- 13.30; 
- występ artystyczny 13.30; 
- planowane zakończenie wydarzenia 15.00;

 

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

20.04 godz 19.00 Spektakl "Bezpieczna kryjówka" w wykonaniu amerykańskiego zespołu baletowego
21.04 godz 16.00 Kabaret Moralnego Niepokoju pod tytułem "Maj zaczyna się od wtorku"
22.04 godz 18.00 Czesław Jakubiec Comedy
23.04 godz 17.00 Z cyklu przewodnik opowiada – Główny szlak Beskidzki

 


Kino Grajfka

20.04 godz. 20.00 Spotkanie z Janem Nowickim oraz projekcja filmu "Spirala"
21.04 godz. 18.00 "Sanatorium pod klepsydrą"
22.04 godz. 16.00 "Baranek Shaun"
23.04 godz. 18.00 "Porady na zdrady"
25.04 godz. 18.00 "Przychodzi facet do lekarza"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

20.04 godz. 17.00 Dogoterapia
20.04 godz. 19.00 Kino na leżakach "Gwiezdny pył"
21.04 godz. 18.00 Rytmy Świata – wieczór Indyjski
22.04 godz. 17.30 Fest Szlagiery na Krajcoku
23.04 godz. 17.00 Akademia Dobrego Rodzica
23.04 godz. 17.30 Teatr na Krajcoku "Mała Czarna"
24.04 godz. 17.00 Kolory Śląska
26.04 godz. 17.30 Koncert Charytatywny

 

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

20.04 godz. 18.00 Kultowe mity współczesności – Żydzi. Spotkanie w ramach cyklu "Porozmawiajmy o..."
22.04 godz. 18.00 Jubleusz 15-lecia Chóru Gospel "Z Miłości"

 

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć