Biuletyn informacyjny UM Chorzów 19/2018

2018-06-01 09:06:00 Komunikaty urzędowe

RADA MIASTA

KOMISJE
15.05 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO
17.05 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Marek Kopel

 


AKTUALNOŚCI

 

Chorzów wyróżniony za unijne inwestycje

7 maja w Teatrze Rozrywki odbyła się dwudziesta gala z okazji Święta Europy. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie początków integracji europejskiej. Co roku Regionalna Izba Gospodarcza wyróżnia osoby oraz instytucje, które krzewią ideę europejskości i skutecznie pozyskują środki unijne. Na jubileuszowej 20. gali statuetkę odebrał prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Nagrodzono go za efektywne wykorzystanie dofinansowań unijnych. - Bardzo się cieszę, że nie tylko organizatorzy ale przede wszystkim mieszkańcy Chorzowa zauważają, że miasto szybko się rozwija. Obok inwestycji ze środków własnych budujemy szkoły, przedszkola, drogi czy muzea. Wszystko to powstaje właśnie dzięki wsparciu Unii Europejskiej – podsumował prezydent Andrzej Kotala 

 

Koperta warta 500 złotych

Wolontariusz z wózkiem inwalidzkim podjeżdżał pod drzwi kierowców, którzy bezprawnie zaparkowali na niebieskiej kopercie – od takiej akcji policjanci i strażnicy miejscy rozpoczęli wzmożone kontrole miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w Chorzowie. - Przez najbliższe kilka tygodni funkcjonariusze szczególnie przyjrzą się parkującym na „kopertach”. Kierowcy, którzy nielegalnie zajmują miejsca dla niepełnosprawnych muszą liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł – przypomina wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik. Jak reagują przyłapani na gorącym uczynku? – Wymówki nierozsądnych kierowców są przeróżne – od niezauważenia znaku, przez parkowanie „tylko na kilka minut”, aż po kłamstwo, że czekają na właściciela karty, który wyszedł z samochodu – wyjaśnia Henryk Rusnak z chorzowskiej staży miejskiej. – Takie zachowanie to brak wyobraźni i duże utrudnienie  dla osób niepełnosprawnych – dodaje strażnik. Policja przypomina, że jedynym dokumentem uprawniającym osoby niepełnosprawne do parkowania na „kopertach” jest Karta Parkingowa, która wydawana jest na osobę lub placówkę. 

 

Drugi dzień Vinyl Festivalu - fotorelacja

Drugi dzień festiwalu odbył się pod hasłem „Czego słuchano w Królewskiej Hucie”. Podczas spotkania  w Kawiarni Kamienica uczestnicy wysłuchali historii muzyki, o której opowiadali dr Jacek Kurek, Małgorzata Witowska oraz Mirosław Sobczak. Na zakończenie spotkania red. RMF Classic Wojciech Padjas podzielił się swoją kolekcją płyt, które zostały odtworzone na unikatowym patefonie. 

 

Zbiórka słodyczy dla małych pacjentów

Chorzowska Strefa Wolontariatu w maju organizuje zbiórkę słodyczy dla dziecięcych pacjentów Zespołu Szpitali Miejskich przy ul. Truchana w Chorzowie. Warto się włączyć! Cukierki, lizaki, batoniki, czekolady – te i inne łakocie będą zbierać wolontariusze Chorzowskiej Strefy Wolontariatu, by następnie w Dniu Dziecka przekazać je pacjentom miejskiego szpitala. – Taka akcja organizowana jest już trzeci rok z rzędu i za każdym razem jesteśmy zaskoczeni ofiarnością i zaangażowaniem chorzowian – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. – To bardzo krzepiące, że tak wiele osób chce osłodzić najmłodszym pobyt w szpitalu.  Chętni do włączenia się w akcję, mogą w dniach 2-31 maja przynosić słodycze do tymczasowej siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Floriańskiej 24a, w godzinach otwarcia placówki. Finał akcji odbędzie się w Dzień Dziecka, 1 czerwca, w Zespole Szpitali Miejskich przy ul. Truchana w Chorzowie. To właśnie wtedy, po uprzednich konsultacjach z rodzicami oraz ordynatorami poszczególnych oddziałów, słodycze trafią do dzieci. 

 

 

Fish na chorzowskiej scenie

Pierwszy dzień chorzowskiego Vinyl Festivalu za nami. 7 maja na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury zaprezentował się legendarny Fish wraz ze swoim zespołem. Przed koncertem można było wysłuchać historii szkockiego wokalisty, kompozytora oraz autora tekstów, który najbardziej kojarzony jest z neoprogresywną grupą rockową Marillion.
Pełny harmonogram Vinyl Fastivalu: http://chorzow.eu/aktualnosci/7187-chorzow-vinyl-festival-od-1005.html

 

Miasto przejęło zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym

Dobre wieści w sprawie ratusza w Chorzowie Batorym. Po wielu latach starań miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej. Przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych. – Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce. – przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Brak remontów miał fatalny wpływ na stan budynku. – W ostatnich latach udało nam się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta – dodaje prezydent. Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy kolejny właściciel zgodził się negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Transakcje o wartości ponad 2 mln 700 tys. zł sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018r. – Kiedy przejęcie dawnego ratusza stawało się możliwe, natychmiast rozpoczęliśmy poszukiwanie wiarygodnego partnera. Szukaliśmy osoby, która ma nie tylko świetny pomysł, ale także doświadczenie w rewitalizacji obiektów i może nam pokazać konkretne efekty – wyjaśnia prezydent Chorzowa. 8 maja na konferencji prasowej prezydent Andrzej Kotala ogłosił przyszłego dzierżawcę zabytkowego gmachu: Fundacje Giesche. –  Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Procelany, to wszystkie obiekty były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym – tłumaczy Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche. Prezydent Chorzowa oraz prezes fundacji podpisali już list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy. – Teraz przed nami kilka kroków formalnych, m.in. uzyskanie zgody Rady Miasta oraz podpisanie umowy dzierżawy – dodaje Prezydent Chorzowa. 

Historia ratusza 
Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych. 

 

Spotkanie z prawem dla seniorów

W ramach współpracy Chorzowa ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rodziny - prowadzącym jeden z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie naszego miasta – we wtorek 8.05 o godz.14.00 w Centrum Pracy Socjalnej, przy ul.Kasprowicza 2, odbędzie się Spotkanie z prawem - dla seniorów.
    
Spotkanie poprowadzi prawnik, który na co dzień udziela nieodpłatnych porad prawnych i dobrze zna problemy seniorów. Planowana tematyka obejmować będzie głównie zagadnienia z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i spadkowego. Seniorzy będą mieli możliwość zadawania prowadzącemu pytań również z innych gałęzi prawa. Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców Chorzowa.

Punkt prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny jest jednym z czterech działających na terenie Miasta Chorzów. Zachęcamy uprawnionych mieszkańców do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Szczegółowe informacje znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w zakładce Nieodpłatna Pomoc Prawna:
•    wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej:
http://www.bip.chorzow.eu/index.php?kat=144490208110115815 
•    wykaz osób, którym przysługuje nieodpłatna pomoc prawna:
http://www.bip.chorzow.eu/index.php?kat=144490297337315653 

 

Święto patrona Chorzowa - św. Floriana

Patron dla każdego miasta jest osobą szczególną. Odwoływano się do niego w czasach zagrożenia, katastrofy i klęski, ale opiekował się mieszkańcami również w okresie dostatku i rozkwitu. Wybór Świętego Floriana na patrona Chorzowa był związany z wiodącymi tutaj niegdyś zawodami: hutnikiem oraz strażakiem. Również dla społeczności żołnierskiej wybór św. Floriana, żołnierza poległego za wiarę chrześcijańską, był bardzo ważny.
W 1993 roku miasto z inicjatywy ks. dziekana chorzowskiego Henryka Markwicy oraz proboszcza Tadeusza Pietrzyka zwróciło się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ogłoszenie św. Floriana patronem Chorzowa. W tym samym roku Kongregacja do spraw Kultu Bożego przy Stolicy Apostolskiej przyznała patronat miastu Chorzów. Od tego czasu co roku 4 maja w chorzowskim sanktuarium obchodzone są centralne uroczystości wraz z koncelebrowaną mszą świętą ku czci św. Floriana. Całość pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego odprawiana jest w intencji hutników, strażaków i wszystkich pracowników wykonujących zawód związany z ogniem.

 

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Chorzów Vinyl Festival - od 7.05

Koncerty zagranicznych i polskich gwiazd rocka czy bluesa, kosmiczny odsłuch „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd, wielka giełda płyt winylowych, spotkania z muzykami i dziennikarzami, a nawet impreza, która przenosi w czasie do lat 70 XX w. 7 maja w Chorzowie wystartuje druga edycja Vinyl Festivalu – wydarzenia, dzięki któremu Chorzowem na dwa tygodnie zawładną dobra muzyka, analogowy dźwięk i ciekawe historie. Festiwal otworzy koncert Fisha – byłego frontmana grupy Marillion. Występ w Chorzowskim Centrum Kultury poprzedzi spotkanie muzyka z fanami.
Między 7 a 20 maja każdy fan dobrej muzyki powinien przynajmniej raz odwiedzić Chorzów – okazji będzie naprawdę sporo. Warto pamiętać o tym, że Vinyl Festival to nie tylko muzyka. Czy wiecie, że okładka najbardziej kultowej pyty zespołu Judas Priest – „British Steel” – to dzieło Polaka Rosława Szaybo? 9 maja w ChCKu odbędzie się wernisaż wystawy artysty. Po wernisażu Kino Grajfka zaprasza na projekcję filmu „Przyjaciele na 33 obroty”. 12 maja w Sztygarce wystąpi jeden z najlepszych współczesnych polskich wokalistów – Krzysztof Zalewski. Dzień wcześniej, 11.05, nie zabraknie tam okazji do dobrej zabawy. Taneczną podróż w czasie zapewni impreza „Dzięki Bogu już piątek” inspirowana filmem „Thank God It’s Friday” z 1978 r. W tym roku w analogowe szaleństwo dało się wciągnąć również Planetarium Śląskie. To właśnie tam, 13 maja, prosto z czarnej płyty wybrzmią kosmiczne dźwięki „The Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd. 17 maja w Sztygrace Rafał Bryndal opowie o swojej płytotece, a 8 maja w Galerii Kamienica red. Wojciech Padjas zdradzi czego słuchano w Królewskiej Hucie.Nie zapomnieliśmy również o fanach bluesa. 10 maja w kultowej Leśniczówce będzie można posłuchać na żywo Śląskiej Grupy Bluesowej (z gośćmi), a 15.05 w MDK Batory wystąpi Danny Bryant z Big Bandem – angielski muzyk i wokalista, którego wychwala sam Joe Bonamasa. Wisienką na muzycznym torcie z pewnością będzie Wielka Giełda Płyt, na którą zapraszamy 19 maja do Sztygarki.
Pełny program Vinyl Festiwalu można znaleźć na facebooku imprezy: https://www.facebook.com/vinylchorzow/

 

Warsztaty tworzenia mydeł od 9.05

Najlepsze kosmetyki? Te naturalne! W Chorzowie nauczysz się je tworzyć  
Mydło to kosmetyk znany już od czasów starożytnych. Przez wieki kojarzony z towarem luksusowym, dziś jest podstawowym środkiem higieny każdego z nas. A gdyby tak zamiast kupować mydło w sklepie, nauczyć się robić je samodzielnie? Z takim pomysłem wyszło Centrum Integracji Międzypokoleniowej, które organizuje bezpłatne warsztaty tworzenia mydeł naturalnych dla mieszkańców Chorzowa. Każdy ich uczestnik pozna techniki tworzenia mydła i zatapiania w nim materiałów ozdobnych, nauczy się również stosować różne rodzaje barwników oraz zapachów. Własne wytwory będzie można po zakończeniu warsztatów zabrać do domu. – Tego rodzaju zajęcia to nie tylko forma aktywizacji społecznej mieszkańców i integracji międzypokoleniowej, ale także dawka solidnej wiedzy i możliwość nabycia nowych umiejętności – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej.Przewaga własnoręcznie wykonanego mydła nad wieloma mydłami dostępnymi w sklepie jest oczywista: mamy pewność, że surowce wykorzystane do jego stworzenia faktycznie były naturalne,a w składzie nie znalazły się na przykład szkodliwe dla skóry i środowiska dodatki chemiczne. Warsztaty tworzenia mydeł naturalnych odbędą się w dwóch terminach: 9 oraz 16 maja. W każdej edycji udział może wziąć maksymalnie 16 osób. Wydarzenie odbędzie się w tymczasowej siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Floriańskiej 24a w godzinach 16:00-19:00. Wymagane są wcześniejsze zapisy – zgłosić można się telefonicznie, pod numerem 660 430 864, lub osobiście, w siedzibie CIM.

 

Święto chorzowskich strażaków - 12.05

Specjalistyczny sprzęt pomoże strażakom w sprawdzeniu szczelności masek oraz kombinezonów ochronnych. Chorzów wsparł Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej dotacją na specjalistyczne narzędzia kontrolne. Sprzęt zostanie przekazany podczas sobotnich (12.05) obchodów Dnia Strażaka, które rozpoczną się o godzinie 14:00 na komendzie, przy ulicy Katowickiej 123. Święto będzie także okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie służbowe, medali, dyplomów oraz nagród wyróżniającym się strażakom. 

 

Marsz amazonek - 12.05

Ponad 100 amazonek przejdzie w sobotę ulicą Wolności. Panie będą przypominać chorzowiankom o tym jak ważna jest profilaktyka raka piersi. 12 maja w ramach akcji „Zbadaj się i zyskaj spokój” mieszkanki będą mogły wziąć udział w badaniach mammograficznych, nauce samobadania piersi oraz w spotkaniach z przedstawicielkami  stowarzyszeń  Amazonek. –  Lekarze  są  zgodni:  jeżeli  wykrycie  raka  piersi  następuje  odpowiednio  wcześnie,  to  prognozy są bardzo  dobre i  wyleczenie  jest  możliwe  w  9  na  10  przypadków  –  wyjaśnia  Magdalena  Sekuła,  pełnomocnik  prezydenta  ds.  polityki  zdrowotnej  i  aktywizacji  społecznej. Dlatego  profilaktyka  jest  tak  istotna. Akcja rozpocznie się o godzinie 10:00 od przemarszu ulicą Wolności. Amazonki, chorzowscy seniorzy i przedstawiciele urzędu miasta przejdą spod budynku poczty do parafii św. Jadwigi. Około  godziny  10:30 przedstawicielki stowarzyszeń  i  klubów  Amazonek  poprowadzą  naukę  samobadania  piersi  na  stoisku  przy  parafii  św.  Jadwigi,  a  od  godziny  11:00 - przy  hali  Miejskiego  Ośrodka  Rekreacji  i  Sportu  przy  ul.  Dąbrowskiego  113.  Tego dnia przy  MORiS-ie  zaparkuje mammobus,  w  którym  w  godzinach  od  10:00  do  17:00  będzie  można  wykonać  bezpłatne badania  mammograficzne.  
Mammografia  trwa  tylko  kilka  minut  i  polega  na  zrobieniu  4  zdjęć  rentgenowskich.  Badanie  pozwala  na  rozpoznanie  i  wykrycie  zmian  bezobjawowych  (guzków  i  innych  nieprawidłowości)  na bardzo  wczesnym  etapie  rozwoju,  kiedy  nie  są  one  wyczuwalne  podczas  samokontroli  piersi  lub  badań  palpacyjnych. Badanie  jest  bezpłatne  -  refundowane  przez  Narodowy  Fundusz  Zdrowia.  Nie  jest  wymagane  skierowanie  lekarskie.  Można  się  na  nie  zgłosić  w  dowolnej  miejscowości  niezależnie  od  miejsca  zamieszkania.  Mogą  w  nim  uczestniczyć  ubezpieczone  panie  w  wieku  od  50  do  69  lat,  które  nie  były  leczone  z  powodu  raka  piersi  i  jednocześnie:  w  ciągu  ostatnich  2  lat  nie  miały  wykonanej  mammografii  w  ramach  Populacyjnego  Programu  Wczesnego  Wykrywania  Raka  Piersi  nadzorowanego  przez  Ministerstwo  Zdrowia  lub  otrzymały  wynik  ze  wskazaniem  do  wykonania  badania  po  12  miesiącach  ( dotyczy  kobiet,  u  których  w  rodzinie  wykryto  raka  piersi  u  matki,  siostry,  córki  lub  w  badaniu  genetycznym  stwierdzono  mutacje  w  genach  BRCA  1  i  BRCA  2).  Wymagana  jest  wcześniejsza  rejestracja  pod  nr  tel.  58  666  24  44  lub  na  stronie  http://www.mammo.pl/formularz . Call  center  czynne  jest  od  poniedziałku  do  soboty.   Istotnym  elementem  badania  jest  ocena  porównawcza  wyników  z  poprzednich  badań,  dlatego  ważne  jest,  by  dostarczyć  na  badanie  zdjęcia/płytę  z  poprzednich  mammografii. 

 

Nie bój się błyszczeć - 14.05

Studenci z ASP zaprojektują błyszczące dodatki dla mieszkańców. W najbliższy poniedziałek (14.05) Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa ogłosi konkurs na zaprojektowanie odzieży lub elementu stroju z odblaskami. Zanim studenci rozpoczną pracę, na akademii odwiedzą ich uczestnicy Chorzowskiej Akademii Seniora i Klubu Malucha. Seniorzy, dzieci i rodzice podczas warsztatów opowiedzą projektantom o tym jakie dodatki i ubrania lubią nosić na codzień. Briefing prasowy, poprzedzający spotkanie w pracowni odbędzie się  14 maja o godzinie 14:00 w Akademii Sztuk Pięknych, przy ul. Raciborskiej 37 w Katowicach. 
Konkurs pod hasłem „Nie bój się błyszczeć” to wspólna inicjatywa Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa i Akademii Sztuk Pięknych. Koalicja wraz ze studentami chce zmienić podejście mieszkańców do noszenia odblasków. Dlaczego? – W źle oświetlonych miejscach sylwetki pieszych i rowerzystów kierowcy dostrzegają zazwyczaj z odległości 20-30 metrów. Dzięki elementom odblaskowym, odbijającym światła samochodu, osoby są widoczne nawet z odległości 150 metrów – przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - To różnica, która może zaważyć na życiu –podkreśla prezydent. W zachęceniu mieszkańców do noszenia odblasków pomóc mają kreatywne rozwiązania, które zaproponują studenci Akademii Sztuk Pięknych. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne, a najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnym pokazie oraz wyprodukowane i wręczone mieszkańcom Chorzowa. 

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
11.05 godz 18.00 Przedpremierowy spektakl muzyczny pt. "Hotel Czarna Magnolia"
11.05 godz 19.00 Spektakl "Spod latarni" z okazji 20-lecia istnienia Lekkiego Teatru Przenośnego
12.05 godz 10.00 Warsztaty ilustracji książkowej dla dzieci i młodzieży
12.05 godz 18.00 Premiera spektaklu muzycznego pt. "Hotel Czarna Magnolia"
13.05 godz.18.00 Spektakl muzyczny pt. "Hotel Czarna Magnolia"
15.05 godz.18.00 Ze Sztuką Mi do Twarzy – Galeria Antresola
16.05 godz.19.00 Spektakl muzyczny pt. "Hotel Czarna Magnolia"
17.05 godz.19.00 Spektakl muzyczny pt. "Hotel Czarna Magnolia"

 

Kino Grajfka
11.05 godz. 18.00 "Porady na zdrady"
13.05 godz. 15.00 "Nowe przygody Aladyna"
14.05 godz. 18.00 "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"
17.05 godz. 18.00 "Biały Bóg"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
12.05 godz. 8.00 Wystawa "Słowo i Dźwięk"
12.05 godz. 10.00 Rodzinny poranek filmowy "Toy Story 2"
13.05 godz. 8.00 Wystawa "Słowo i Dźwięk"
14.05 godz. 8.00 Wystawa "Słowo i Dźwięk"
15.05 godz. 8.00 Wystawa "Słowo i Dźwięk"
15.05 godz. 10.15 Pani GAMA zaprasza
16.05 godz. 8.00 Wystawa "Słowo i Dźwięk"

 


CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ