Biuletyn informacyjny UM Chorzów 20/2018

2018-06-01 10:06 Komunikaty urzędowe

RADA MIASTA

 

KOMISJE

21.05 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
22.05 godz.   7.30 Komisja Rewizyjna 
22.05 godz. 15.30 Komisja Zdrowia (mała sala posiedzeń)
22.05 godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

24.05 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Grzegorz Krzak

 


AKTUALNOŚCI

 

Uwaga! Roboty drogowe na ul. Francuskiej


Między 17 i 18 maja na ulicy Francuskiej w Chorzowie prowadzone są prace związane z usuwaniem awarii sieci kanalizacji. Remont jest wykonywany jest na zlecenie Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
 Na czas prowadzonych robót zachodzi konieczność: 
- zamknięcia dla ruchu pojazdów fragmentu ulicy Francuskiej w rejonie posesji 5,
- wprowadzenia na ulicach Francuskiej i Konarskiego dwukierunkowego ruchu pojazdów.

 

Odpowiedź Chorzowa na apel wojewody śląskiego


W odpowiedzi na apel wojewody śląskiego o uczczenie pamięci górników zmarłych w Kopalni Zofiówka, w czwartek 17 maja flaga na gmachu Urzędu Miasta w Chorzowie zostanie opuszczona do połowy masztu. W mieście nie odbędą się także planowane imprezy rozrywkowe. Spektakl muzyczny „Hotel Czarna Magnolia” w Chorzowskim Centrum Kultury został odwołany.

 

Podsumowanie konkursu „Zwierzaki-Słodziaki”


16 maja o godzinie 12:00 w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie odbędzie się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego „Zwierzaki – Słodziaki 2018”. Rozdanie nagród będzie urozmaicone częścią artystyczną. Prace były wykonane w różnych technikach plastycznych, m.in. rysunek, malarstwo, grafika, collage (kompozycje z bibuły, gazet, papierów kolorowych bądź innych materiałów plastycznych). Niektóre dzieła łączyły kilka technik. Była możliwość obejrzenia niemal wszystkich zwierząt, od rybek po słonia czy żyrafę. Natomiast fotografie najczęściej prezentowały prywatne „słodziaki” uczestników konkursu bądź okazy zwierząt obserwowane podczas egzotycznych podróży lub wycieczek. W tym roku jury oceniło 979 prac, z czego 882 stanowiły prace plastyczne, a pozostałe 97 to fotografie. Jury podejmując decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień kierowało się prócz oceny estetyki prac, na którą składały się walory kompozycyjne, takie jak np.: rozłożenie ciężarów, barwa, a w przypadku niektórych prac także ich faktura, również oceną naturalnej ekspresji i swobody plastycznego wyrazu.  Naturalną dziecięcą ekspresję jury oceniało wyżej niż „efektywność” prac. Serdecznie zapraszamy na wystawę prac, którą można oglądać do dnia 15 czerwca w holu Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie. 


Chorzowscy przedsiębiorcy laureatami plebiscytu Menedżer Roku 2017


Tegoroczną edycję Plebiscytu Menager Roku 2017 zdominowali chorzowscy przedsiębiorcy. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in.:
Beata Drzazga - właścicielka największej w Polsce firmy świadczącej usługi opieki długoterminowej w domu pacjenta i kliniki Medical Active Care BetaMed w Chorzowie, otrzymała tytuł Top Menedżera Roku,
Eugeniusz Gorczowski – dyrektor prokurent PB JAEKEL-BUD-TECH Sp. z o.o., firmy zajmującej się wykonawstwem robót budowlano-instalacyjnych, zakupem, dostawą materiałów, oraz świadczeniem usług w zakresie wynajmu maszyn budowlanych i sprzętu budowlanego. Został nie tylko doceniony przez Kapitułę za aktywność społeczną, ale także przez głosujących, którzy przyznali mu trzecie miejsce w kategorii „mikro i małe firmy”.
Bolesław Knapik - prezes zarządu firmy Tramwaje Śląskie SA z siedzibą w Chorzowie. Spółka wciąż unowocześniająca swoją ofertę, aby podróżującym zaproponować usługi na najlepszym poziomie, ważną częścią działalności jest również praca charytatywna. Dzięki coraz to nowszym rozwiązaniom prezes zarządu otrzymał drugie miejsce w kategorii "średnia i duża firma". 
Tytuły Menadżera Roku Województwa Śląskiego przyznawane są, aby wyróżnić najlepszych przedsiębiorców, wizjonerów i inspirujących liderów z naszego regionu, którzy jednocześnie poprzez swoją działalność sprawiają, że Śląsk jest postrzegany jako jeden z najważniejszych pod względem biznesowym regionów w Polsce. 


Młodzi mają pomysł na kulturę


"Mama na wolności", "Gra o żelazny tron Królewskiej Huty" i „Zrób sobie festiwal” – to tylko część projektów, które wygrały konkurs „Kultura na wolności”. Granty w wysokości od 3 do 10 tysięcy otrzymało 6 wnioskodawców. Konkurs dedykowany był osobom młodym, pomysłodawca nie mógł mieć więcej niż 35 lat. – Pierwsze efekty pracy społeczników poznamy już w czerwcu. Inicjatywy będą realizowane do końca września – wyjaśnia Tomasz Ignalski, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury i przewodniczący komisji konkursowej. Jury zwracało uwagę na kreatywność, a także miejsce, w którym realizowany będzie projekt. – Naszym celem było, aby kultura „wyszła na ulicę”. Wydarzenia nie muszą się przecież odbywać tylko w domach kultury, teatrach i muzeach – przestrzeń miejska to idealna lokalizacja dla inicjatyw kulturalnych – wyjaśnia dyrektor ChCK. Warsztaty, festyny i wystawy zorganizowane zostaną m.in. na ul. Wolności, placu Mickiewicza, placu Hutników i podwórzu kamienicy przy ul. Dąbrowskiego. Na jakie atrakcje mogą liczyć chorzowianie? Wśród zwycięskich projektów znalazł się m.in. festiwal DIY, podczas którego odbędą się warsztaty z majsterkowania, renowacji mebli i szycia toreb. W planach jest także wystawa zdjęć mam z Chorzowa. Autorzy projektu chcą uchwycić na fotografiach różne oblicza macierzyństwa.
 
Zwycięskie projekty:
1. "Zrób sobie festiwal"
2. "Wolno i szybko – zatańcz z nami"
3. "Gra o żalezny tron Królewskiej Huty czyli gra miejska z okazji 150-lecia Królewskiej Huty"
4. "Mama na wolności – różne oblicza bliskości"
5. Interaktywna wystawa plenerowa wieloletniego projektu fotograficznego "KLASA"
6. "Czas Królewskiej Huty - Chorzowskie Zegary"

 

Zamknięcie połączenia ul. Odrodzenia i Sempołowskiej


W środę 16.05 ze względu na realizację kolejnego etapu prac związanych z przebudową wodociągu i kanalizacji w godzinach porannych zamknięte dla ruchu pojazdów zostanie połączenie ulicy Sempołowskiej i Odrodzenia https://tinyurl.com/yclaq7my. Wyznaczone zostaną lokalne objazdy. Zakończenie tego etapu prac planowane jest na sobotę 19.05. 


Konferencja "Dzieci i młodzież z depresją i zaburzeniami lękowymi wyzwaniem dla współczesnej szkoły"


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chorzowie zaprasza na IV konferencję z cyklu Współczesne wyzwania w edukacji „Dzieci i młodzież z depresją i zaburzeniami lękowymi - wyzwaniem dla współczesnej szkoły”. Spotkanie odbędzie się w piątek 18 maja w godzinach od 12.00 do 15.30 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13.

Program konferencji:

12.00 - 12.10: Przywitanie gości i rozpoczęcie konferencji, Dyrektor PPP Irena Świerczyńska   
12.10 - 12.50: „Depresja i zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży”, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii  i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu
12.50 - 13.20: W poszukiwaniu parasola – jak pomóc dzieciom z depresją w szkole” psycholog, psychoterapeutka PPP Chorzów Magdalena Adler; psycholog psychoterapeutka PPP Chorzów Monika Korczak
13.20 – 14.00: „Przeciw sobie? Zachowania autodestrukcyjne dzieci i młodzieży”, dr n. hum. Katarzyna Sitnik -Warchulska psycholog kliniczny i terapeuta rodzinny, specjalista terapii środowiskowej. Certyfikowany psychoterapeuta European Association for Psychotherapy. Konsultant wojewódzki ds. psychologii klinicznej. Pracownik Zakładu Psychologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
14.00 - 14-30: Panel dyskusyjny 
14.30 - 15.00: „Milczące dziecko - kiedy to coś więcej niż nieśmiałość? Mutyzm wybiórczy - metody oddziaływań” psycholog Hanna Sira PPP Chorzów
15.00 - 15.30: „Myśli suicydalne, próby samobójcze; ABC pierwszej pomocy; działania postwencyjne na terenie szkoły”, konsultant ROM-E Metis Ewa Kustwan – Mróz, konsultant ROM-E Metis Mirosława Bochner ROM-E Metis Katowice

 

Roboty drogowe na ulicy Słowackiego


We wtorek 15.05 w godzinach porannych  na ulicy Słowackiego - odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Pudlerską i rejonem posesji nr 11 i 14 (przy ul. Słowackiego) https://tinyurl.com/y7h46wej – rozpoczęte zostaną roboty drogowe związane z naprawą nawierzchni jezdni.

Na czas prowadzonych robót ww. fragment jezdni zostanie wyłączony z ruchu pojazdów. W związku z tym na ulicy Słowackiego wprowadzony zostanie tymczasowy dwukierunkowy ruch pojazdów, a dojazd do niej odbywać się z kierunku ul. Św. Piotra.

Wyznaczone zostaną lokalne objazdy prowadzone ulicami Pudlerską, Świdra, św. Piotra lub Pudlerską, Miarki, św. Piotra.

Zakończenie robót planowane jest na dzień 18 maja.

 

Ruszają Lokalne Koalicje na Rzecz Bezpieczeństwa


Czy na moim osiedlu jest bezpiecznie? Czy mam wpływ na to, co dzieje się w mojej dzielnicy? Na te pytania Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa będzie szukać odpowiedzi wraz z mieszkańcami w ramach kolejnego etapu programu. Tym samy uruchomionych zostanie sześć Lokalnych Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa.

To będą nie tylko rozmowy o tym, czy czujemy się bezpiecznie w najbliższym otoczeniu. To będzie także spotkanie władz miasta, służb mundurowych, instytucji, organizacji, szkół i parafii wchodzących w skład Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa z mieszkańcami Chorzowa. - Wiemy, że na ogół mieszkańców składa się wiele lokalnych wspólnot. To właśnie te najmniejsze społeczności najlepiej znają problemy ulic, czy osiedli - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Chcemy być bliżej mieszkańców i wspólnie reagować na trudności - dodaje prezydent. 
W Chorzowie powstanie sześć Lokalnych Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa. Ich zadaniem będzie docieranie do jak największej liczby mieszkańców w danym rejonie - wyjaśnia Robert Łuszcz, komendant miejski policji w Chorzowie. - Dzięki temu poprawimy system informowania mieszkańców, komunikacji i promocji prawidłowych postaw. Jeśli to zadziała, a mieszkańcy uwierzą w to, że warto w ten program się włączyć zyskamy sprawny system komunikacji, monitorowania i reagowania. Lokalne Koalicje na Rzecz Bezpieczeństwa będą obejmować bardzo precyzyjnie określone obszary. Skupione będą wokół dzielnicowych i urzędników, z którymi na bieżąco będzie można się kontaktować i rozwiązywać najpilniejsze problemy czy przekazywać pomysły do realizacji.- W ramach inauguracji oprócz spotkania z władzami miasta, służb mundurowych, instytucji, szkół czy parafii będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu dla całych rodzin - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. - By umożliwić rodzicom udział w spotkaniu zaplanowaliśmy warsztaty tworzenia pluszowych misiów pod okiem animatorów, dla dorosłych przewidzieliśmy warsztaty artystyczne, konkursy z nagrodami oraz drobny poczęstunek. 

Inauguracje Lokalnych Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa wystartowały 14.05 o godz. 17.00 w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

 

Remont ulicy Tetmajera


We wtorek 15 maja w godzinach porannych rozpoczną się prace związane z modernizacją ulicy Tetmajera (https://tinyurl.com/y8mqbh69). Na czas robót drogowych zachodzi konieczność zamknięcia dla ruchu pojazdów całego jej przebiegu. Wyznaczone zostaną lokalne objazdy z kierunku ulicy Odrodzenia do ulicy Skrajnej prowadzone ulicami Fredry i Prusa. Zakończenie robót planowane jest na koniec maja. 
Kolejny etap modernizacji ulicy Skrajnej
W poniedziałek 14 maja w godzinach porannych rozpocznie się realizacja trzeciego (ostatniego) etapu robót związanych z modernizacją ulicy Skrajnej. Robotami drogowymi objęty zostanie fragment ulicy Skrajnej na odcinku pomiędzy ulicami Lelewela i Prześwit (https://tinyurl.com/y94hdmek), który na czas przebudowy zostanie wyłączony z ruchu pojazdów (warunkowo dopuszczony zostanie dojazd do ul. Prześwit).
Ze względów technologicznych w ciągu ulicy Lelewela wprowadzony  zostanie dwukierunkowy ruch pojazdów, na którym obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się w obu kierunkach ruchu.
Jednocześnie oddany do użytku zostanie zmodernizowany fragment ulicy Skrajnej na odcinku od skrzyżowania z ul. Orkana do skrzyżowania z ul. Lelewela.
Roboty na ulicy Skrajnej planowo potrwają do końca czerwca.

 


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Nocne zwiedzanie i pokoje-zagadki – 18.05


Masz tylko 30 minut żeby wydostać się z pokoju pełnego zagadek. Ich tematyka będzie zależała od Twojego wyboru. Do dyspozycji masz: „Chorzowską legendę”, „Historię Ruchu Chorzów” i „Tajemniczy gabinet”. Trzy escape roomy to nowość, z której będą mogli skorzystać  uczestnicy Nocnego zwiedzania urzędu. 18 maja chętni poznają historię zabytkowego gmachu i zajrzą w niedostępne na co dzień zakamarki magistratu. Podczas wycieczki z przewodnikiem mieszkańcy zobaczą m.in. wieżę zegarową czy podziemia. To nie koniec atrakcji podczas imprezy. Na coś szczególnego mogą liczyć miłośnicy mody i motoryzacji. Tegoroczne wydarzenie upamiętnia bowiem 150-lecie nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. Przed urzędem zaparkują zabytkowe samochody, po budynku spacerować będą aktorzy w strojach z XIX wieku, a każdy z gości będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle olbrzymiej widokówki sprzed 150 lat. Dla zwiedzających przygotowano także konkurs na najlepsze XIX-wieczne przebranie. Na najbardziej kreatywnych czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj: Konkurs fotograficzny: regulamin

Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 32 416 52 70, mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu lub osobiście w Urzędzie Miasta w pokoju 208. Osobne zgłoszenia przyjmowane są na zwiedzanie, a osobne do jednego z 3 escape roomów (do których zapisujemy 5-osobowe grupy). Impreza rozpocznie się o godz. 16.00, a ostatnie zwiedzanie i wejście do pokoju-zagadki planowane jest na godz. 21.00. Zapisy przyjmowane będą do wyczerpania limitu miejsc – warto się pospieszyć. 

 

Targi Turystyki Weekendowej Atrakcje Regionów – 18-20.05


Między 18 a 20 maja w Parku Śląskim na Polach Marsowych obok Stadionu Śląskiego odbędą się VI  Targi Turystyki Weekendowej Atrakcje Regionów. Targi promują wyjątkowe miejsca i obiekty w Polsce. Przedstawiają zarówno te popularne, jak i te mniej znane atrakcje turystyczne.    

Na targach każdy znajdzie kierunek, który go zainspiruje. Odwiedzający mają okazję  zapoznać  się z kompleksową ofertą turystyczną województw, miast, powiatów i gmin. Na targach znajdą nie tylko foldery i mapy, ale także mają sposobność do  rzeczowej rozmowy z przewodnikami, kustoszami oraz przedstawicielami stowarzyszeń i lokalnych grup działania. Wśród wystawców nie brakuje przedstawicieli hoteli, pensjonatów, gospodarstw  agroturystycznych, uzdrowisk czy ośrodków SPA. Przedstawiciele obiektów chętnie każdemu doradzają oraz proponują ciekawe rabaty i konkursy. Na gości oprócz bogatej oferty na  wypoczynkowej czekać będą różnorodne atrakcje m.in. warsztaty sokolnika, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty produkcji pralinek i czekolady z owocami liofilizowanymi – pełna lista atrakcji dostępna jest tutaj.
Zapraszamy na liczne występy na scenie, gdzie prezentować swoją kulturę i folklor będą przedstawicie najpiękniejszych regionów Polski m.in.: w sobotę zapraszamy na występ Flisaków Pienińskich  oraz występy teatru Reduta Śląska, a w niedzielę towarzyszyć nam będzie kapela góralska "Ochodzita" oraz  soliści –  laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych ze "Studia Wokalnego Ósemka" Chorzowskiego Centrum Kultury oraz Studium Wokalnego Siemianowickiego Centrum Kultury. Nie zabraknie również degustacji regionalnych specjałów. Zapraszamy na pokazy finalisty programu Masterchef Damiana Sobka, który zademonstruje innowacyjne metody w kuchni. W niedzielne popołudnie warto wybrać się całą rodziną na targi, aby zobaczyć spektakularny występ barmana– Krzysztofa Drabika -Zwycięzcy Mam Talent / Nagroda Publiczności oraz 3-krtotnego Rekordzisty Świata i Rekordzisty Guinnessa. Wstęp na targi jest bezpłatny.

 

Noc Muzeów 2018 - 19.05


Spacer po Kotle Czarownic, zwiedzanie schronu bojowego i wspólne sadzenie kwiatów – to atrakcje, które czekają na uczestników chorzowskiej Nocy Muzeów 2018.
 
19 maja, sobota:
Miejska Galeria Sztuki "MM", ul. Sienkiewicza 3
17.00 - Sadzenie roślin z Plantacji Sztuki w przestrzeni miejskiej.
18.00 - Widowisko multimedialne „Pan Tadeusz” w wykonaniu uczestników warsztatów recytatorskich i Lekkiego Teatru Przenośnego.
20.00 - Promocja książki Macieja Mazurka - „O sztuce – Krytyka, teoria rozmowy”. Z Maciejem Mazurkiem rozmawiać będzie Piotr Naliwajko
22.00 - Preformance – A[RT}ction – Edyta Dzierż
 
Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25
17.00 - Otwarcie wystawy "Nie tylko wspomnienia. Chorzów w obiektywie Czesława Polańskiego". Wystawa powstała w ramach 150 rocznicy nadania praw miejskich Królewskiej Hucie.
17.30 - Wykład: Niezobowiązujące skojarzenia, czyli Chorzów między lokalnością a uniwersum, dr Jacek Kurek.
18.15 - Zajęcia dla dzieci: Przygody pana Żelazo w podróży do ludzi, dr Jacek Pieprzyca
19.00 - Wykład: Malarskie oblicza Chorzowa, prof. Irma Kozina.
18.00 - 20.30 - Zwiedzanie wystaw z kuratorskim oprowadzaniem: „Nie tylko wspomnienia. Chorzów w obiektywie Czesława Polańskiego”, „Stanisław Pietrusa. Medale i rzeźby”, „Z dziejów pieniądza Polska – Śląsk”.
20.30 - Koncert: „Fascynacje muzyczne Kwartetu Flautato”.
 
Stadion Śląski 
od godziny 19.00
Plan nocnego zwiedzania:
• wejście bramą nr 1
• przejście tunelem na arenę główną
• czas na zwiedzanie wnętrza obiektu i wykonanie pamiątkowych fotografii
• możliwość zobaczenia unikatowej wystawy oficjalnych programów i plakatów wydanych z okazji najważniejszych sportowych imprez na Śląskim
• możliwość zakupu gadżetów stadionowych w tym monografii „Stadion Śląski. Kocioł Czarownic- 1956-2018”
• przejście tunelem i wyjście bramą nr 7
 
Schron Bojowy nr 5, ul. Katowicka 168
od godziny 20.00
Poza wycieczką po zakamarkach schronu uczestnicy mogą liczyć na spotkanie z prawdziwymi wojskowymi i rekonstruktorami z różnych epok, nie zabraknie również wojskowego sprzętu.
 
18 maja, piątek:

Na rozgrzewkę przed Nocą Muzeów, w chorzowskim magistracie chętni będą mogli poznać historię zabytkowego gmachu i zajrzą w niedostępne na co dzień zakamarki. Podczas wycieczki z przewodnikiem mieszkańcy zobaczą podziemia oraz wspiąć się na wieżę zegarową. Tegoroczne wydarzenie wpisuje się w obchody 150-lecia nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. Przed urzędem zaparkują zabytkowe samochody, po budynku spacerować będą aktorzy w strojach z XIX wieku, a każdy z gości będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle olbrzymiej widokówki sprzed 150 lat. Zapisy: http://chorzow.eu/aktualnosci/7156-nocne-zwiedzanie-i-pokoje-zagadki--1805.html

 

Biała Sobota w ZUS - 19.05


19 maja 2018 r. w sobotę Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie organizuje dzień otwarty pod hasłem Biała Sobota w ZUS. 
Jest to inicjatywa skierowana do lekarzy, dla których specjalnie w sobotę w godzinach od 9:00 do 13:00 będą udostępnione Sale Obsługi Klientów w ZUS. 
W trakcie wizyty pracownicy ZUS: 
- udzielą indywidualnych konsultacji, 
- pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, 
- pomogą w uzyskaniu certyfikatu z ZUS do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich.
Do założenia profilu PUE niezbędny będzie dowód osobisty, aktualny adres email oraz telefon komórkowy.
W celu uzyskania w trakcie wizyty certyfikatu ZUS prosimy o zabranie własnego nośnika (pendrive) lub sprzętu (laptopa). 
Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach w dogodnej dla Państwa jednostce ZUS:
- w Oddziale ZUS w Chorzowie ul. Dąbrowskiego 45.
- w inspektoracie ZUS w Katowicach ul. Sowińskiego 2
- w inspektoracie ZUS w Mysłowicach ul. Kacza 6
- w biurze terenowym ZUS w Rudzie Śląskiej ul. Niedurnego 44

 

Uwolnij energię na wiosnę - 19.05


Przed nami trzecia edycja imprezą „Uwolnij Swoją Energię z MORiS Chorzów i Decathlon Katowice”, która odbędzie się 19 maja o godz. 16:00 na orliku przy ul. Kościuszki w Chorzowie. Podobnie jak rok temu, głównym punktem programu będzie „Maraton Fitness”, podczas którego uczestniczki i uczestnicy będą ćwiczyć pod okiem profesjonalnych instruktorek. Na tegoroczną imprezę MORiS przygotował bardzo ciekawy zestaw zajęć: Power Dance, Fit Power, Power Strenght, Power Stretch! Nie zabraknie rozgrzewki, mocnego wysiłku, czegoś na wzmacnianie i oczywiście rozciągania. Dla pierwszych 100 osób MORiS przygotował karimatę do ćwiczeń. W specjalnej strefie swój sprzęt do ćwiczeń wystawi Decathlon, a w trakcie imprezy każdy będzie mógł sprawdzić swoje możliwości w „Próbie Siły”. Najmłodszych zapraszamy do „Krainy uśmiechu”, gdzie animatorzy z Dziecięcego Centrum Tańca MAJERY przeprowadzą gry i animacje, m. in. zabawy z chustą czy malowanie twarzy. Ponadto wszyscy uczestnicy będą mogli zasięgnąć porad zdrowotnych i dietetycznych, a także fizjoterapeutycznych. Wśród uczestników wylosowane zostaną nagrody, w tym m. in. wejściówki na fitness, siłownię oraz basen. Dla wszystkich uczestników przewidziano wodę i energetyczne przekąski.
Więcej informacji na http://moris.chorzow.pl/wyd/2017-2/uwolnij-swoja-energie/

 

Eko zbiórka: wymień śmieci na sadzonki – 20.05


Efekty ostatniej zbiórki to ponad tona makulatury i 400 kilogramów zużytego sprzętu elektrycznego. 20 maja mieszkańcy Chorzowa ponownie będą mogli wymienić starą ładowarkę, zepsutą suszarkę czy stos gazet na sadzonkę. Do wyboru będą m.in. pelargonie, fuksje lub iglaki, a na dzieci czekać będą balony wypełnione helem. Zbiórka makulatury i elektroodpadów zorganizowana zostanie na parkingu przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Dąbrowskiego 104 w godzinach od 14:00 do 17:30. 
Urząd Miasta przypomina, że elektroodpadów nie można wyrzucać do normalnych koszty naśmieci. Zużyte baterie i żarówki, stare telefony komórkowe i ładowarki, a także kalkulatory i piloty to odpady niebezpieczne, które zawierają groźne dla zdrowia substancje. Przedmioty można oddać podczas eko zbiórki, a także w wyznaczonych punktach, których lista dostepna jest na stronie:www.odpady.chorzow.eu/zuzyty-sprzet-elektryczny
ekozbiórka-plakat_i_regulamin.pdf

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

18.05 godz 19.00 Spektakl "Scenariusz dla samotnych kobiet" w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego
19.05 godz 10.00 Dziecięca Akademia Nauki – wykłady i warsztaty dla dzieci 
20.05 godz 17.00 Spektakl komediowy "Per Procura" w wykonaniu Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego
22.05 godz 9.00 V Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej
22.05 godz.19.00  Spektakl "W kartoflach" w wykonaniu Konfraterni Miłośników Zacnej Sztuki Scenicznej
23.05 godz.17.00 Ruszają Lokalne Koalicje na Rzecz Bezpieczeństwa 
23.05 godz.19.00 Życiowe Pętelki w wykonaniu Teatru Senioralne Forte
24.05 godz.10.00 Impreza plenerowa "Ogrody Szekspirowskie 2018"


Kino Grajfka

18.05 godz. 18.00 "Ocalony"
19.05 godz. 18.00 "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"
20.05 godz. 16.00 "Żółwik Sammy. W 50 lat dookoła świata"
21.05 godz. 18.00 "Czerwony Kapitan"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

19.05 godz. 8.00 Wystawa "Słowo i Dźwięk"
19.05 godz. 10.00 Rodzinny poranek eksperymentalny
19.05 godz. 17.00 Wydarzenie w ramach Nocy Muzeów "Dźwięczy i Brzęczy"
20.05 godz. 8.00 Wystawa "Słowo i Dźwięk"
22.05 godz. 10.00 Kino na strychu "Toy Story 2"
22.05 godz. 17.00 Kolory Śląska
23.05 godz. 17.00 Akademia Dobrego Rodzica

 

 

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ